Szent Mauríciusz Monostor (Bakonybél)
Az István király által alapított monostorban több mint ezer éves fennállása alatt többször is újra kellett kezdeni a szerzetesi életet. A ma látható épület ugyan a 18. században épült, de a Bakonybélben ma is élő szerzetesek éltetik az évezredes hagyományt. A Magas-Bakony legnépszerűbb települése nem csak természeti kincsekben gazdag, de a monostor felkeresésével bepillantást nyerhetünk kultúrtörténetünk egy fontos fejezetébe.
A Szent Mauríciusz Monostor is kedvezményekkel várja a Természetjáró Kártya tulajdonosait. Tudj meg többet a Természetjáró Kártyáról (TEKA), a kedvezményekért kattints ide!
A bakonybéli völgy ideális helyszín volt a kunyhókban és barlangokban itt élő remetéknek. A remeteközösség alapítója Szent Günter volt, az ő ajánlására alapította a monostort Szent István király 1018-ban. Ehhez a bencés közösséghez csatlakozott később Szent Gellért is, mielőtt vállalta a püspöki szolgálatot. Az alapítók a monostor védőszentjének Szent Mauríciuszt választották. Mauríciusz és több ezer társa a római császár hadseregében, a thébai légió katonájaként szolgált. Mikor a császár a keresztények üldözésére indult, ők megtagadták a parancsot, és inkább vállalták a vértanúhalált, de sem a keresztények, sem a császár ellen nem emeltek fegyvert.
A monostor vagyona kezdetben István király, később az Árpád-házi királyok, különösen Szent László idején jelentősen gyarapodott. Nagy befolyása lett, hiteleshelyként (mai szóval élve közjegyzőség) működött. Hanyatlása a kommenda rendszer alatt kezdődött. Ez volt az az időszak, amikor az uralkodók nem szerzeteseket, hanem idegen egyházi vagy világi személyeket állítottak az apátságok élére. Ők aztán a monostor jövedelméből csak a szerzetesek legszükségesebb ellátását biztosították. A recessziót a török hódítás is mélyítette, végül az 1530-as évek közepén a szerzetesek kénytelenek voltak elhagyni a monostort.
Az újraalapítás 1693-ban kezdődött, Göncz Celesztin pannonhalmi szerzetes apátsága alatt. Az ezt követő négy évtized alatt felépült a templom és a barokk épületegyüttes. Bár az eredeti, középkori templom formájáról és méretéről nem maradtak információk, feltételezhető, hogy az új templom annak körülbelüli helyén vagy közelében épülhetett fel.
1780-ban egy nagy tűzvészben a templom teteje és a monostor, illetve a faluban 130 ház leégett. A felújítással 1782-re készültek el. Még ebben az évben II. József feloszlatta a bencés rendet, és kettő kivételével valamennyi kolostorukat bezáratta, így a szerzetesek az alapítás óta másodszor is elhagyták a monostort. Húsz év szünet után, 1802-ben alakult újjá a bencés kongregáció hazánkban, I. Ferenc császár a szerzeteseket oktatói feladatokkal bízta meg. Az 1830-as évekre a monostor szellemi központtá fejlődött. Épületében rendi főiskola működött, környékén pedig angolparkot létesítettek.
A II. világháború után kialakult pártállamban a szerzetesrendeket feloszlatták, így a bencések 1950-ben ismét kénytelenek voltak elhagyni a monostort. Az épületből szociális otthon lett, ahol az ide internált apácák éltek. A bencések csak a rendszerváltás után, 1998-ban kapták vissza az épületegyüttest.
Az egyéni látogatók szabadon megtekinthetik a felújított barokk templomot (az előtérből), az új kiállítóteret és vetítőtermet, a gyógynövényes ágyásokat és arborétumot, a látványműhelyeket, a gyógynövényszárító padlást. Az itt termesztett és a Bakonyban gyűjtött gyógynövényekből készült teák, gyógynövényes csokik, kozmetikumok megvásárolhatók az ajándékboltban, ahol házi sört, lekvárt, szörpöt és hasonló finomságokat lehet még kapni.
2019-re, a szerzetesi közösség fennállásának ezredik évfordulójára jelentős felújításon esett át az épület, és új, a szerzetesi élet történetét bemutató kiállítás is nyílt, valamint rövid ismertetőfilmekből megismerhetjük Szent Günther és Szent Gellért életét is.
Nyitvatartás
Téli nyitva tartás:
- hétfőtől szombatig: 09:00 - 16:00
- vasárnap a szentmise után 11:00 - 12:00
Tavaszi nyitva tartás:
- Hétfő-szombat: 9:00-17:00
- vasárnap: 11:00-12:00
Szentmisék és imaórák ideje alatt a templom nem látogatható.
Egyéni látogatóknak jegyváltás 16:00-ig, csoportok érkezése 15:30-ig.
Csoportok programjainak regisztrációja (min. 48 órával előre), információ:
- Telefon: +36 30 900 1992
- Mail: ab.vezetes@gmail.com
Árak:
Jegyárak:
- Teljes ár: 1600 Ft
- Kedvezményes: 1250 Ft
- Családi jegy (2 felnőtt + 2-5 gyermek): 4990 Ft
Természetjáró Kártyával érkező vendégek 10% kedvezményre jogosultak a belépőjegy árából.
A belépőjegy mellé letölthető egy ingyenes, okostelefonos alkalmazás, amely minden korosztálynak segít a tájékozódásban, és sok hasznos információ megszerzésében.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- Autóbusszal Budapestről, Zircről, Pápáról a Bakonybél, Petőfi utca megállóhelyig utazzunk.
Megközelítés
- A monostor a megállótól kevesebb mint 100 méterre található. Délnyugat felé kell indulni, majd balra kanyarodni a Szent Gellért térre.
Parkolás
- Parkolási lehetőség a monostor melletti utcában található.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Van egy titkos hely a Bakony rengetegében, amely a történelem egy egészen különleges mozzanata miatt maradt meg hazánk egyik legnagyobb erdős ...
A legkönyebb és legrövidebb klasszikus csúcsmászó körtúra Bakonybélből a Kőris-hegyre, amelynek során víznyelőket, barlangokat és több mint 3000 ...
Könnyű, több ponton lerövidíthető körtúra Bakonybélből, melynek két fő látnivalója a szépen kiépített Borostyán-kút és környezete, valamint a ...
A Márvány-völgy meredek, törmelékes ösvényén és barlangok szomszédságában haladó, sírhalmok titkait kutató, tanösvényekkel összefonódó, jól ...
A kör nevéből már sejthető, hogy nem pehelysúlyú futásra nevezünk: majdnem 18 km-en több mint 600 m szint nem is jöhet ingyen. Cserébe kapunk erdőt ...
Kellemes körtúra Bakonybél vonzáskörzetében, Móricháza romjaival, több mint 3000 éves halomsírokkal és a Witt Lajos-kilátóponttal, ahonnan Kádár ...
Az elején kissé megerőltető, de utána kellemes Bakonybél körüli körtúra a Likas-kő, az Odvas-kői-barlang és Gerencepuszta érintésével.
Rövid, látványos, kisebb gyerekekkel is kényelmesen teljesíthető túra Hubertlakra, ahol a különleges látványt nyújtó tavacska mellett egy ...
Mutass mindent
Szent Mauríciusz Monostor (Bakonybél)
8427 Bakonybél
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei