Hódos-éri-átjáróbarlang (Likas-kő)
Erődszerű mészkőszikla áll a Fenyőfő és Bakonyszentlászló közötti bükkerdőben, amit egy több bejárattal is rendelkező átjáróbarlang fúr keresztül. A meglepő és látványos „kuszoda” az erre kiránduló gyerekek nagy kedvence, amit rövid sétával akár a Cuha-szurdok alsó végéből vagy Fenyőfőről is meglátogathatunk.
A Fenyőfőtől keletre eső, látszólag érdektelen, lapos hegyoldalból bástyára emlékeztető, 6-8 méter magas sziklaformáció bukkan elő. A már kívülről is izgalmas, hullámosan oldott, széles repedésekkel tagolt és több egységből álló sziklakompozíciót közelebbről megvizsgálva nyílásokat vehetünk észre a legnagyobb tömbben. A boltívszerű sziklapillérek között nyíló, sötét üregek egy közös, hosszú járatban egyesülve vezetnek a szikla belsejébe. Az alig gyermek méretű, felnőttektől némi térden kúszást is követelő üreg legnagyobb meglepetésre átvezet a kb. 15 méter széles sziklatömb túloldalára. A mindkét oldalon több mellékággal rendelkező, összességében 36 méter hosszúságú járat kalandos erdei játszótérre emlékeztet.
A helyiek által Likas-kőnek nevezett szikla a Hódos-ér feletti hegyoldal ellaposodó lejtőjén található. A látszólag egyedülálló mészkőbástya a környező rétegek lepusztulásával keletkezett. A Bakony fő tömegét alkotó mészkőaljzatot az eocén őstengerek kavicsos, mészköves üledéke borította, ám a kavicsos réteg lekopásával a felső mészkőtakaró is felaprózódott, elhordódott, belőle pedig csak egy magányos sziklatömb széttöredezett részei maradtak hátra emlékül. A sűrűn rétegzett, repedezett kőzetfelszín jól oldható mészkőről tanúskodik, amely egykor jóval kiterjedtebb területen alkotta a hegy tömegét. Az oldások mentén közlekedő karsztvízhálózat pedig átlagosan egy méter magas, lekerekedett oldalfalú, boltíves folyosót hagyott hátra a kőzetben.
Környezetében egyveretű bükkerdőt láthatunk, mely a Bakonyban ilyen csekély magasságban is előfordul az Atlanti-óceán felől csapadékot hozó légtömegek éghajlati hatásának köszönhetően. A környéken több látványosság is található: a közeli Cuha-szurdok a Bakony egyik legnépszerűbb turistacélpontja, de a nyugatra elterülő fenyőfői ősfenyves vagy a Pápalátó-kő is megér egy rövid sétát.
Tippek:
- Az üreg belsejébe is jut némi fény, de jobban járunk, ha egy fejlámpával vagy a telefonunk lámpájával világítjuk be a leghátsó zugokat.
- A Z jelzésen továbbsétálva, majd a a Z▲ jelzésre váltva térhetünk ki a Pápalátó-kőhöz, később pedig Fenyőfő határához érkezünk.
- A Hódos-érhez lesétálva a S jelzés a Cuha-szurdok bejáratához vezet, ahonnan a völgy leglátványosabb részeit járhatjuk be.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Egész évben szabadon látogatható
Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- A tömegközlekedést használva busszal juthatunk a legközelebb, a Fenyőfőre tartó járatról a Hódoséri erdészház megállóhelyen kell leszállnunk.
- Vonattal a Vinye vasúti megállóhelyre, a Cuha-szurdok alsó végéhez érkezhetünk.
- Fenyőfő, újtelep buszmegállóig is utazhatunk, ahonnan egy rövid erdei sétval érjük el a barlangot.
Megközelítés
- A Hódoséri erdészház buszmegállótól a Z jelzésen kell dél felé elindulnunk, majd 700 méter után rövid kitérő vezet a barlanghoz a ZΩ jelzésen.
- Vinye vasúti megállóhelytől szintén a Z jelzésen kell elindulnunk nyugatnak, majd délre fordulva, végül a ZΩ jelzésen érkezünk a barlanghoz.
- Fenyőfő, újtelep buszmegállótól a Z jelzésen kell gyalogolnunk kelet-délkeleti irányban, majd a ZΩ jelzésen érkezünk a barlanghoz.
Parkolás
- A barlanghoz legközelebb parkolni a Hódoséri erdészház buszmegálló mellett, az út szélén tudunk.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
A zömében csendes erdei kerékpárutakon haladó, veszélyes emelkedőket meglepő módon alig tartalmazó körtúra az országszerte erdőiről híres, legendás ...
Fenyőfőről a Kőris-hegyre gyalogolva páratlanul változatos túrát tehetünk, és belekóstolhatunk abba, milyen lehetett az egykori Bakony-erdő ...
Fenyőfőt különös hangulatú erdő, síkvidéki erdeifenyves övezi. Kezdetben felkapaszkodunk a Bakony peremén található Pápalátó-kő teraszára, ahonnan ...
Bakonyszentlászlóról a szelíd hegyalja vad patakáttörésébe, az Alsó-Cuha-szurdokba látogatunk, és egy jégkorszak utáni maradványerdő, a Fenyőfői ...
A Bakony elsősorban erdőségei és szurdokai miatt megfelelő turistacélpont, nyolcasként fonódó útvonalunkon pedig kijut mindkettőből.
A hírneves Cuha-völgy legszebb szakaszára látogat körtúránk, mely Csesznekről kínál sportos, egész napos kikapcsolódást. Végigjárásával ...
Elnézve a szelíd-lankás bakonyi tájat nem is gondolnánk, milyen vad szurdokvölgyeket rejtenek a szerény magasságok. Csesznek környékén két ...
Kis szurdok után nagy kanyon: látványos és hangulatos útvonal a Cseszneki vár alatti Kőmosó-szurdokból az Ördög-árokba. Egyik sem a gyors, ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei