Kertes-kői-szurdok
Pénzesgyőr mellett látványos dolgokat tesz a Gerence: a kiszélesedő patak először méltóságteljesen hömpölyögve tekergőzik, majd hirtelen zúgó hangok kíséretében, „felhergelődve" egyenesedik ki, hogy aztán erdőmélyi rétek ölelésében kezdjen újra kanyarogni. Képében és hangjában is összhangot teremt a partján elterülő tájjal, mellette sétálva pedig szembetűnő a változás: a hordalékát kerülgető vízfolyást egyszercsak a Kertes-kői-szurdok mészkőfalai szorítják présbe.
A Balaton környékén elterjedt, keskeny árkot jelentő tájszóval Gugyornak is nevezett képződmény inkább kapu, mint szurdok, de az utóbbi díszleteinek minden elemét hordozza: a mindössze néhány tíz méter hosszú szűkületet 40 m magas, töredezett sziklatáblák őrzik, köztük pedig kevesebb mint 20 m-esre szűkül a patakmeder által kitöltött átjáró. A víz a falakról leszakadt görgetegek között talál utat, néhol kis zúgók vályúiban „csúszdázik", ám igazi zuhatagot nem formál. A görgeteges, kiegyenesedett patakmeder még pár száz méter hosszan nyújtózik, a turistaút pedig a parton, a nyers kőzetfelszínen, majd ösvényen követi. A szurdok nyugati végét a víz fölött keresztben heverő fatörzsek sokasága vadítja.
A szomszédos Pénzesgyőr neve egyébként a szurdok mészkövére utal: az eocén tengerben élt, régen kihalt nummuliteszek kövületei, azaz Szent László pénzei ihlették a névadást. A falu határában, különböző patakágakból egyesülő Gerence hatalmas területről gyűjti össze vizét - hogy melyik a fő forráság, abban a régi térképek sem egységesek. (A vízfolyás neve egyébiránt szláv eredetű, és „határfolyót" jelent.) A patak sokáig viszonylag puha üledékes kőzeteken kanyargott, majd azokat átvágva a keményebb mészkőben is megőrizte futását. A szurdokszakaszt a terep kiemelkedésével lépést tartva, a felszínbe mélyen belemarva fűrészelte (ez az emelkedés máig sem ért véget).
A szurdok nevének magyarázata nem ismert, de elképzelhető, hogy a szürkésfehér sziklákat és görgetegeket paplanként bevonó mohalepel, valamint a párkányokon megtelepedett növényzet együttese ihlethette az elnevezést.
A túraösvény viszonylag jól járható, ám Pénzesgyőr felőli végén egy gázlóátkelést is tartogat, ami magas vízállásnál nehéz vagy megoldhatatlan feladat elé állíthatja a szurdokba látogatókat - szárazság idején ugyanakkor tócsák füzére alkotja csupán a patakot. Érdemes felkapaszkodni a déli sziklaperemen tornyosuló Oltár-kőre is, ahonnan korlátozott kilátás nyílik a völgyre.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Somhegypuszta buszmegálló esik a legközelebb a szurdokhoz.
- A Pénzesgyőr, autóbusz-váróterem megállóból is indulhatunk.
- A Bakonybél, felső buszmegálló is egy lehetséges indítópont.
Megközelítés
- A (Bakonybélhez tartozó) somhegypusztai buszmegállóból a a főúton kell haladnunk 300 m-t Bakonybél irányába, majd balra fordulni a P● jelzésre. Amikor ez véget ér, egyenesen követjük a P+ jelzést egy rövid szakaszon, és jobbra térünk a Z+ jelzésre. Az ebből egyenes irányban kiágazó Z jelzés vezet el a Kertes-kői-szurdokba (2,3 km, 48 m szintemelkedés).
- Pénzesgyőrből a Z jelzés (Bakonybél irányában) vezet a szurdokba (2,6 km, 30 m szintemelkedés).
- Bakonybél centrumából a P+ jelzést kell követnünk a Borostyán-kúton át a legelők szélén lévő csúcs-hegyi elágazásig. Innen jobbra fordulunk a Z jelzésre, amely a szurdokba vezet (4 km, 144 m szintemelkedés).
- A Bakonybél, felső buszmegállóból a Z jelzés (délkeleti irányban) egyenesen a szurdokba tart (3 km, 80 m szintemelkedés).
- A Pénzesgyőrt Somhegypusztával összekötő út kanyarjából a Z▲ jelzés vezet a szurdokba (1,2 km szintemelkedés nélkül).
Parkolás
- Autóval érkezve a Pénzesgyőr és Somhegypuszta közti út S-kanyarjából nyíló mezőn érdemes parkolni, innen a legrövidebb az út a szurdokba.
- Somhegypusztán legfeljebb az országút mentén tudunk parkolni.
- Pénzesgyőrben a temető mellett találunk parkolót.
- Bakonybélben a Borostyán-kút mellett érdemes parkolni, és onnan felkeresni a szurdokot.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Könnyed körtúra Pénzesgyőrből a gyönyörű Kertes-kői-szurdokba, majd források és pihenők érintésével vissza a településre.
Könnyű, több ponton lerövidíthető körtúra Bakonybélből, melynek két fő látnivalója a szépen kiépített Borostyán-kút és környezete, valamint a ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei