Cuha-völgyi via ferraták
A bájos szurdokban sok meredek sziklaletörés található: sziklafalak, gerincek és kis tornyok labirintusa. A 2010-es években több mint 1 km hosszú via ferrata-hálózat épült a völgy meredek, bal parti szikláin.
A szurdok turizmusának kiindulópontja Vinye apró erdei telepe, ahol vonzó vendéglő és a híres vinyei büfé található. Innen – ahol felszerelés bérlésére is van lehetőség – 10-15 perces gyaloglással kereshetők fel a Cuha-völgy vasalt mászóutakkal felszerelt sziklái.
A szurdok ferratái nagyon változatosak, köztük akad három, kifejezetten könnyű, családoknak és kezdőknek kiépített útvonal is. A 350 m hosszú Bucsek Henrik-emlékút különösen szép. A többi útvonal kifejezetten combos mászás, amelyek közben a sima sziklafalakon jó párszor alaposan bele kell kapaszkodni a drótkötélbe! Az útvonalak jellegüknél fogva gyakran érintenek földes, nagyon meredek hegyoldalt is – ezért eső után nem szerencsés itt mászni. Az viszont elmondható, hogy a lejtőkön szemet gyönyörködtető és rejtett sziklaformákra bukkanunk.
A Cuha-völgy egy pompás mászóhely is egyben. A Bucsek-gerinc és a Fekete mamba-torony több mint 70 változatos mászóutat kínál, amelyek többsége könnyű és közepes nehézségű, ezért ideálisak tanfolyamok számára is. További érdekes opció a gyönyörű völgyön végig kanyargó vasúttal megközelíteni a helyszínt – az utazás e módja jól illik a Cuha-szurdok romantikus csendjéhez, ráérős ritmusához.
Geológiai jellemzés
A szurdok a Dunántúli-középhegység két meghatározó kőzetét, a 220 millió éves felső-triász fődolomitot és a dachsteini mészkövet tárja fel; a vasalt utak az ellenállóbb mészkőszirteken haladnak. A Cuha-völgy a Bakony egyik legtípusosabb szurdoka, ami szerkezeti törés mentén alakult ki, és a víz oldó, koptató hatására mélyült tovább. A falak rétegeit fél és két méter közötti vastagságot elérő, vastagpados szerkezet jellemzi. Az utak jól használják a párkányokat, és lépcsőzetesen vezetnek fel a réteglapok között. A szerkezeti mozgások hatására összetöredezett, fiókszerű lépéshelyektől az oldott felszínekig minden megtalálható a nyomvonalakon.
Via ferraták a Cuha-völgyben
Mohos csitri út: 150 m, B
A legelső útvonal Vinye felől. Szépen összeköti az elszórt sziklákat, alsó részén van egy pompás traverz. Gyermekeknek is ajánlott, de nem annyira könnyű!
Rövid vágta: 120 m, D
Szép sziklaformákon vezető, direkt és szuper kombináció, amely során kapaszkodni kell! A hegy tetején jobb felé, a gerincen található az ajánlott lejöveti út. Ezen óvatosan mozogjuk, különösen, ha sár van!
Megalománia: 250 m, E
Egy hosszú és nagyszerű útvonal, mely a tetején két változatot kínál: a bal oldali nagyon megerőltető (E), a jobb oldali sokkal könnyebb. Egy pompás, hosszú traverz vezet a kiszálláshoz.
Lemeneti út: 60m, B
Ez a sziklagerinc bal oldalán szolgál lejövetként, az alsó részén hozzá kapcsolódik az Ariadné fonala (D/E). Figyeljünk magunkra és egymásra, mert minden lefelé mászás kockázatot hordoz!
Makarenkói plafon: 40 m, E+
Egy rövid, de csak nagyon erős mászóknak ajánlott út, amely a sima áthajláson direktben vezet fel.
Kezdő felnőtt út (4-es út), 80 m, B
Kedves és természetes feljáró a gerincen, abszolút kezdőknek is ideális.
Ariadne fonala, 130 m, E
Az egyik legpompásabb via ferrata az országban. A legjobb sziklarészeket szeli át, kihagyhatatlan, de igazán nehéz!
Bucsek Henrik-emlékút, 350 m, C
Megmászása komoly élmény: a patak mellől a sziklagerinc élén törünk a magasba, egészen a völgy pereméig, megcsodálva közben a szép tájat. De a legizgalmasabb rész még hátravan: a lemenet a meredek, ijesztő meredélyen a vasúti alagúthoz. Ezen az útvonalon a pompás mászóhely szikláit járjuk körbe.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A legközelebbi kiindulópont a Vinye vasúti megállóhely.
Megközelítés
- A vasúti megállóhelytől és a parkolótól a P jelzés vezet el a Cuha-völgyben az első beszállópontig (1 km, 33 m szintemelkedés), a többi beszállópont a völgyben feljebb található, szintén a P jelzés mentén.
Parkolás
- Parkolni Vinyén, a vasúti megállóhely mellett, vagy az utcák végén lehet.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A zömében csendes erdei kerékpárutakon haladó, veszélyes emelkedőket meglepő módon alig tartalmazó körtúra az országszerte erdőiről híres, legendás ...
A hírneves Cuha-völgy legszebb szakaszára látogat körtúránk, mely Csesznekről kínál sportos, egész napos kikapcsolódást. Végigjárásával ...
Elnézve a szelíd-lankás bakonyi tájat nem is gondolnánk, milyen vad szurdokvölgyeket rejtenek a szerény magasságok. Csesznek környékén két ...
Kis szurdok után nagy kanyon: látványos és hangulatos útvonal a Cseszneki vár alatti Kőmosó-szurdokból az Ördög-árokba. Egyik sem a gyors, ...
Bakonyszentlászlóról a szelíd hegyalja vad patakáttörésébe, az Alsó-Cuha-szurdokba látogatunk, és egy jégkorszak utáni maradványerdő, a Fenyőfői ...
Fenyőfőről a Kőris-hegyre gyalogolva páratlanul változatos túrát tehetünk, és belekóstolhatunk abba, milyen lehetett az egykori Bakony-erdő ...
Fenyőfőt különös hangulatú erdő, síkvidéki erdeifenyves övezi. Kezdetben felkapaszkodunk a Bakony peremén található Pápalátó-kő teraszára, ahonnan ...
A Bakony elsősorban erdőségei és szurdokai miatt megfelelő turistacélpont, nyolcasként fonódó útvonalunkon pedig kijut mindkettőből.
Mutass mindent
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei