Judit-forrás
A Bakony legnépszerűbb látványosságai a vadregényes, víz mélyítette szurdokvölgyei. A kevésbé ismertek közé tartozik a Bakonybél és Pénzesgyőr között található Kertes-kői-szurdok, amely fölött fakad a geológiailag is értékes Judit-forrás. A Bakonyban az ilyen, meredek sziklák által határolt szűk völgyeket, amelynek patak is folyik az aljában, gugyornak nevezik (két hegy közt lévő árok vagy szoros völgy értelemben). A Gerence-patak szurdoka, amilyen rövid - mintegy 300 méter hosszú – olyan látványos: két oldalról a Kréta időszakban, kb. 100 millió éve képződött Zirci Mészkő 30-40 méter magas sziklái határolják. A köves patakmederben nyáron csak csordogál a víz, de csapadékosabb időszakban képet kaphatunk arról, miként formálhatta a víz a mészkőtömböt az évmilliók alatt.
A patak fölé magasodó mészkősziklák legszebbike az Oltár-kő, amelynek neve a pogány időkre utalhat, és ahonnan lombmentes időszakban rálátunk a szurdokra. A hatalmas kő felett csörgedezik a Judit-forrás. A terület egyik kiemelkedő geológiai értéke a forrás által kialakított, mésztufából álló gátsor, melyen a víz kis zuhatagokkal tarkítva szalad mintegy 40 méteres magasságból a szurdok mélyébe. Ez a képződmény a felszínre került, felgyorsuló karsztvíz szén-dioxid leadása következtében kicsapódó kalcium-karbonátból, édesvízi mészkőből áll.
A forrás környékén a porózusabb mésztufa őrzi a több száz éves levelek lenyomatait, míg a patakmederben és a környező sziklákon az egykor itt hullámzó tenger élővilágának nyomait láthatjuk a kövekben megőrizve: kagylókét, csigákét, növényekét.
A forrásnál hangulatos pihenőhelyet is találunk padokkal, innen figyelhetjük a víz útját. Általában csak csordogál a forrás vize, csapadékkal bőven ellátott időszakokban viszont igazi vízesésként bucskázik alá a mésztufán a szurdokba.
A Pénzesgyőr melletti Kerteskőn áll a Rainprecht család szebb napokat látott kúriája. Rainprecht Antal (politikus, mezőgazdász, aki a 20. század elején Veszprém megye főispánja is volt) lánya, Judit után kapta a nevét a forrás.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A forrás Bakonybél és Pénzesgyőr felől is megközelíthető a Z jelzésen.
- Bakonybélben a Bakonybél, felső buszmegállóig utazzunk.
- Pénzesgyőrben a Pénzesgyőr, autóbusz-váróteremnél szálljunk le a buszról.
Megközelítés
- Bakonybél, felső buszmegállótól indulva 3,5 km az út a forrásig: a Z jelzésen menjünk a szurdok közepéig, de ne a Z●, hanem a 150 méterrel tovább keresztező Z▲ jelzésen menjünk fel a forráshoz (a Z● jelzés nehezen járható és meredek)
- Pénzesgyőr, autóbusz-váróterem megállótól a temető felé induljunk, és a Z jelzést kövessük. Egy elágazásban a Z▲ jelzésen menjünk tovább jobbra, majd a végén a Z● jelzést kövessük a forrásig (2,8 km).
Parkolás
- Bakonybélben a falu központjában érdemes parkolni.
- Pénzesgyőrben a temető mellett tehetjük le az autót.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Könnyed körtúra Pénzesgyőrből a gyönyörű Kertes-kői-szurdokba, majd források és pihenők érintésével vissza a településre.
Könnyű, több ponton lerövidíthető körtúra Bakonybélből, melynek két fő látnivalója a szépen kiépített Borostyán-kút és környezete, valamint a ...
Mutass mindent
Judit-forrás
Pénzesgyőr
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei