Szuadó-völgy
A Mecsek északi oldalán ereszkedő karsztos völgyek látványos sorába tartozik a forrásokkal tarkított, víznyelős, búvópatakos Szuadó-völgy. Alján sziklagörgeteges meder húzódik, amely a legalsó szakaszon sziklás szurdokba (a Sárkány-szakadékba) torkollik. A barlangászok és a turisták által nagyra értékelt völgy rengetegét az erdészet szálalóvágással kezeli, fenntartva a folytonos erdőborítottságot és a szurdokerdő hangulatát.
A völgy kialakulásában a változatos geológiai felépítés játszott szerepet. A Jakab-hegyet alkotó homokkőtömb oldalán egymásra települt, egyre fiatalodó agyagkő-, homokkő-, dolomit- és mészkőrétegek sorakoznak, melyek észak felé a lapisi mészkő jól oldódó rétegeiben végződnek. A Jakab-hegy fő tömegét adó homokkőből fakadó források vize Orfűi-patakként egyesül, ami a Szuadó-völgy tágas, felső részén széles mederben kanyarog. A keményebb mészkőrétegeket elérve a vízfolyás a meredek lejtők közé fűrészeli magát, és a karsztvidékekre jellemző búvópatakká átlényegülve a felszín alá szivárog. A víz az Orfű feletti Vízfő-forrásban, a tágabb karsztterületen elszivárgó csapadékvizekkel egyesülve lát újra napvilágot.
Az Orfűi-patak medrében három víznyelőbarlang nyílik, melyeket a helyi barlangászegyesület eredményesen kutat. A Szuadó- és a Trió-barlang is többszáz méteres feltárt hosszal és 50 méter körüli mélységgel rendelkezik, a földalatti sziklavilágba pedig overálos „kalandtúrákat” is vezetnek. Itt találták meg a mecseki karszt legnagyobb ismert cseppkőképződményét, a „búbos kemence” névre keresztelt cseppkőkiválást is. Nem mellesleg a Szuadó-barlang feltérképezése közben alakult meg a Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület.
A Bagoly-forrás mellett pihenőhelyekkel kiépített barlangkutató táborhelyet találunk, ahol még egy emeletes, éjszakázásra alkalmas esőház is található.
A legalsó, sziklás, szurdokjellegű völgyszakaszon, a Sárkány-szakadékban találjuk a Sárkány-forrást, ami általában nyáron is csordogál. A forrás elnevezése egy környékbeli legendát őriz, miszerint a mecseki üregek némelyikében egy förtelmes sárkány rekedt a felszín alatt. Egyes történetekben legyőzte egy lovag, mások esetében álomra szenderült, de néha még felkel.
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- Az Orfűi elágazás buszmegálló esik a legközelebb a völgy torkolatához.
- A Remete-rét megállóig tudunk a legmagasabbra utazni Pécs és Orfű között.
- Pécs felől a Mecsekszentkút és az Ürög felső buszmegállóig érdemes utazni (helyi járatokkal).
Megközelítés
- Az Orfűi elágazásból a K+ jelzésen, az országút mentén jutunk a völgy alsó bejáratához (550 m, 20 m szintemelkedés).
- A Remete-réttől a Dél-dunántúli Kéktúra K jelzése vezet a völgy forrásvidékére, alternatív leágazási lehetőséggel a K● és K▲ jelzéseken (3,0 km, 103 m szintemelkedés).
- Mecsekszentkút megállóhelytől a K▲, majd a P jelzés vezet a völgy forrásterületére (2,5 km, 166 m szintemelkedés).
- Ürög felső megállótól a K+ jelzés vezet az Éger-völgyön felkapaszkodva a Szuadó-völgybe (3,5 km, 210 m szintemelkedés).
Parkolás
- Parkolni Orfűn a strandnál tudunk legkényelmesebben.
- Pécs mellett az éger-völgyi parkolóban tudunk legkönnyebben parkolni.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Ez a hosszan tekergő útvonal átfogó képet nyújt a Pécs fölé magasodó hegyek színes, szilánkos világáról, ahol a Mecsek minden arcát megvillantja.
Az Orfűi-patak körül, a barlangokkal lyuggatott Szuadó-völgyben, illetve a Balázs-hegyi kilátó panorámáját érintve sétálunk az Orfűi-tóhoz.
Kirándulásunkon a Nyugat-Mecsek vadregényes szurdokvölgyeiben eredő bővizű források, kígyózó patakvölgyek, titokzatos barlangok nyomába eredünk.
Az Orfűtől délre elterülő hátak erdőségei olyan sűrűségben rejtegetik a terület történelmének szilánkjait, mint a közeli tavak iszapja a kagylókat.
Elvarázsolt meseerdőkön, rommá lett várak, kolostorok mentén, ősi sírok és megkövült násznép halmai mellett járjuk be a Jakab-hegy homokkő ...
A körtúra során felkapaszkodunk a Mecsek nyugati vonulatának legmagasabb pontjára, a Jakab-hegy fennsíkjára. A csúcson található kilátóból és a ...
Könnyű körtúra a Mecsek északnyugati peremén változatos kilátásokkal - ínyenceknek felszín alatti kitérőkkel.
"Veni, vidi, vici" mondogatom olyan 60 km felé, pedig a vége még sehol sincs, még több, mint dupla ennyit kell gyalogolni. Mégis, már itt érzem a ...
Mutass mindent
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei