Ágnes-vízesés
Az Ágnes-vízesés ágai egy hatalmas, félköríves sziklakaréjról csobognak alá. A két barna mésztufagallért, amelyeken lebucskázik a patak, a vízből kicsapódó (oldott) mésztartalom építi, errefelé hozzávetőleg 10-15 ezer éve. A nagy árvizek alámossák, illetve a fagy okozta aprózódás marja a sziklaív testét, amely így áthajlik. Az édesvízimészkő-lerakódás még hosszan kanyarodik a lejtő felé, és mivel teljes egésze a patakból vált ki, formája a meder vándorlását, a völgy mélyülését rajzolja ki.
A Mecsek e része édesvízimészkő-lerakódásokban különösen gazdag. A csapadékvíz a talajon átjutva szénsavassá válik, és a mélybe szivárogva mésztartalmat old magába a mészkőből. Amikor a víz egy forrásban a felszínre lép, szénsavtartalma elillan, és oldott mésztartalma elkezd kiválni, így aztán bekérgezi az útjába kerülő akadályokat: ágakat, fatörzseket, hordalékanyagot. A moszatok és mohák pedig szén-dioxidot vonnak el a vízből, ezzel gyorsítják a mésztufa képződését, és segítik a különböző formák épülését. E folyamatok eredményeképpen kisebb-nagyobb gátrendszerek, sziklalépcsők alakulnak ki a patakmedrekben, az édesvízi mészkő pedig a rátelepedett talaj alatt teljes völgyszakaszokat is bélelhet - akár több tíz méter vastagságban. Mivel a növényi részek elbomlanak belőle, a kőzettest üregessé, lyukacsossá válik, amiről a kopogtatásra hallatott, kongó hang is tanúskodik.
A Mánfa és Pécs közti karsztterület forrásai a Mecsek bonyolult felépítésének köszönhetően a hegység legnagyobb hozamú vízfakadásai: a barlangokat rejtő mészkő testébe más kőzetek pikkelyei ékelődnek, helyenként gátakat képezve a mélyben vándorló karsztvíz útjában. A torlaszok mögött felgyűlik a víz, a források pedig e gátak túlfolyóiként működnek (pl. Gyula-, Kánya-, Vízfő-forrás stb.).
A pompás erdei környezetben fekvő Ágnes-vízesés felkeresését érdemes összekötni a Meleg-mányi-vízesés és a Mánfai-kőlyuk meglátogatásával, hiszen mindkettő a közelben található.
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Mánfa, Kőlyuk buszmegálló található a legközelebb a vízeséshez.
Megközelítés
- A buszmegállótól a Kőlyuki Betérő étterem felé kell sétálnunk az aszfalt mellett, majd ott balra térni a P jelzésre. A Nagy-Mély-völgy elágazásánál, egy gázlónál balra, a Z jelzést követve jutunk a vízeséshez (2,7 km, 101 m szintemelkedés).
Parkolás
- Parkolni a Kőlyuki Betérő étterem parkolójában lehet.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Vízi sziklaformáktól tündöklő karsztbirodalmat rejtenek a Mecsek középső szakaszának lejtői. A kicsiny zúgóktól hatalmas mésztufalépcsőkön át ...
Biztosan állíthatom, hogy a Meleg-mányi-völgy és a Nagy-Mély-völgy a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet két legszebb szurdokvölgye. Nevezhetném őket a ...
A Mecsek központi részének árnyas szurdokaiban, öreg bükkerdők gótikus templomában járunk be három markáns hangulatú völgyet, s közben ...
Az északi oldal sejtelmes patakvölgyeinek vízbőségét a déli lejtők napsütötte parkerdőire cseréljük ezen a túrán. Átkelünk a Mecsek középső ...
Ez a hosszan tekergő útvonal átfogó képet nyújt a Pécs fölé magasodó hegyek színes, szilánkos világáról, ahol a Mecsek minden arcát megvillantja.
Az Orfűi-patak körül, a barlangokkal lyuggatott Szuadó-völgyben, illetve a Balázs-hegyi kilátó panorámáját érintve sétálunk az Orfűi-tóhoz.
Pécs külvárosától egészen a belvárosig gyalogolunk. Nem kell megijedni, nem a forgalmas városi utakon, hanem természetesen a Mecsek csodaszép ...
Az Orfűtől délre elterülő hátak erdőségei olyan sűrűségben rejtegetik a terület történelmének szilánkjait, mint a közeli tavak iszapja a kagylókat.
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei