Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

Bakonybélből a Kőris-hegyre

· 4 értékelés · Gyalogtúra · nyitva
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Az üzemi útról balra kanyarodunk
    Az üzemi útról balra kanyarodunk
    Fénykép: Dr. Szentes Szilárd, Magyar Természetjáró Szövetség
A legkönyebb és legrövidebb klasszikus csúcsmászó körtúra Bakonybélből a Kőris-hegyre, amelynek során víznyelőket, barlangokat és több mint 3000 éves halomsírokat is érintünk.
nyitva
közepes
Hossz 13,2 km
4:15 óra
580 m
580 m
709 m
279 m
A Bakonybélből induló kör a hegy természeti értékei mellett számos kulturális és történeti érdekességet is felvonultat. A tájház több mint 170 éves épületegyüttesében a 19-20. század fordulóján itt élt családok életébe kapunk bepillantást, de megismerkedhetünk a Cseh Tamás által életre keltett bakonyi indiánok mozgalmával is. Az erdőben felidézzük Lipka Árpád, az ugodi Esterházy-uradalom erdészének emlékét, visszafelé pedig az erdő mélyén megbújó Százhalom bronzkori halomsírmezejét is górcső alá vesszük. A rejtélyes hangzású Márvány-völgyben elhaladunk a kőris-hegyi Ördög-lik jellegzetes bejáratú barlangja mellett. Felkereshetjük az Eleven-förtési víznyelőket, ahol förtés szavunk jelentésére is fény derül, majd a túrát a Vajda Péter-kilátóból nyíló csodás körpanoráma koronázza meg.

A szerző tippje

  • Bakonybélben ne hagyjuk ki a Pannon Csillagdát, az Erdők Házát és a Szent Mauríciusz Monostort sem!
Dr. Szentes Szilárd profilképe
Szerző
Dr. Szentes Szilárd
frissítve: 2021-03-26
Nehézség
közepes
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
Kőris-hegy, 709 m
Legalacsonyabb pont
279 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Szintprofil megjelenítése

Kezdőpont

Bakonybél, Petőfi utca buszmegálló (279 m)
Koordináták:
DD
47.252204, 17.729049
DMS
47°15'07.9"N 17°43'44.6"E
UTM
33T 706493 5236803
w3w 
///udvarlás.menetjegy.megérik

Végpont

Bakonybél, Petőfi utca buszmegálló

Útleírás

Itiner

  • A buszmegállótól északkeleti irányba indulunk a Fő utcán a K◼ jelzésen.
  • A Jókai utca végén a Barátok útján haladó Z jelzést követjük.
  • Az erdészeti műútról balra térünk a K jelzésre.
  • A Kőris-hegy csúcsát a Márvány-völgyben ereszkedő KΩ jelzésen hagyjuk el.
  • A S● jelzésen egy 300 m-es „mini körtúrával” felkeressük a Tekeres-kutat.
  • A Z jelzésen délnyugati irányba megyünk tovább, amihez egy időre csatlakozik a K jelzés.
  • Bakonybél szélét elérve a K◼ jelzést követve érünk vissza a buszmegállóhoz.

A túráról részletesen

A buszmegállótól az erdő széléig

A buszmegállótól északkeleti irányba indulunk a Fő utcán a K◼ jelzésen, amin hamarosan a bakonybéli tájházhoz érünk. Az épületegyüttes, mint a bakonyi népi építészet egyik legszebb példája, már a település 1857-es kataszteri térképén is szerepelt. Építtetője az egyik legrégibb bakonybéli telepes majd faszerszám-kereskedő Haspray család volt, akiknek felmenői már Bakonybél első, 18. századi összeírásaiban is szerepeltek. A portán egy két, eredetileg füstöskonyhás lakóházból és egy úgynevezett torkospajtából álló épületegyüttest találunk. A kisebbik ház elé 1895-ben egy bolthelyiséget toldottak, majd a két házat boltíves kapuval kötötték össze. A nagyobbik épület udvari oldalán mellvédes tornác fut végig. Tisztaszobának berendezett utcai helyisége az 1920-as évek jómódú, fiatal házasok életét mutatja be, míg a hátsót a 19. század végi idős gazda és felesége lakószobájának rendezték be. Az egykori istállóban a hagyományos faszerszám készítést ismerhetjük meg. A kisebbik ház konyhájában épségben látható az eredeti kemence és a szabadkémény, a régi bolthelyiségében pedig a Cseh Tamás nevével fémjelzett 'Bakonyi indián játék' történetévelismerkedhetünk meg.

Felfelé a Kőris-hegy oldalában

A Fő utca balkanyarja után a Z jelzés jobbra tér a Jókai utcába, amelynek végén átkelünk az úton, és a jelzést követve az úgynevezett Barátok útján lépkedünk tovább. Dornyay Béla szerint ezt az Árpád-korban is használt útvonalat a bakonybéli szerzetesek építtették ki 1702-ben, hogy a helyi monostort a legrövidebb úton kösse össze egyes források szerint a pannonhalmi főapátsággal, mások szerint a porvai pálosokkal. Egy S kanyarral térünk rá az erdészeti műútra, amin 200 m múlva a jól kitáblázott kereszteződésben balra váltunk a K jelzésre. Keskeny ösvényen haladunk tovább egy vízmosás mellett, ami jól feltárja az alattunk lévő negyedidőszaki löszt.

Feljebb az erdő balról elkezd kiritkulni, majd megjelennek az első termetesebb bükkök. Hamarosan a 19. század végétől a 20. század elejéig tevékeny Lipka Árpádról, az ugodi Esterházy-uradalom erdészéről elnevezett kavicsos feltáróúthoz érünk, amin jobbra indulunk. Még a kanyarban ismét jobbra térünk a jelzéssel egy keskenyebb földútra, amin szép szálbükkösben sétálunk. Végül az ösvényről visszatérünk a Lipka útra, és keresztezzük az aszfaltos üzemi utat.

Az Eleven-förtési víznyelők

A földtani értékek iránt érdeklődőknek itt érdemes az aszfaltos úton balra fordulva egy 700 m-es kitérőt tenni az Eleven-förtési-víznyelőkhöz, melyek az úttól kb. 100 m-re jobbra nyílnak. Ez az érdekes hangzású szavunk időszakosan vízállásos, dagonyás helyet jelent. A Kőris-hegy és a Parajos-tető közötti dachsteini mészkő alkotta plató kis mélyedését vékony, vízzáró agyagréteg fedi, míg keleti részén kvarchomokot találunk. Erre települt a karsztfennsík szélén működő, a Bakony egyik legnagyobb üveghutacsoportja. A számos apró gödörben és az időszakosan eltömődött víznyelőkben megállt a víz, és máris kész volt a förtés. Az úthoz legközelebbiből nyílik a 88 m hosszú, 54 m mély Futómacskás-víznyelőbarlang.

Tovább a csúcsra

A víznyelőktől visszatérünk a K jelzésre, ami a műúton átkelve keskeny ösvénnyé változik, és a jellegtelen bükkösön át balra tartva tér vissza az üzemi útra. Utóbbin jobbra felfelé, 30 m után a szalagkorláton átvezetve folytatódik a jelzés, majd az aszfaltburkolatú úton az 1976-ban épített fehér gömbkupolás polgári légtérellenőrző radarállomás kerítése után ér a Kőris-hegy csúcsára. Az itt magasodó háromszintes Vajda Péter-kilátó elődjét 1920-ban állították, amit 1962-ben egy újra cseréltek - legutóbb 2002-ben újították fel. Tetejéről jól látható a fenyőfői ősfenyves és a település templomtornya, mögötte a Bakonyalja és a Kisalföld. Feltűnik a Somló sajátos alakja és a pannonhalmi apátság hatalmas fehér épülete, ami szinte világít a napsütésben. Keleten Borzavár, Porva és Zirc tűnik fel. Jól kivehető a Tési-fennsík platója is. Dél felé az erdő itt-ott beletakar a panorámába, de az antennákkal tűzdelt Kab-hegy így is jól látszik. Tiszta időben az Alpok legkeletibb, 2000 m feletti csúcsai, a Rax és a Schneeberg is láthatók. A kilátótól mintegy 50m-re magasodó radarállomás felé egy védelmi rács rontja a kilátást.

Ereszkedés a Márvány-völgyön

A csúcsot a Márvány-völgyben ereszkedő KΩ  jelzésen hagyjuk el. A Kőris-hegyi-Ördöglikhoz vezető ösvényen érdemes a lábunk elé nézni, mert helyenként rozsdaszínű tűzkőlencsés mészköveken taposunk.

A barlang feletti meredek lejtő előtt jobbra kanyarodva kis kitérővel elérhető a Márvány-völgy "márvány" bányája, amelyben a 18. század végén kezdték el fejteni a tömött szövetű, jura időszaki mészkövet a pápai Esterházy-uradalom számára. Ebből a kemény kőzetből faragták a pápai kastély barokk oroszlánjait, valamint sok egyéb, az uradalom által építtetett templom és kastély faragványait is.

A Kőris-hegy csúcsától nem messze nyíló barlangig ereszkedünk tovább, ami valószínűleg a Bakony legidősebbjei közül való. A mintegy 200 millió éves kardosréti mészkőben két, egymásra közel merőleges kőzethasadék találkozásánál keveredési korrózióval, az akkori karsztvíz szintjén képződött feltehetően zárt üreg a hegység kiemelkedésével került jelenlegi magasságába. A mára inaktívvá vált barlang mind két aknájában találhatók cseppkőképződmények, az alsóban szép fehér lefolyások formájában is. A kétszintes, 64 m hosszú, 34 m mély zsomboly bejáratát egy beleszorult szikla két részre osztja.

Az aknabarlang alatt egy meredek, köves szakaszon ereszkedünk tovább. A csúszós úton legyünk óvatosak! A később ellankásodó ösvényen az erdészeti műútra érünk, amin balra kanyarodunk, majd 600 m múlva dél felé elhagyjuk azt.

Tekeres-kút és Százhalom

Az egyre mélyülő út ismét lösszel fedett felszínen halad. Mielőtt kiérnénk a fák közül, egy nagyobb bükktől indul balra a S● jelzés hangulatos ösvénye, amin egy 300 m-es „minikörtúrával” keressük fel a Tekeres-kutat, majd a Z jelzésen délnyugati irányba megyünk tovább. Kicsivel lejjebb tábla mutatja be az erdő mélyén megbújó Százhalom halomsírmezejét. Mivel építőik népi hovatartozása és nyelve ismeretlen ― talán az illír népcsoporthoz tartozhattak ―, a történelemtudomány temetkezési szokásaik alapján halomsíros kultúrának nevezi őket, akiknek a 3200 évesre becsült, 226 halomból álló sírmező a legnagyobb temetője Közép-Európában. Ilon Gábor régész egy hasonló, ugod-katonavágási sírmezőn feltárt földből és kőtörmelékből álló halomban 10–30 centiméter vastag faszenes máglyamaradványt talált, ami alatt vörösre égett a talaj a holttestet egykor elemésztő máglya tüzétől. A 100–110 centiméteres mélységből előkerült sírmellékletek a halott csontmaradványai fölül származó edénytöredékek, valamint a nagy hőtől eldeformálódott bronzból készült karperecek, tűk, karikák, tőr- és lándzsacsúcsmaradványok.

A Százhalom utáni kanyarban jobb oldalról kis tisztás fogad minket, ami a helyi vaddisznók egyik kedvenc dagonyázó- és táplálkozóhelye.

Vissza Bakonybélbe

A rét után jobbra fordulunk a jelzéssel, majd balra tartva megyünk tovább a hangulatos bükkösben, míg ki nem érünk a Lipka útra. Innen már ugyanazon a nyomvonalon megyünk vissza, mint ahol a túra elején indultunk. A plató szélénél figyeljünk, hogy a széles úttól, amelyen haladunk, balra tér a Z jelzés! A túra végén a K◼ jelzést követve érünk vissza a buszmegállóhoz.

Tömegközlekedéssel

Tömegközlekedéssel elérhető

  •  A Zirc és Pápa felől gyakran közlekedő buszokról a Bakonybél, Petőfi utca nevű megállónál érdemes leszállni.

Megközelítés

  • A túra a buszmegállóból indul, és ugyanoda érkezik vissza.

Parkolás

  • Bakonybélben a buszmegálló és a bencés monostor környékén érdemes leparkolni az autót.

Koordináták

DD
47.252204, 17.729049
DMS
47°15'07.9"N 17°43'44.6"E
UTM
33T 706493 5236803
w3w 
///udvarlás.menetjegy.megérik
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

Bakony útikalauz

A szerző által javasolt térképek:

A régióról szóló kiadványok:

Mutass többet!

Felszerelés

  • Alapvető túrafelszerelés: túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.

Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

4,5
(4)
Hadnagy Ágnes 
2022-08-20 · Közösség
A túrán az első 6 km emelkedős, de nem túl meredek az út. A hegy tetején a kilátóra szerintem ráférne a felújítás. Lefelé az Ördög-lik környékén nagyon meredek az út, csak óvatosan, lassan lehet leereszkedni. Utána mi egy kicsit módosítottunk az útvonalon és felkerestük a Pörgöl-barlangot is.
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2022-08-15
Fénykép: Hadnagy Ágnes, Közösség
Becsei Dániel
2022-01-01 · Közösség
Alapvetően a túra kellemesnek bizonyult, könnyed kaptató van, amint elhagyjuk a műutat. A barlang jelzés Kőris-hegytől lefelé több helyen igencsak hiányos, a műút elhagyását nem jelzi tábla vagy túra jelzés. Zöld jelzés mentén munkagépek utáni sár és latyak miatt kellemetlenebb a túra. Kilátás és a környezet más évszakban (is) pazar lehet. ( Mint látható a őshonos "bálna" is van a fa törzsében :)
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2022-01-01
Bársony Daniella
2021-11-15 · Közösség
Mikor voltál a túrán? 2021-11-13
Fénykép: Bársony Daniella, Közösség
Az összes értékelés mutatása

A közösség fényképei

+ 7

Állapot
nyitva
Értékelés
Nehézség
közepes
Hossz
13,2 km
Időtartam
4:15 óra
Szintemelkedés
580 m
Szintcsökkenés
580 m
Legmagasabb pont
709 m
Legalacsonyabb pont
279 m
Tömegközlekedéssel elérhető Körtúra Szép kilátás Kulturális/történelmi értékek Földtani érdekességek Növénytani érdekességek Fauna Tipp Csúcstúra Egészséges környezet

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 6 Útpontok
  • 6 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp