Zsongor-kő
A Zsongor-kő félelmetes vöröshomokkő sziklakiszögellését a tériszonyosok örömére korlát biztosítja, a panoráma pedig feledhetetlen! Alattunk Cserkút és Kővágószőlős, távolabb a Dráva síkja terül el, túlfelén a Papuk emelkedik. Megmutatkozik a Villányi-hegység nyugati csúcsa, a Tenkes is.
Nem kell geológusnak lenni ahhoz, hogy észrevegyük a kőzetek sokszínűségét a Mecsekben. Bár Abaliget barlangja természetesen mészkőben alakult ki, mindössze néhány kilométerrel odébb már vöröses színű homokkő sziklateraszáról csodálhatjuk a tájat, amikor a Babás-szerkövek között, vagy épp a Zsongor-kőn állunk.
A krétában a terület kőzetei a belső erők hatására óriási redőboltozatba gyűrődve kiemelkedést formáltak, melynek legmagasabb része az idők során lepusztult - helyén ma Cserkút előtéri medencéje található. A gyűrődés oldala azonban részben megmaradt, és a Jakab-hegy hátát alkotja. A féloldalasan kibillent rétegek az egykori viszonyokat, a mélyülő tengerfeneket kirajzolva sorakoznak egymás mellett a felszínen. A kemény vöröshomokkő egyik tömbös formációja töri át a talajt és az erdőt a Cserkút fölötti hegygerinc peremén: ez a Zsongor-kő. A magasságélmény szokatlanul intenzív, szinte szédítő, ennek ellenére a tagolt, de lapos hátakban gazdag sziklaegyüttes teraszai kiváló alvóhelyet kínálnak nyári éjjelekre.
A legenda úgy szól, hogy Zsongor menyasszonyát a Jakab-hegy várának török basája várába rabolta, mire Zsongor éjjel megszöktette kedvesét. A törökök utána eredtek, és a sziklán körbevették - ezért a két fiatal lovastul a mélybe vetette magát.
A kövek között kis barlangüreg mélyül, bár nyílása már nem átjárható. A Remete-barlangot több forrás szerint korábban remete lakhatta, és egykor mesterségesen tágították. Kialakulása a földmozgások hatására összetöredezett kőzettestben történt: a puhább részek gyorsabb pusztulása miatt „eltűnt" a támaszték egyes tömbök alól, melyek kibillentek helyzetükből - ezzel üreget hagyva hátra. 2006-ban omlás zárta el a bejáratot.
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- A Kővágószőlős, községháza buszmegállótól vezet a legrövidebb út a kilátópontra.
- A Cserkút, forduló buszmegállóból is feljuthatunk a Zsongor-kőre.
- Az Abaliget, barlang bejárati út, vagy az Abaliget, barlang megállóktól érhetjük el az Abaligeti-barlangot, ahonnan a hosszabb útvonalon felkaptathatunk a Zsongor-kőhöz.
Megközelítés
- Cserkútról a P◼ jelzésen kell a hegy felé indulnunk, majd a falu határában jobbra kiágazó K▲ jelzésen felkaptatnunk a Jakab-hegyre. Ott jobb felé kell követnünk röviden a K jelzést, amiből szintén jobbra tér ki a Zsongor-követ felkereső ZT jelzés (3 km, 323 m szintemelkedés).
- Kővágószőlőst a P◼ jelzésen kell elhagynunk észak felé, majd jobbra a P+, ismételten jobbra pedig a P▲ jelzést követni. A Babás-szerköveknél a K+, följebb a K▲ jelzésen jutunk föl a Jakab-hegyre. Ott jobb felé kell követnünk röviden a K jelzést, amiből szintén jobbra tér ki a Zsongor-követ felkereső ZT jelzés (2,6 km, 310 m szintemelkedés).
- Abaligetről a K jelzés kalauzol föl a Jakab-hegyre, ahol a ZT jobb oldali kiágazásán leljük meg a kilátóhelyet (6,4 km, 381 m szintemelkedés).
Parkolás
- Kővágószőlősön a Rákóczi út és az Ady Endre utca kereszteződésének közelében parkolhatunk.
- Cserkúton a Cserkúti úton, a falu szélénél tudunk parkolni, ahol a turistaút áttér a földútra.
- Abaligeten a tó körül találunk parkolókat.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
A Nyugati-Mecsek emblematikus homokkő hegye izgalmas földtani kalandtúrát ígér a folyók és tengerek kőbe zárt hullámai mentén. Az erdők fölé ...
Kirándulásunkon a Nyugat-Mecsek vadregényes szurdokvölgyeiben eredő bővizű források, kígyózó patakvölgyek, titokzatos barlangok nyomába eredünk.
Elvarázsolt meseerdőkön, rommá lett várak, kolostorok mentén, ősi sírok és megkövült násznép halmai mellett járjuk be a Jakab-hegy homokkő ...
A körtúra során felkapaszkodunk a Mecsek nyugati vonulatának legmagasabb pontjára, a Jakab-hegy fennsíkjára. A csúcson található kilátóból és a ...
Az Orfűi-patak körül, a barlangokkal lyuggatott Szuadó-völgyben, illetve a Balázs-hegyi kilátó panorámáját érintve sétálunk az Orfűi-tóhoz.
Ez a hosszan tekergő útvonal átfogó képet nyújt a Pécs fölé magasodó hegyek színes, szilánkos világáról, ahol a Mecsek minden arcát megvillantja.
Könnyű körtúra a Mecsek északnyugati peremén változatos kilátásokkal - ínyenceknek felszín alatti kitérőkkel.
"Veni, vidi, vici" mondogatom olyan 60 km felé, pedig a vége még sehol sincs, még több, mint dupla ennyit kell gyalogolni. Mégis, már itt érzem a ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei