A kihagyhatatlan Spartacus kör
Úttípusok
- túlnyomóan egynyomos ösvény
- kisebb részben normál földút
- az útvonal eleje, vége, valamint a Telgárthy-rét környéke aszfalt
Az erő beosztása
A táv első felében könnyeden csorgunk lefelé a patak mentén. A Telgárthy-rét után van egy erősebb emelkedő, valamint a Spartacus-ösvény végén, az egynyomos ösvény megszűnése után kifejezetten erős kaptató vár ránk.
Ajánlott időszak
Bármilyen napszakban teljesíthető. Az útvonal nagyobb része árnyékos, ezért, és a patak menti friss levegő miatt akár nyári hőségben is kellemes lehet a futás. Fagyos időben viszont a jeges kövek és a kitettség miatt csak igazán tapasztaltak számára ajánlott.
Terepfutás rovatunk támogatója a Dockyard. Az útvonal ajánlója a legendás Németh Csaba, Magyarország legeredményesebb aktív terepfutója.
A szerző tippje
- Huzamosabb ideig az Apátkúti-völgyben és a Spartacus-ösvényen is egynyomtávos úton haladunk. Ha futni tervezünk, a tavaszi- és őszi túraszezonban hétvégente érdemes a korai órákban indulni, különben a számtalan előzés és kerülgetés mindkét fél számára zavaró lehet.
Úttípusok
Biztonsági előírások
- Az Apátkúti-völgy több szakaszán is szűk, olykor váll- vagy akár talpszélességű ösvényen kell haladnunk, mely mellett meredek patakpart tátong. Máshol a vizes köveken egyensúlyozva kell átkelni a patakon. Nem veszélytelen helyzetek ezek, ezért folyamatos és fokozott figyelmet igényelnek.
- A Spartacus-ösvény középső szakaszán vállszélességű ösvény mellett meredek, több tíz méter mélységű fal vezet a völgybe. Itt egy esetleges rossz lépés, megbotlás nagyon komoly következményekkel jár. Habár a táj sokszor lefoglalja a figyelmünket, mégis mindig folyamatosan koncentráljunk a következő lépésre, hogy baleset nélkül térhessünk vissza a kiindulási pontra.
- Az útvonal jelentős részén nincs, vagy nagyon gyenge a térerő. Ez egy esetleges segélyhívás esetén komoly gondot okozhat. Emiatt még inkább figyeljünk a fent említett veszélyhelyzetekre.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- Pilisszentlászló központjából a P jelzésen indulunk északra a Honvéd utcán, majd az Apátkúti-patak mentén egészen a Telgárthy-rétig maradunk ezen.
- A kis híd és a vízlépcső magassábában élesen balra kanyarodunk a Z+ jelzést követve.
- Kb. kétszáz méter után a balra letérünk a Z jelzésre, és egészen a kiindulási pontig ezt követjük.
A futás részletes leírása
A Szűz Mária bemutatása kápolna elől indulva a P jelzést követjük, majd a Honvéd utcába fordulunk. Az aszfaltúton kocogva intünk búcsút a településnek. Földútra érünk, és a házak is ritkulni kezdenek, majd elhaladunk a ‘Dharma Kincse’ Zen templom mellett. Ezután nem sokkal megpillantjuk az Apátkúti-patak kanyargó vonalát, melyet hamarosan egy kis fa hídon keresztezünk. Innen kezdődik hosszan elnyúló táncunk a patakkal, hiszen tucatnyi alkalommal keresztezzük a vonalát ezután. A patak által vájt meredek oldal peremén haladunk, csobogó víz és szép kilátás társaságában.
A köves, gyökeres talaj, a patakátkelések és néhol a szűk, kitett peremen való haladás miatt szinte állandó koncentrációt igényel a terep. Emiatt nem érdemes futás közben elbambulni - időnként inkább álljunk meg kiélvezni a vadregényes tájat! A patak vízállásától függően kis ügyességgel akár száraz cipővel is megúszhatjuk a tucatnyi átkelést. Idővel egyre nedvesebb talaj jelzi, hogy előbb az Alpár-forráshoz közeledünk, majd nem sokkal később a népszerű és jól kiépített Kaán-forráshoz érkezünk, amely ideális pont a megpihenéshez, frissítéshez.
Ezután a Pap-rétre vezető erdei aszfaltútra csatlakozunk be. Egy felhagyott kőfejtő, majd az Apátkúti-vadászház és a pisztrángos tavak után feltűnik a Telgárthy-rét alkalomtól függően nyugodt vagy éppen zsibongó tisztása is. Az esőbeállók után nem sokkal balra hagyjuk el a szilárd burkolatot, és rögtön meredek kaptatón találjuk magunkat. (Z+) 200 méter után a kétnyomtávos földútról balra letérve, a Z jelzést követve egynyomtávos úton, single-trail-en folytathatjuk a futást. Folyamatos szintgyűjtés közben emelkedünk a völgy fölé, élvezve az egyre jobb kilátást. Habár késő ősszel vagy télen nem olyan buja a természet, mint egy szép tavaszi vagy nyári napon, ilyenkor cserébe el lehet csípni olyan távoli, ismert pontokat is a lombkorona hiányában, amelyeket máskor nem. Megpillanthatjuk akár a Visegrádi várat vagy a Zsitvay-kilátot is.
A szűk, de kiváló állapotban lévő vadászösvényen felfelé kapaszkodva idővel elérjük a Jenő-kunyhót, ahonnan igazán megmutatja a Spartacus-ösvény azt az oldalát is, amiért az utóbbi évtized egyik legnépszerűbb útvonalává vált. A hegyoldal vonalát követve kacskaringózunk, majd az egyre kitettebbé váló ösvényről szép lassan feltűnik a környező hegyek lenyűgöző látványa, és a Duna is kibukkan időről-időre. Ha megtehetjük, érdemes keresni itt egy megfelelő helyet, és kifújni magunkat a csodálatos kilátást élvezve.
Továbbhaladva még egy darabig élvezhetjük a szűk, technikás, kitett ösvények izgalmát és varázsát, mielőtt szelidül a táj. Az egynyomtávos útról a földútra kanyarodva szuszogós, gyaloglós rész következik. Hamarosan a lankásodó földúton visszatérhetünk a futómozgáshoz és a hétvégi házak, telkek között ismét köszönhetjük Pilisszentlászlót. Lovastanyák és mezőgazdasági területek után a balról kontrasztosan kitűnő, fehéren világító kálvária táblák jelzik, hogy visszaértünk a községbe. Innen a Béke utca vonalát követve már csak be kell kocognunk kiindulási pontunkra, a Petőfi térre.
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Szentendre, autóbusz-állomásról a 870-es számú Volánbusz járattal a Pilisszentlászló, községháza buszmegállóig utazva közvetlenül a futás kezdőpontjába juthatunk.
Megközelítés
- A buszról a túra kezdőpontjában szállhatunk le.
Parkolás
- A település központjában több kisebb parkolóban is megállhatunk, vagy találhatunk helyet akár a környező utcákban is. Mindezt természetesen a KRESZ-szabályokat betartva, a helyi lakosokat nem zavarva tegyük!
Koordináták
Felszerelés
- Terepcipő ajánlott, mert az útvonalon több meredek és/vagy köves szakasz is vár ránk
- Az évszaknak és az időjárásnak megfelelő öltözet
- Nyáron, melegben minimum 0,5 liter víz (Kaán-forrásnál és több nyomós kútnál van vízvételi lehetőség)
- Tájékozódásra és a biztonság érdekében mobiltelefon (térerő sok helyen nincs!)
- A navigációhoz Természetjáró app.
Statisztika
- 6 Útpontok
- 6 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei