Kopár-nyerges kopasz tízes
Úttípusok
- főleg egynyomos ösvény
- és normál földút
- néhány száz méter aszfalt
Az erő beosztása
A táv első felében van a szint nagyobb része, hiszen ezen mászunk fel a kilátóhoz, de a visszaútra is kell tartogatni energiát egy-két komolyabb emelkedő miatt.
Ajánlott időszak
Bármilyen napszakban teljesíthető. Az útvonal nagyobb része árnyékos, és egy része a mészköves talajból adódóan akár nedvesebb időben is könnyen járható.
Terepfutás rovatunk támogatója a Dockyard. Az útvonal ajánlója a legendás Németh Csaba, Magyarország legeredményesebb aktív terepfutója.
A szerző tippje
- Az útvonal néhány száz méter kivételével árnyékos, így nagy nyári melegben is jó választás.
- Ha van a navigációra alkalmas sportórád, letöltheted rá a tracket a fenti „GPX letöltése” gombbal, de ha viszel magaddal telefont, a futást a Természetjáró appban közvetlenül megnyitva navigálhatsz azzal is.
- Ez a futás nyolcast formázó alakjából adódóan alkalmas akár családi programra is olyan módon, hogy amíg a futók a teljes távot teszik meg, addig a kisebbek vagy lassabbak csak a 8-as forma alsó felét teljesítik. Nagyjából egyszerre fogtok végezni.
- A kiindulási pontnál található Kopár Csárda nyitvatartási időben ideális helyszín az elégetett kalóriák visszapótlására.
Úttípusok
Biztonsági előírások
- Az útvonal első néhány kilométerében olykor kifejezetten szűk, oldalról kitett ösvényeken haladunk. Ezek a szakasok fokozott figyelmet követelnek.
- A hétvégente meglehetősen forgalmas parkolóban - ha autóval érkezünk - semmilyen értéket ne hagyjunk látható helyen! A legjobb, ha mindent a csomagtartóba zárunk el.
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
- A parkoló végéből a P jelzésen indítjuk a futást.
- A Gyula pihenő után bő 500 méterrel balra térünk le egy jelöletlen ösvényre.
- A kiépített pihenőnél csatlakozunk bele a K+ és K↺ jelzésbe. Egy ideig mindkettőt követjük, majd a szétválásunknál a K↺ mutatja a további irányt.
- A kilátó lábától nem sokkal jobbra fordulunk a K▲ jel mentén, aztán a kilátótól ugyanezen az ösvényen futunk vissza eddig a pontig.
- Ismét a K↺ jelzés lesz az irányadó néhány száz méter erejéig, mielőtt a S↺ jelzésre váltunk, és egészen Piliscsaba széléig azt követjük.
- Az Erdősor utcában haladunk, követve annak jobbra forduló szakaszát.
- Az utca végétől a S◼ jelzés mentén futunk, majd egy rövid, P, S jelzésű szakasz elvezet a Gyula pihenőig.
- Innen a P↺ jelet követve jutunk vissza a kiindulási pontra.
A futás részletes leírása
A parkolót elhagyva egy kis hídon keresztül vetjük be magunkat az erdőbe. Szűk, kanyargós, szinte vállszélességű övényen haladunk. A környerző tájat uraló fenyves és a mészköves talaj egyedi hangulatot kölcsönöz a környetetnek. A jól futható talaj csak néhol igényel komolyabb odafigyelést, hiszen az ösvényt szegélyező fák gyökerei itt-ott kibukkannak a talajszint fölé. A lankás emelkedők csak ritkán kényszerítenek minket rövidebb gyaloglós szakaszokra, ezektől eltekintve roppant élvezetes nyomvonalon suhanunk.
A minőségét tekintve már-már városi ligeteket idéző, murvás, felszórt ösvényeken haladva elérünk a Gyula-pihenőig. Ezután eltűnnek az eddig domináns fenyők, s a talaj is kevésbé kövessé, sárosodásra hajlamosabbá válik. Jobbra tekintve látványos kilátásban lehet részünk a Zajnát-hegyekre. A pihenő után bő 500 méterrel, egy négyirányú elágazásban balra vesszük az irányt, és jelöletlen ösvényen haladunk tovább. Innen egy darabig pihentető, könnyeden kocogható lejtő következik. Közben az eddig megszokott, kissé egzotikus hangulatú táj szép lassan felveszi az ebben a régióban jobban megszokott képét. A kiépített pihenőhöz érve érezhető, hogy egyre közelebb kerülünk a körünk fordulójaként szereplő Dévényi Antal-kilátóhoz, amiről méretes irányító tábla informálja az erre járót.
Kilátóhoz képest szokatlanul enyhe emelkedőn érünk el a "Jenga-toronyként" is gyakran emlegetett épülethez, amely a Nagy-Kopasz 447 m magas tetején áll, és 2015-ben adták át. Tiszta időben gyönyörű kilátásban lehet részünk a Budai-hegység és a Pilis irányába, de akár a Gerecse is megpillantható.
Ha kifújtuk magunkat, és a tájat is alaposan szemügyre vettük, megkezdjük az ereszkedést a K▲ jelzésen. Ezután egy hangulatos, egynyomtávos, kalandos ösvényen vezet tovább az utunk, ahol egy szűk, vályúszerű mélyedésben kocoghatunk. A tisztásra kiérve ismét jelzetlen úton haladunk. Előbb a K↺ jelzést keresztezzük, majd jobbra fordulunk a S↺ jelzésre, amely óvatos lejtésével bevezet minket Piliscsaba szélére. A szomszédos vasútállomás zaja melett a település utolsó utcájában haladunk. A földút kanyarodását követve mi is jobbra tartunk, majd az utca végén rátérünk a S◼ jelzésre.
Pár száz méteres kaptató után egy esőbeállónál érünk vissza a már korábban megismert ösvényekhez. A P jelzésen érünk vissza a Gyula-pihenőhöz, majd itt jobbra tartva a P↺ jelzést követjük. Egy ideig a Pilisvörösvár-Százhalombatta gázvezetékkel párhuzamosan kocogunk a mészköves talajon, mielőtt a 10-es út egyre hangosodó moraja mellett balra vesszük az irányt, és a bozótos növényzetben kacskaringózó single-trailen haladunk. Sajnos egyre gyakrabban felbukkanó sitt és háztartási hulladék jelzi, hogy hamarosan visszaérkezünk a kiindulási pontra.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A túra kiindulási pontja előtt közvetlen található a Pilisvörösvár, Kopár Csárda buszmegálló, így menetrend szerinti buszjáratokkal kényelmesen és könnyedén megközelíthető.
Megközelítés
- Az útvonal közvetlenül a buszmegállótól indul.
Parkolás
- A túra kiindulási pontjának helyet adó parkoló jó minőségű murvás borítással és hatalmas kapacitással rendelkezik.
Koordináták
Felszerelés
- Terepcipő ajánlott, mert az útvonalon több meredek és/vagy köves szakasz is vár ránk.
- Az évszaknak és az időjárásnak megfelelő öltözet.
- Nyáron, melegben minimum 0,5 liter víz (a visszaúton az Erdősor utcában van kék nyomóskút)
- Tájékozódásra és a biztonság érdekében mobiltelefon
- A navigációhoz Természetjáró app
Statisztika
- 1 Útpontok
- 1 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei