Kalapos-kút
A Kissitkétől egy rövid sétával elérhető forrás az Országos Kéktúra vonalától nem messze található. Az I. világháborúban szerepet játszó épületet 2015-ben újították fel, mely valóban úgy védte a katonák tiszta ivóvizét, mint az emberi fejet a ráhelyezett kalap.
A víznyerő hely az I. világháború során életmentő szerepet töltött be. Ahhoz, hogy jelentőségét láthassuk, vissza kell utaznunk az 1915-ös év tavaszáig. Az Osztrák-Magyar Monarchia úgy döntött, hogy Ostffyasszonyfán egy hatalmas hadifogolytábort épít. Ennek a munkásai orosz és szerb hadifoglyokból álltak, akiket a helyszín közelében, Kissitke határában egy ideiglenes alaptáborban helyezték el földkunyhókban és sátrakban.
A rabokat embertelen körülmények között tartották: a mezőn, ahol a tábort kialakították, semmiféle vízszerzési lehetőség nem volt, így a foglyok nemcsak mosakodni nem tudtak, hanem ivóvízhez sem jutottak. Nem csoda, hogy hamarosan tífusz és kolera kezdett pusztítani köztük, napról napra több áldozatot követelve. Ekkor támadt az az ötlete a táborparancsnoknak, hogy keressék meg a közelben levő forrást, hozzák rendbe a környezetét, hátha ezzel megállítható a járvány. Az akció sikerrel járt. A forrás foglalata fölé egy épületet emeltettek a foglyokkal Zombory Moldován Béla festőművész tervei alapján, a vizet pedig szivattyúkkal juttatták a tábor területére.
A tábor felszámolásával a forrás és környezete gondozás nélkül maradt, így hamarosan újra visszafoglalta a természet. Egészen 2015-ig állt fenn ez az állapot, amikor lelkes emberek összefogásával ismét megújult a környezet: a beszakadt tetejű kupolás építményt felújították, a forrást kitisztították, környezetét is rendezték - így állítva méltó emléket nemcsak az itt fogva tartott és elhunyt katonának, hanem mindenkinek, aki akarva vagy akaratlanul részese lett a háború mindent felőrlő gépezetének.
Nyitvatartás
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Sárvárról és Celldömölkről induló buszokról a Kurconmajor nevű megállóban érdemes leszállni.
Megközelítés
- A buszmegállóból nyugat felé induljunk az út mentén a KL jelzéseket követve, melyek hamarosan balra kanyarodnak velünk a természet mélyére a forrásig (500 m).
- Ha Kissitkéről startolunk, a ᵯ jelzésen induljunk nyugati irányba, amely a falu határán kívül keresztezi az Országos Kéktúra útvonalát. Itt térjünk a K jelzésre jobbra, nyugat felé! 1,2 km múlva ebből ágazik ki a már a forrásig vezető KL jelzés (összesen 3,1 km).
Parkolás
- A buszmegálló melletti kereszteződés mellékútjára fordulva tudjuk legközelebb letenni az autónkat.
- Ha nem bánjuk a hosszabb sétát, akkor Kissitkén is parkolhatunk.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A második az Országos Kéktúra leghosszabb síkvidéki szakasza. Gyakorlatilag végig lapos terepen kanyarog, emelkedőt csupán a Kemeneshát környékén ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 2 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei