TÚRÁK SZLOVÁKIÁBAN

Szlovákia területén található az Északnyugati-Kárpátok javarésze. A táji választék páratlanul színes: az erdős középhegységektől a gyephavasi gerincű magashegységeken át egészen a vad sziklavilágig, a Kárpátok legmagasabb hegységéig terjed a skála. Folyamatosan bővülő túrakínálatunk minden jellemző terepet bemutat: vízesésfüzérekkel teli szurdokokat, valódi vadonokat rejtő erdővidékeket és láncos turistautakon járható, zord ormokat egyaránt.
TÚRÁK SZLOVÁKIÁBAN
SZLOVÁKIAI TÚRÁINK TÉRKÉPEN
HASZNOS INFORMÁCIÓK A MEDVÉS TERÜLETEKEN TÖRTÉNŐ TÚRÁZÁSRÓL
Szlovákia hegységeiben a becslések szerint 1-2000 barna medve él. Mennyiségük az egyes tájegységek között változó, az ország központi területein fordulnak elő a legnagyobb számban, gyakoriságuk az egyes hegységrészek között is jelentős eltéréseket mutat. Az embert kerülik, és ösztönösen félnek tőle, ráadásul a legrejtettebb, háborítatlan erdőségeket részesítik előnyben. A medvés találkozások kifejezetten ritkák, az embert érő medvetámadások száma elenyésző (rendszerint évi néhány eset). Mivel a szlovákiai medvék nincsenek az ember közelségéhez szokva, a problémásan viselkedő (a településeket rendszeresen felkereső, vagy a túrázókat élelemért „zaklató”) egyedeket pedig rendszerint befogják vagy kilövik, túráink során nem kell félnünk tőlük. Kiváló hallásuknak és szaglásuknak köszönhetően távolról érzékelik az ember közeledtét, és általában továbbállnak, mielőtt egyáltalán kiszúrhatnánk őket.
Néhány egyszerű óvintézkedéssel csaknem bizonyosan elkerülhetjük a medvés találkozást, és magunkat is megnyugtathatjuk. A medvék által gyakran járt és sűrűn lakott területeken Szlovákiában mindenhol szlovák és angol nyelvű, feltűnő táblák hívják fel a figyelmet a potenciális veszélyre. Különösen ezeken a helyszíneken fontos betartanunk az alábbi néhány szabályt.
- Túrázzunk párban vagy csoportosan, és beszélgessünk! A zaj jelenti a legbiztosabb védelmet, hiszen távol tartja a mackókat.
- Hordjunk medvecsengőt! A magyarországi túraboltok többségében is kapható a táskánkra vagy övünkre rögzíthető kis fémlabda, amely a benne lévő golyó segítségével folyamatos hangot kiadva riasztja el a medvéket.
- Ne térjünk le a jelzett turistautakról, és túrázzunk nappal! A medvék többnyire kerülik az emberek által gyakran járt ösvényeket és helyszíneket, ezért a legnagyobb eséllyel mélyen az erdőben, mindentől távol futhatunk össze velük.
- Pakoljuk el ételeinket és azok kiürült csomagolását is! A medvék kiszagolhatják a finom falatokat, és bár az ilyen eset extrém ritka, az illatok felkelthetik egyik-másik példány érdeklődését.
A medvét biztonságos távolságból megpillantani fejedelmi élmény. Ha mégis szerencsétlenül járnánk, és egy fatális véletlen folytán közeli találkozásra kerülne sor, tartsunk észben néhány szabályt:
- Ne fussunk a medve elől! A macik sokkal gyorsabbak nálunk, esélyünk sincs lefutni őket.
- Helyette óvatosan, csöndben és lassan hátráljunk, de ne fordítsunk hátat az állatnak! Ha nem látott meg, akkor igyekezzünk észrevétlenek maradni.
- Ne nézzünk a medve szemébe! Az állatok ezt provokációnak érzékelik, és felbőszítheti őket.
- Ha a medve felénk futna, vessük magunkat hasra, és takarjuk az arcunkat. Ha mozdulatlanok maradunk, továbbállhat.
- Ha sokan vagyunk, kezeinket a fejünk fölé emelve, egyszerre sokan kiabálva jó eséllyel elijeszthetjük az érdeklődő állatot.