Odvaskői-barlang
Az Odvaskői-barlang a Bakony egyik legismertebb és leglátogatottabb barlangja, amit egy rövidebb, alig félórás sétával is felfedezhetünk. Ha Bakonybél környékén járunk, érdemes egy kis kitérőt tenni a sziklás hegyoldalban feltáruló, látványos teremmel boltozódó barlanghoz.
A triász kori dolomitban keveredési korrózióval kialakult barlangban nem kell kúszni, mászni, ugyanis a 8-10 méter széles, 2-3 méter magas, háromszög alakú bejáratán kényelmesen besétálhatunk. A mintegy 20 méter hosszú belső ürege is 10 méter széles és 3-4 méter magas. Barlangász felszerelésre ugyan nincs szükségünk, de érdemes egy fej- vagy zseblámpával készülni, mert ezek segítségével sokkal több részletet figyelhetünk meg a járat sötétebb részein is.
Régóta ismert és látogatott helyről van szó, nem véletlen, hogy több neve is van a barlangnak (Betyárbarlang, Gerence-barlang, Bakonybél-zsiványbarlang) de napjainkban a fölötte magasodó szikla után leginkább Odvaskői-barlangnak nevezik.
Érdekesség, hogy hazánk írásos emlékei között ez büszkélkedhet az első barlangra utaló földrajzi névvel, ugyanis az Odvaskő (Oduaskw) elnevezés első említése a Szent István király által a bakonybéli apátság részére 1037-ben kiadott adománylevélben is szerepel.
Természetesen a régészek is kíváncsiak voltak a barlangra, ezért már az 1910-es évektől zajlottak itt kutatások, ezeknek köszönhetően meglehetősen gazdag későjégkori gerincesfauna nyomai kerültek felszínre, sok barlangi medvecsonttal. A hosszú idő során lerakódott rétegekből cseréptöredékek, csontszilánkok és tüzelésnyomok is előkerültek, ami az ember egykori jelenlétére utal.
Az Odvas-kő sziklája még utolsó áldozati helyül szolgált a kereszténység elől menekülő, a Bakony erdeiben megbúvó pogányoknak is. A barlang legutolsó lakói bakonyi betyárok voltak, akik ide bújtak el a törvény elől. Állítólag a híres bakonyi haramia, Savanyó Jóska is gyakran itt rejtőzött a bandájával.
Figyeljünk a barlang élővilágára!
Az 1982 óta fokozottan védett barlangot bárki szabadon látogathatja, viszont tüzet rakni, egyéb káros tevékenységet végezni még a bejárata előtt is tilos. Ennek fő oka az itt telelő és nászukat töltő védett denevérfajok (pl: törpe és barna hosszúfülű denevér) védelme.
A barlang menedéket nyújt továbbá pókoknak és lepkéknek, illetve egyéb rovaroknak, melyek közül mi is megfigyelhetünk néhány példányt, de kisebb emlősök is behúzódnak ide, mint például a mogyorós pele.
A szerző tippje :
- Ha kibámészkodtuk magunkat a barlangban, érdemes felkapaszkodhatunk a fölötte magasodó sziklabércre, innen ugyanis szép kilátás tárul elénk a környező erdőségre és magaslatokra.
- A barlang felfedezését összeköthetjük egy kisebb vagy nagyobb körsétával a Magas-Bakony Tájvédelmi Körzet természeti értékeit bemutató Boroszlán tanösvényen. Mindkét távja érinti a barlangot. A tanösvény onnan indul, ahonnan a barlanghoz is indulunk (lásd a Megközelítés fülön).
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Egész évben szabadon látogatható.
Árak:
Ingyenes.
Tömegközlekedéssel
- A legegyszerűbben és legkényelmesebben távolsági busszal juthatunk a barlanghoz: a Pápa és Bakonybél között közekedő buszokról az Odvaskői barlang megállóig utazzunk.
- Közvetlen busszal utazhatunk Budapestről Bakonybélbe, ahol a Bakonybél, Petőfi utca végállomásnál kell leszállnunk.
Megközelítés
- Ha a lehető leggyorsabban szeretnénk odajutni, akkor a Szarvad-árok alján haladó széles, jó minőségű erdészeti földutat válasszuk a Z+ és PΩ jelzéseket követve. Erről bő fél kilométer után ágazik le balra felfelé a PΩ jelzés, és innen készüljünk fel egy meredek kaptatóra, helyenként lépcsőkkel, amin kb. tíz perc alatt jutunk a barlanghoz (1 km, 97 m szint).
- Ha kicsit hosszabb sétára vágyunk, akkor az autóúttól a Kőris-hegy felé vezető P jelzésen induljunk el, ezen vezet a Boroszlán tanösvény is, majd a PΩ jelzésen kanyarodunk le a barlanghoz (1,2 km, 120 m szint).
- Bakonybélen a Pápai úton sétálunk át a K◼ jelzést követve, majd röviden a K jelzésen áttérünk a K+ jelzésre, ami a Pápai út mellett, a Gerence-patak túloldalán fut az Odvaskő Panzió és Étteremig, ahonnan a P és PΩ jelzéseket követve jutunk a barlanghoz (6km, 115 m szint).
Parkolás
- A Bakonybélből északra induló 8301-es út mentén az Odvaskő panzió és étterem melletti parkolóban hagyhatjuk az autónkat.
- Kicsit északabbra, a Gerence-völgyi autós pihenőnél is lehet parkolni.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Rövid, látványos, kisebb gyerekekkel is kényelmesen teljesíthető túra Hubertlakra, ahol a különleges látványt nyújtó tavacska mellett egy ...
Az elején kissé megerőltető, de utána kellemes Bakonybél körüli körtúra a Likas-kő, az Odvas-kői-barlang és Gerencepuszta érintésével.
A kör nevéből már sejthető, hogy nem pehelysúlyú futásra nevezünk: majdnem 18 km-en több mint 600 m szint nem is jöhet ingyen. Cserébe kapunk erdőt ...
Kellemes körtúra Bakonybél vonzáskörzetében, Móricháza romjaival, több mint 3000 éves halomsírokkal és a Witt Lajos-kilátóponttal, ahonnan Kádár ...
A Hubertlaki tanösvény vezet el bennünket a Bakony legkülönlegesebb látnivalójához, a Bakonyi „Gyilkos-tóhoz”. A romantikus-misztikus, egyedi ...
A Márvány-völgy meredek, törmelékes ösvényén és barlangok szomszédságában haladó, sírhalmok titkait kutató, tanösvényekkel összefonódó, jól ...
A legkönyebb és legrövidebb klasszikus csúcsmászó körtúra Bakonybélből a Kőris-hegyre, amelynek során víznyelőket, barlangokat és több mint 3000 ...
Könnyű, több ponton lerövidíthető körtúra Bakonybélből, melynek két fő látnivalója a szépen kiépített Borostyán-kút és környezete, valamint a ...
Mutass mindent
Odvaskői-barlang
8572 Bakonyszücs
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei