Dédesi Kisvár, sziklamászó hely
Ellentmondásos helyzet, hogy feltűnően szép fekvése dacára a dédesi mászóhely nagyon elhanyagolttá vált az 1990-es évek óta. Ez annak következménye, hogy nyár elejéig a Nemzeti Park mászási tilalma vonatkozik rá, továbbá kissé nehézkesen megközelíthető Budapestről. A Tűzfal 50 méteres magasságával különleges hazánkban. Nem is könnyű játszótér, útjai jellemzően 7-8-as nehézségűek. Kőzete általában szép, szilárd. Élmény a mászás itt, a szép és nyers bükki hegyekben.
Általános jelleg
A Nagyvisnyó és Mályinka községtől 5-7 km-re található Dédesi-várhegy a rajta található rommal igen romantikus részlete a Bükk északi peremének. A S turistajelzés az országúti parkolótól, Nagyvisnyó közeléből hozzávetőleg 45-60 perc kellemes sétával vezet fel Dédesi-várhegy és a Kisvár meredek felszökései alá. Ez régen, a Nemzeti Park megalakulása előtti időkben felejthetetlen mászótáborok helyszíne volt.
A Kisvár nyeregre néző oldalán emelkedik két árnyékos, északi fekvésű sziklaletörés, amelyek 20-25 méter magasak. Pompás mészkövükön tucatnyi izgalmas utat találunk. A szigorúan sima és meredek Kis-falon olyan klasszikus, régi utak vannak, mint a Narkózis (7-) és Anarchia (8-), amelyek nevükben is őrzik a hazai sportmászás 1980-as éveinek szabad szellemiségét. A Reinbung-fal egy kellemes dőlésű, 25 m magas tábla. Igazából ez az egyetlen rész, amely a kezdő mászóknak ideális, köszönhetően a 3-as és 5-ös fokozat közötti útjainak - igaz ezeken sincs sok fix biztosítás, de ékekkel és kötélgyűrűkkel jól kiegészíthetők.
A túloldali komoly sziklaletörés a Nagy-fal két részletével kezdődik: itt már 30 méteres magasságot is elér a falsáv. A szikla természetes formáit néhány változatos út követi az áthajló Sárga-kémény (5) mindkét oldalán. Ettől jobbra egy kompakt és meredek, 15 méteres falszakasz emelkedik, amelynek komfortos kis útjai a legszebb, egyben technikás dédesi útvonalak sorába tartoznak - például a Darling (7+), a Gyökerek (7+) stb.
A Tűzfal hazánk egy nagyszabású sziklaképződménye. Egyrészt sok ponton áthajló - a középső részén tanácsos 2 kötélhosszként mászni az utakat. A falat a bal oldalán, a legmagasabb zóna középvonalában a Hanomág (6) jellegzetes, íves repedésrendszere tagolja. A Tűzfal kőzete általában elég jó krasztos mészkő, de azért ne számítsunk mindenhol „betonra"!
A Hanomágtól balra akad néhány pompás út kifejezetten jó kövön. Különösen a rövid, de velős Delej (8+) és Madonna (7+), vagy a Primadonna (8) ajánlható. Utóbbiak már tekintélyes, nagy útvonalak, 35-40 méteres mászással a standig. A Hanomág klasszikus repedése volt 1976. körül Dédes nagy attrakciója, hiszen egy igényes, két kötélhosszas út. Ma is valódi kaland. A Hanomág alatti áthajló, kb. 20 méteres falon is vezet néhány figyelemre méltó útvonal (Berán 7+, Hanyatt-homlok 8), amelyek a fönti részekkel egyben mászva szintén igencsak megnyújthatók: akár 30-40 méteresekre.
Pár nagyon szép útvonal található ettől jobbra, sima falletöréseken, ezek közül talán a Nőnapi direkt (8+) variánsa a legkülönlegesebb sima táblájával, ujjszaggató lyukaival. De szinte mindegyik útvonal érdekes, és egyek se sétagalopp, a Nőnapi 6-os, természetes útvonalánál mind jóval nehezebb falmászás.
A Tűzfal jobb része egy hosszú, 30-40 méter magas falsáv, amelynek jobb oldala természetvédelmi okokból (időszakosan fészkelő madarak miatt) teljesen le van zárva. Régen tucatnyi út használta ki ennek remek kőzetminőségét . Jelenleg csak a fal bal oldalán engedélyezett a mászás, itt nitteket is találhatunk az utakban. Pompás, magas és technikás útvonalak vezetnek itt, mint pl. a Majális, a Juniális, vagy a Hamu és gyémánt, melyek erős 7-es vagy 8-as nehézségűek.
Helyi tippek
Egy szó, mint száz: Dédes pazar mászóhely. Időnként szinte kötelező meglátogatni, az agyonkoptatott főváros közeli mászóhelyek (Róka-hegy, Oszoly, Tardos, Kis-Gerecse) után felüdülés itt próbálkozni. Nem kétséges, érdemes inkább 2 napra idelátogatni.
A kőzet alapvetően jó minőségű, de mivel sajnos a mászóhely némileg elhanyagolt állapotú, a sisak jól jöhet. Az óvatos kapaszkodás se árt, mert a régi sportmászó útjaink jóval gyengébben vannak biztosítva, mint a fiatalabbak vagy a sportfalak.
A mászás február 1. és július 15. között tilos.
A mászóhely története
Dédes szikláit az 1970-es évek végén fedezték fel a hazai mászók, és azonnal nagyon népszerűvé vált. Az 1980-as évek elején a hazai sportmászás fő szentélye lett, olyan ikonikus utakkal, mint a Narkózis, az Anarchia, vagy a Nőnapi direkt. Mai formájában kb. ekkoriban épült ki. A munkálatokban fővárosi és miskolci sportmászók is részt vettek. Sok mászó munkáját és örömét rejti a helyszín, közülük kiemelendő: Mózes István, Hímer József, Kovács István, Fehér László, Babcsán Gábor, Sárközy András - de a sor hosszan folytatható. Az 1990-es években a Sántha Gergő vezette helyi mászók, mostanában a kazincbarcikai mászóklub fiataljai gondozzák e falakat.
Mászóutak
Dédesi Kisvár, Kis-fal és Nagy-fal:
1. Varázslat 8
2. Repedés 5
3. Juszt is 7
4. Konszolidáció 8
5. Bevágás 5
6. Narkózis 7-
7. Monarchia 8
8. Anarchia 8-
9. Csipőficam 6+
10. Sárga-kémény 5
11. Bal bevágás 6+
12. Jancsó emlékút 7+
13. Jobb-repedés
14. Pozsonyi út 6+
15. Darling 7+
16. Darling direkt 8-
17. Repedő 7-
18. Bártöltelék 8
19. Gyökerek 8-
20. Repedés 4
Tűzfal
21. Tábla 6+
22. Delej 8+
23. Madonna 7+
24. Primadonna 8
25. Hanomag tető 8-
26. Hanomag 6
27. Ciao Italy 7-
28. Berán János-emlékút 7+
29. Hanyatt-homlok 8-
30. Manikűr 8-
31. Spanyolcsizma 8-
32. Mennyasszonytánc 7
33. Nőnapi út 6+
34. Nőnapi direkt 8+
35. Szabó család 8
36. Megtévesztett libidó 8-
37. Juniális 7+
38. Majális 8-
39. Hamu és gyémánt 8+
40. Pulóveres 7
41. Flúgos futam 8
42-50.: ma illegális útvonalak (7-8)
Nyitvatartás
A Kisvár szikláin minden év február 1. és július 15. között tilos a mászás.
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Nagyvisnyó, ifjúsági tábor bejárati út buszmegálló a legközelebbi tömegközlekedési pont a sziklamászó helyhez.
Megközelítés
A Kisvár sziklái a nyereg mellett egyértelműek, a hatalmas Tűzfal alá a déli oldalon ereszkedhetünk le egyre meredekebben.
A sziklát csak a meglévő turistautak kereszteződéséből kiágazó, a sziklamászásra vonatkozó információs táblával jelzett útvonalon lehet megközelíteni.
- Az ifjúsági tábortól a S jelzés vezet el a Dédesi-várhegy és a Kisvár közti nyeregbe (3 km, 287 m szintemelkedés).
- Bánkútról a K jelzésen ereszkedhetünk le a Kisvárhoz (4,4 km, 25 m szintemelkedés).
Parkolás
- Parkolni a nagyvisnyói ifjúsági tábor mellett lehet (külterületen).
- Föntről, a bánkúti parkoló felől is elérhető a mászóhely.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Bükkhát dombsági térszínéről teszünk látogatást a Kis-fennsíkra, a két táj között pedig az átmenetet alkotó Északi-Bükk völgyvadonjaiban túrázunk.
A Bükk koronájaként helyezhetjük a fejünkre, illetve a lábaink alá, ezt a remek futókört. Nagy-mező, Három-kő, Tar-kő, Őserdő, Olasz-kapu, Bánkút - ...
Túránk a bükki vadon központi részén vezet keresztül; a fennsík településektől legmesszebb eső nyugati végét szeljük át. Szarvaskőn keresztül ...
A hegység két ikonikus és legendás turistaházát összekötő útvonal a Bükköt keresztező túra 3. szakasza. Élménydús, de hosszú és fárasztó vándorlás ...
A Bükk fennsíkjának kellemes hangulatú kaszálórétjeit és panorámás mészkőszirtjeit fűzi fel túránk, mely a hegység két legmagasabban fekvő ...
A Bükk legmagasabb fekvésű, legteljesebb panorámát nyújtó kilátóját, a Bálvány tetejére épített Petőfi-kilátót legsportszerűbben és a legszebb ...
A hegység platójának klasszikus körét járjuk be, felkeresve a csipkéskúti ménest és a csikók játszótereként szolgáló régi kaszálóréteket, a Nagy ...
A Bükk karsztjelenségeinek tárházát, tájhasználatának pedig látványos lenyomatait vonultatja fel ez a hosszú, mégsem megerőltető útvonal.
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei