Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

A Jakab-hegy kincsei

· 14 értékelés · Gyalogtúra · Mecsek vidéke
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • A Zsongor-kő sziklakilátója
    A Zsongor-kő sziklakilátója
    Fénykép: Müller Nándor, Magyar Természetjáró Szövetség
m 700 600 500 400 300 200 100 10 8 6 4 2 km Zsongor-kő Jakab-hegyi pálos kolostorrom Jakab-hegyi földvár Éger-tetői kilátó Éger-völgyi-tó Éger-völgyi-tó
A körtúra során felkapaszkodunk a Mecsek nyugati vonulatának legmagasabb pontjára, a Jakab-hegy fennsíkjára. A csúcson található kilátóból és a Zsongor-kőről csodáljuk a Mecsek páratlan panorámáját, miközben a hegy történelmi és kulturális kincseit is felfedezzük.
közepes
Hossz 11,9 km
3:30 óra
381 m
381 m
574 m
196 m

A Jakab-hegy számos természeti és kultúrkincset rejteget, felfedezésükhöz azonban közel 400 méternyi szintkülönbséget kell legyűrnünk. Nem kell megijedni, a szintek ellenére kellemes körtúra vár ránk. Tavak, források, mesés erdei környezet és fantasztikus panoráma színesítik utunkat. Mindezek mellett a környék történelmi emlékeivel is megismerkedünk útközben.

A fennsíkról egy rövid (oda-vissza egy kilométer) kitérőt tehetünk a Zsongor-kő sziklakilátójához, melynek vaskorlátait 1892-ben építette ki a Mecsek Egyesület. A szikláról a hegy lábánál fekvő Kővágószőlősre és a Dráva-síkra esik jó rálátás.

A Jakab-hegy legismertebb nevezetessége a pálos kolostor felújított romja. Bertalan pécsi püspök 1225 körül itt gyűjtötte össze a mecseki remetéket és építtetett nekik kolostort. Érdemes körbejárni, és megismerni az egyetlen magyar szerzetesrend, a pálosok történetét.

A szerző tippje

  • Az Éger-völgy bejáratánál található Teca mama vendéglőjében étellel és itallal várják a megfáradt bakancsosokat. 
  • A Duna–Dráva Nemzeti Park által kialakított Jakab-hegyi tanösvény tábláin keresztül ismerhetjük meg a hegy geológiai, évezredes kultúrtörténeti kincseit. A tanösvény egyik állomása éppen a pálos kolostor romjainál van.
  • A fennsíkról a K, majd a KΩ jelzéstét követve érdemes felkeresni a Zsongor-kő korláttal felszerelt, vörös homokkőből kialakult természetes kilátóját, ahol fantasztikus kilátás vár ránk.
  • A túra során több forrást is érintünk, de a Jakab-hegy fennsíkján nincs vízvételi lehetőség, ezért vigyünk magunkkal elegendő vizet.
Müller Nándor profilképe
Szerző
Müller Nándor
frissítve: 2022-03-18
Nehézség
közepes
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
574 m
Legalacsonyabb pont
196 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Aszfalt 2,57%Murvás út 6,97%Földút 67,26%Ösvény 23,17%
Aszfalt
0,3 km
Murvás út
0,8 km
Földút
8 km
Ösvény
2,8 km
Szintprofil megjelenítése

Kezdőpont

Ürög felső buszmegálló. Éger-völgyi Parkerdő bejárata. (196 m)
Koordináták:
DD
46.088526, 18.186146
DMS
46°05'18.7"N 18°11'10.1"E
UTM
34T 282467 5107733
w3w 
///hajóút.zsiráfok.hasonlít

Végpont

Ürög felső buszmegálló. Éger-völgyi Parkerdő bejárata.

Útleírás

Itiner

  • Az Ürög felső buszmegállótól a Z jelzést követve érkezünk az Éger-völgybe, majd a Mohosi-kis-kúthoz.
  • A forrástól már a Z● jelzésen kapaszkodunk a Jakab-hegy csúcsára.
  • A K, majd a KΩ jelzésen 1 kilométeres kitérővel közelíthetjük meg a Zsongor-kő sziklakilátóját és a Remete-barlangot.
  • A fennsíkról a Z jelzés délkeleti ágát követve érkezünk vissza Éger-tetőre, ahonnan a már bejárt parkerdei úton ereszkedünk le a Mohosi-kis-kúthoz, majd az Éger-völgybe.

A túra részletes leírása

A buszról leszállva a Z jelzést követjük déli irányba a K+ társaságában. A főutat elhagyva az ürögi városrész házai mellett sétálva, mintegy negyedóra alatt érkezünk az Éger-völgy bejáratához (autós parkoló). Rövidesen elhagyjuk a város utolsó házait, átkelünk egy kis hídon, majd a festői szépségű Éger-völgyi-tó mellett haladunk. A Delelő-kút után ismét fahídon kelünk át, így érkezünk a pécsiek által kedvelt Éger-völgyi kirándulóközponthoz. Tovább sétálva a patak bal partján megpillantjuk a Fecske-forrást, majd a patakon átkelve balra meredeken egy szerpentinező ösvényen indulunk felfelé. A K+ itt leválik utunkról. A szerpentinező parkerdei útról több helyen jó kilátás nyílik a Tubes–Misina vonulatára. Az északi fekvésű erdőt sűrű, zöld moha borítja, egészen meseszerűvé varázsolva a tájat. Valószínűleg innen kapta nevét a közelben fakadó Mohosi-kis-kút forrása is, melyhez rövidesen megérkezünk.

A forrástól a Z és a Z● együtt indul tovább. Az egyre meredekebb ösvényen rövidesen egy kis erdei tóhoz érünk, ahol, ha szerencsénk van, a nádasban megpillanthatunk egy vadkacsapárt is. A békáktól hangos tavacskát megkerülve a Z● jelzésen jobbra indulunk tovább. A Z jelzés  a közeli tisztáson át (Éger-tető) a Jakab-hegyre vezet, néhány kilométer és pár óra múlva majd azon az ágon érkezünk vissza. Rövidesen keresztezi utunkat a Z+, aztán egyre meredekebben kapaszkodunk felfelé a kavicsos-köves, vízmosta úton. A Jakab-hegy oldalában felkúszó köves út mentén az erdőt április májusban a medvehagyma tengerként borítja el. Hamarosan keresztezi utunkat az avarkori földsánc, ahonnan néhány perc alatt a Nyugat-Mecsek legmagasabb pontjára, a Jakab-hegyre érünk.

A Jakab-hegyen

A Jakab-hegyi földsánc feltehetően egy kora vaskori nép települését védhette. Régebben e hatalmas építmény (kb. 3 km hosszú, 3-5 méter magas) létrehozását keltáknak vagy avaroknak tulajdonították (innen kaphatta – tévesen – az avarkori földsánc elnevezését). Mindenesetre a ma is jól látható földsánc megépítése emberfeletti munka eredménye lehetett.

A Jakab-hegy fennsíkján álló kilátóba egy függőleges vaslépcsőn kapaszkodhatunk fel a csodálatos panoráma kedvéért. A kilátót és esőbeállót a pálos szerzetesrend félbehagyott kolostorépületéből alakították ki. A matuzsálemi fák árnyékában található épület mellett szépen kiépített pihenőt és tűzrakó helyet is találunk.

Vele szemben van a Jakab-hegy leglátványosabb kulturtörténeti nevezetessége, a pálos kolostor felújított romja. Bertalan pécsi püspök 1225 körül itt gyűjtötte össze a mecseki remetéket, és építtetett nekik kolostort. Érdemes körbejárni, és megismerni az egyetlen magyar szerzetesrend, a pálosok történetét.

A fennsíkról rövid kitérőt tehetünk (oda-vissza 1 kilométer) a Zsongor-kő sziklakilátójához, melynek vaskorlátait 1892-ben építette ki a Mecsek Egyesület. A szikláról a hegy lábánál fekvő Kővágószőlősre és a Dráva-síkra esik jó rálátás. A kilátópont közelében található a Remete-barlang sziklahasadéka. Ehhez a K, majd a KΩ jeleket kell követnünk.

A fennsíkot az Orfű felől érkező Z jelzés dél-keleti ágán hagyjuk magunk mögött. A lefelé vezető út egyre meredekebbé válik. Érdekes látnivaló egy, a fák koronája közé épített kis „házikó”. A közeli tölgyes aljában május elején felfedezhetünk egy illatozó gyöngyvirágos erdőrészt. Szép, vadregényes részen haladunk, hol tölgyes, hol fenyves erdők váltják egymást. Közel 2 kilométeres lejtmenet után találkozunk a Patacsról a Babás-szerkövekhez tartó P▲ jelzésével. Innen mi balra tartunk tovább. Egy kilométer után balra megpillantjuk a Z● jelzését, mely a Páprágyi-völgyben csordogáló Avar-kúthoz ágazik le.

A kanyargós úton rövidesen egy sorompóhoz érünk, ahol balra fordulunk, és néhány száz méter után az Éger-tető tisztásához és pihenőjéhez érkezünk. Az Éger-tetőn álló kilátóból a Jakab-hegy tömbjére és a Misina vonulatára esik szép panoráma. Északi irányba hagyjuk magunk mögött a kis rétet, hogy a már ismerős Z jelzésen lesétáljunk az Éger-völgybe.

Tipp


Minden tájékoztatás a védett területekről

Tömegközlekedéssel

  • A pécsi 22, 23, 24-es buszok valamelyikéről az Ürög felső buszmegállónál szálljunk le.

 

Megközelítés

  • Az Éger-völgy bejáratához az Ürög felső buszmegállótól a Z jelzést követve 15 perces sétával jutunk el.

Parkolás

  • Autóval érkezők az Éger-völgy bejáratánál és Teca mama kisvendéglője előtt kiépített parkolót találnak.

Koordináták

DD
46.088526, 18.186146
DMS
46°05'18.7"N 18°11'10.1"E
UTM
34T 282467 5107733
w3w 
///hajóút.zsiráfok.hasonlít
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

A szerző által javasolt térképek:

  • A Mecsek turistakalauza

A régióról szóló kiadványok:

Mutass többet!

Felszerelés

Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.


Kérdések és válaszok

Szabó Fruzsina kérdése · 2021-10-11 · Közösség
Mit lehet tudni ezekről a kőrakásokról? Kik építették, és mi a funkciójuk?
Mutass többet!
Fénykép: Szabó Fruzsina, Közösség
Horváth Gabriella kérdése · 2021-06-17 · Közösség
Szeretnénk menni a jakab-hegy 11,3 km-es körtúrájára. Az után érdeklődnék, hogy ezen az útvonalon van-e sütögetőhely?
Mutass többet!
Dr. Tóth Dénes válasza · 2021-06-17 · Közösség
A Pálosoknál (fennsík+kilátó) és az Égertetői kilátónál van, a többire sajnos nem emlékszem. A képeken látszik is :)
2 további hozzászólás

Értékelések

4,9
(14)
Jakubecz Viktória
2022-02-16 · Közösség
Nagyon klassz útvonal látványosságokkal!
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2022-02-12
Lazanov Gábor
2021-08-20 · Közösség
Mikor voltál a túrán? 2021-08-20
Az összes értékelés mutatása

A közösség fényképei

+ 32

Értékelés
Nehézség
közepes
Hossz
11,9 km
Időtartam
3:30 óra
Szintemelkedés
381 m
Szintcsökkenés
381 m
Legmagasabb pont
574 m
Legalacsonyabb pont
196 m
Körtúra Szép kilátás Evés-ivás lehetőség Kulturális/történelmi értékek Földtani érdekességek Növénytani érdekességek Tipp Egészséges környezet

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 5 Útpontok
  • 5 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp