Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

A Szuadó völgyén át Orfűre

· 4 értékelés · Gyalogtúra · Mecsek vidéke · nyitva
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • A Szuadó egyik vízesésekkel, zúgókkal tarkított szakasza
    A Szuadó egyik vízesésekkel, zúgókkal tarkított szakasza
    Fénykép: Müller Nándor, Magyar Természetjáró Szövetség

Kirándulásunkon a Nyugat-Mecsek vadregényes szurdokvölgyeiben eredő bővizű források, kígyózó patakvölgyek, titokzatos barlangok nyomába eredünk. A Szuadó völgye és a partoldalában kúszó ösvény a környék egyik legvadregényesebb vidéke. Kalandvágyók a Sárkány-szakadékba leereszkedve állíthatják magukat újabb kihívások elé.

nyitva
közepes
Hossz 10,2 km
2:58 óra
147 m
227 m
406 m
179 m

Ha vadregényes szurdokvölgyekben szeretnénk kirándulni, patakokon átugrálni, források hűsítő vizéből felfrissülni, kisebb vízesésekben és zúgókban gyönyörködni, akkor nincs más dolgunk, mint elkalandozni a Szuadó völgyébe!

A csodák sorának itt még nincs vége. A szurdokvölgyben számos víznyelő barlangot is találunk, és ha kirándulásunkat tavaszra időzítjük, a medvehagyma tengerében gyönyörködhetünk. A völgy partoldalába felkapaszkodva egy őserdei hangulatot árasztó bükkösben kígyózik ösvényünk. A Sárkány-szakadékba mohás sziklarengetegében izgalmas kalandozásra indulhatunk. Orfűn a Malommúzeumnál kulturális és ipartörténeti emlékekben mélyülhetünk el, míg a Vízfő tanösvényen sétálva a hegység egyik legtitokzatosabb barlangját és legbővizűbb forrását is felfedezhetjük.

A szerző tippje

  • A Szuadó völgyében számos szépen kiépített, foglalt forrásra lelünk. Ezeknek a vize iható, bátran meríthetünk belőlük.
  • Az Orfű határában húzódó vadregényes Sárkány-szakadékba leereszkedve érdemes egy kis kalandra indulni.
  • Az orfűi Malommúzeumban az egykori molnárok mindennapjaival, és a ma is üzemképes malom működésével ismerkedhetünk meg.
  • A Malommúzeumtól induló Vízfő tanösvényen a Mecsek egyik titokzatos barlangját és legbővizűbb forrását is felfedezhetjük.
  • A Mecsek Háza ad otthont a Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesületnek, amely színes és izgalmas barlangász programokkal várja az érdeklődőket.
  • A környék erdei minden évszakban meseszépek, de legszebb arcát talán áprilisban mutatja a táj, amikor a medvehagyma szőnyegként lepi el a vidéket.
Müller Nándor profilképe
Szerző
Müller Nándor
frissítve: 2023-03-21
Nehézség
közepes
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
406 m
Legalacsonyabb pont
179 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Murvás út 6,83%Földút 14,89%Ösvény 50,64%Utca 10,75%Ismeretlen 16,87%
Murvás út
0,7 km
Földút
1,5 km
Ösvény
5,2 km
Utca
1,1 km
Ismeretlen
1,7 km
Szintprofil megjelenítése

Biztonsági előírások

  • A Szuadó völgyében folyó patak csapadékos időben igencsak megduzzad. Mivel a patakon többször átkelünk, ajánlatos a vízhatlan túrabakancs, sőt akár a gumicsizma is. 
  • A Sárkány-szakadékban óvatosan kalandozzunk, mert a hatalmas mohás sziklák csúszósak, fennáll a baleset veszélye!
  • A Szuadó patakvölgyében három víznyelő barlang is található, melyek csak engedéllyes, barlangi vezetővel látogathatók. Le vannak zárva, de megközelítésük így is kellő óvatosságot igényel.

Kezdőpont

Pécs, Szentkút buszforduló (258 m)
Koordináták:
DD
46.099373, 18.179352
DMS
46°05'57.7"N 18°10'45.7"E
UTM
34T 281985 5108956
w3w 
///farkasok.firka.borítók

Végpont

Orfű, Mecsekrákos buszmegálló

Útleírás

Itiner

  •  A szentkúti buszfordulótól a P● jelzésén elsétálunk a 200 méterre fakadó Kancsal-forráshoz.
  • Itt rátérünk a Remeterét felől érkező P jelzésére.
  • A P jelzést követve felkapaszkodunk az országúthoz, majd leereszkedünk az Éger-völgybe.
  • A patakos völgyben jelt váltunk, és a K+ jelzését követve érkezünk a „Blokkházhoz".
  • A Szuadó völgyében továbbra is a K+ lesz a kalauzunk.
  • A Szuadó szurdokának végén egy jelzetlen ösvényen átsétálunk a Z▲ jelzéséhez – 200 méter.
  • A Z▲ jelzést követve átkelünk az országúton, majd a Z● jelen egy kaland kedvéért leereszkedünk a Sárkány-szakadékba.
  • Orfűre érve jelet váltunk és a S jelzésén elsétálunk a Malommúzeumhoz, majd onnan Mecsekrákosra vezet jelzésünk, ahol túránk véget ér.

A túra részletes leírása

 A mecsekszentkúti végállomás parkolójában megpillantjuk a P● jelzését, melyen elsétálunk a 200 méterre csordogáló Kancsal-forráshoz. Itt balra rátérünk a Remete-rét felől érkező P jelzésre. Szép erdei ösvényen, meredeken kapaszkodunk fel az abaligeti országúthoz. Azon óvatosan átkelve egy betontáblás úton elmegyünk a Szentkúti vendégházak mellett, majd az út nagy kanyarulatánál egyenesen betérünk a fák közé. A szép erdőben igen meredeken ereszkedünk le az Éger-völgybe, ahol jelet váltunk, és az Éger-völgyi parkerdő felől érkező K+ jelzésen jobbra indulunk tovább.

A völgyet elhagyva szép erdei környezetben, igen meredeken kapaszkodunk fel a Szuadó-nyeregbe, ahol megpihenhetünk és kifújhatjuk magunkat a „Blokkháznál”. Itt keresztezi utunkat a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra útvonala. A tisztást elhagyva meredeken ereszkedik utunk a Szuadó völgyébe. A vadregényes szurdokvölgyben előbb elmegyünk a Mihály remete-forrás mellett, majd a kígyózó patakot követjük. A völgyben folyik az Orfűi-patak, melyet a völgyoldalban fakadó bővizű források táplálnak. Érdemes ezeket a K● jelzésén felkeresni, vizükből meríteni, felfrissülni. Miután felfedeztük a Szuadó- a Laci- és a Bagoly-forrást, pihenjünk meg a barlangászok pihenőjéül szolgáló esőbeállónál!

Völgyi kalandozásunk során többször átkelünk a patakon, miközben kisebb zúgókban, vízesésekben gyönyörködünk. Jelzésünk rövidesen meredeken kivezet minket a vadregényes szurdokból, de mielőtt elhagynánk a patakvölgyet, induljunk egy rövid felfedező útra a patak mentén! A völgyben lelünk rá a Szuadó-, a Gilisztás- és a Trió-barlang víznyelőire. Egy ismertető táblát olvasgatva tudhatunk meg többet a barlangok titokzatos világáról.

Kalandozás a szakadékban

Visszatérve ösvényünkhöz meredeken kapaszkodunk felfelé a partoldalban. Páratlanul szép vidéken járunk. A matuzsálemi bükkök árnyékában kúszó ösvény őserdei hangulatot áraszt. Ebben a varázslatos környezetben teszünk meg közel másfél kilométert, amikor jelzésünk kibukkan az abaligeti országútra. Itt egy jobbra tartó, jelzetlen ösvényen 200 méternyi sétával átváltunk a Vörös-hegy felől érkező Z▲ jelzésére. Az országúton átkelve 100 méter után hozzánk csapódik a S+ jelzése, mellyel együtt igen meredeken araszolunk lefelé. Ösvényünkről rövidesen balra csalogat minket a Z● jelzés. Engedjünk a csábításnak, ereszkedjünk le a Sárkány-szakadékban csordogáló Sárkány-forráshoz! Kalandvágyók felfedező útra indulhatnak a Szuadó völgyébe torkolló vadregényes szakadékban. 

Visszatérve ösvényünkre, rövidesen elérjük Orfű házait, ahol találkozunk a S és Z jelzésekkel. Mi a S jelzését északi irányba követve elsétálunk a ma is működő Malommúzeumhoz. A Z jelzésen kitérőt tehetünk a közelben álló Mecsek Házához. A Szegedi barlangkutatók házában barlangászati bemutatóhely is található, a Malommúzeumben pedig bepillantást nyerhetünk az egykori molnármesterek mindennapjaiba, megismerhetjük a ma is használatban lévő malom működését. A malomtól egy rövid sétára indulhatunk a Vízfő tanösvényen, melynek egyik állomása a Vízfő-barlang, illetve a sziklahasadékból eredő Vízfő-forrás, amelyet a Mecsek legbővizűbb forrásaként tartják számon. Feltételezések szerint a barlangrendszer nagyobb kiterjedésű lehet, mint a híres Abaligeti-barlangé.

A malomhoz visszatérve továbbra is a S jelzést követjük, elsétálva a festői szépségű Orfűi-tó mellett. Így érkezünk meg Mecsekrákos központjába, ahol éttermet, boltot és buszmegállót is találunk.

Tömegközlekedéssel

Tömegközlekedéssel elérhető

  • A 24-es busszal érkezhetünk Mecsekszentkút végállomáshoz.

Megközelítés

  • A 24-es buszról leszállva megpillantjuk a P● jelzését, melyen elsétálunk a 200 méterre csordogáló Kancsal-forráshoz, ahol rátérünk a P balra tartó jelzésére.

Parkolás

  • Mivel egyirányú túráról van szó, ajánlott a tömegközlekedést igénybe venni, de Mecsekszentkúton parkolhatunk a KRESZ szabályai szerint.

Koordináták

DD
46.099373, 18.179352
DMS
46°05'57.7"N 18°10'45.7"E
UTM
34T 281985 5108956
w3w 
///farkasok.firka.borítók
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

A szerző által javasolt térképek:

  • A Mecsek turistakalauza

A régióról szóló kiadványok:

Mutass többet!

Felszerelés

Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.


Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

4,5
(4)
Szigeti Jánosné Aranka
2022-03-25 · Közösség
Csodálatos hely imádunk itt túrázni
Mutass többet!
Kocsis Eszter
2021-11-15 · Közösség
Késő novemberben már nem az igazi a látvány, de azért nem rossz túra. Szeretném majd tavasszal is megjárni.
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2021-11-14
Fénykép: Kocsis Eszter, Közösség
Az összes értékelés mutatása

A közösség fényképei


Állapot
nyitva
Értékelés
Nehézség
közepes
Hossz
10,2 km
Időtartam
2:58 óra
Szintemelkedés
147 m
Szintcsökkenés
227 m
Legmagasabb pont
406 m
Legalacsonyabb pont
179 m
Tömegközlekedéssel elérhető Evés-ivás lehetőség Kulturális/történelmi értékek Földtani érdekességek Növénytani érdekességek Egyirányú túra Egészséges környezet

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 8 Útpontok
  • 8 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp