Kerekesszékkel a Nőtincsi-tó körül
A természetes hatású, de mesterségesen kialakított tavat a millennium idején hozták létre a Lókos-patak felduzzasztásával Nőtincs mellett. A több mint 40 hektáros vízfelület és dús vegetációjú partja nem csak a horgászok paradicsoma, hanem megannyi vízi madárnak, kétéltű élőlénynek biztosít természetes élőhelyet. A friss levegő és a hely viszonylagos elszigeteltsége az urbánus hatásoktól, a szegmentált, de jól használható partja élménydús miliővel várja a kerekesszékes túrázókat.
A tóparti kirándulás a könnyebb terepet keresőknek ideális, de a nehezebb viszonyokkal is bátran megküzdőknek is természetközeli élményt és kikapcsolódást biztosít a Cserhát e gyöngyszeme. A tágas víztükör, a buja növényzet, a folyamatosan zajló vízi élet, a néhány méteres szintkülönbség, a menedékes parti lejtés, a tiszta, karbantartott tópart bájos tűzrakó helyeivel gyógyszer az élet sűrűjéből menekülőknek.
A tópart felülete és a túra nyomvonala is erősen változó, mind anyagában, mind felületi minőségében. A kisebb, könnyebb túrákra vágyóknak a parkolóból a halőr irodája mellett jobbra induló északkeleti tópart szakaszán ajánlatos gurulni. Kisebb szoborparkot, filagóriát és egy kajak-központot követően hosszan, majdnem két kilométeren keresztül burkolt, térköves, majd bitumenes útszakaszon követhetjük a tópart nagy ívű öbleit. Az út utolsó harmada átvált előbb murvás-köves utacskává, majd fűcsomóval sűrűn benőtt agyagos-zúzalékos széles ösvénnyé.
A merészebb és természet-közelibb élményre vágyóknak érdemes a parkolóból balra elindulni. A gáton murvás, kőzúzalékos úton haladunk, majd elfordulva a tó délnyugati oldalánál, szelíd, füves, murvás ösvényen, ligetes, fűvel teljesen benőtt, de karbantartott tóparti úton jutunk a hosszanti irányban elnyúló tó felső végéhez.
Fontos tudnivaló, hogy a tó teljes megkerülése kerekesszékkel sajnos egyik irányból sem megoldott, a két partot összekötő, egyébként hívogató pontonhídra való fel- és lejutás, valamint a hídtesten való kerekesszékes közlekedés kimondottan balesetveszélyes. Azonban a teljes tókör megtétele nélkül, „csak” oda-vissza való közlekedéssel is nagyszerű élmény e túra. Az igazán elkötelezett túrázó a tó mindkét hosszanti oldalán megtalálja a személyre szabott kikapcsolódást és élményt, és itt esős időben sem kerül olyan extrém útviszonyok közé, amelyek ellehetetlenítenék a túrázást. Leírásunkban mindkét partszakaszt bejárjuk; a vállalt túra, hossztól függően, 2–4,5 óra alatt teljesíthető kényelmesen.
A szerző tippje
- A túra megtétele kísérő nélkül nem ajánlott!
- A túra nagyméretű első kerékkel szerelt aktív kerekesszékkel vagy motoros hajtánnyal szerelt kerekesszékkel ajánlott.
- A túra kórházi kerekesszékkel/elektromos kerekesszékkel nem ajánlott.
- A nyomvonal rendkívül változó felszíne miatt fontos a körültekintő, lassú haladás: az északkeleti oldalon nagyon sok helyen a bitumenburkolat alá bújt fagyökerek kitüremkedései bordázzák az utat, ezek az alattomos akadályok borulásveszélyesek. A délnyugati oldalán a tónak az agyagos talajból csapadék által kimosott fűcsomók nehezítik a közlekedést, érdemes a kísérő biztosításával haladni.
- A túraútvonal környékén nem találtunk éttermi kiszolgáló egységet, érdemes otthonról hozott élelmiszerre hagyatkozni, vagy a falubeli kisboltban beszerezni azt Nőtincsen. A tömegközlekedéssel érkezőknek Vác is opció e téren.
- Ivóvíz legyen nálunk!
- A túraútvonal nyomvonalán, a tó környékén mozgássérült WC nincs. Nőtincsen a főútról való lekanyarodásunk előtt, baloldalt találjuk a falu egészségházát, itt elvileg van mozgássérült mosdó, de ott jártunkkor az intézmény nem volt nyitva, érdemes előre telefonon tájékozódni.
- Legyen nálunk tartalék gumibelső és megfelelő pumpa.
- Változékony időjárás esetén legyen nálunk esőkabát/esernyő (extrém esős időjárás esetén a túra megtétele nem ajánlott)
- Bár a túraútvonal nagy része árnyas, érdemes vinni fejfedőt, naptejet erős napsütés esetére, főszezonban és szezon végén szúnyogriasztó ajánlott!
- A kerekesszékes vasúti utazást 2 nappal az utazást megelőzően be kell jelenteni a szolgáltatónál.
Úttípusok
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner:
- Az indulóponttól először a tó déli (dél-nyugati) oldalát járjuk végig.
- Ugyanazon az útvonalon visszatérünk, majd a tó északi (észak-keleti) oldalán megyünk tovább.
- Visszatérünk a megtett úton a kiindulópontra.
A túra részletes leírása:
A gyönyörű környezetben fekvő, mesterséges tavat útleírásunkban mindkét irányban bejárjuk, mindkétszer oda-vissza megtéve a pontonhíd előtti szakaszokat. A leírást kettészedtük, így mindenki eldöntheti erőnléte, ideje vagy kedve szerint, hogy csak egy kisebb, az egyik oldalt bejáró útvonalat választja, vagy mindkettőt végigjárja.
A tó déli oldala
A parkolóból induljunk a természetesebb, kevésbé kiépített, délnyugati tópart felé, azaz balra. Ezen az egyenes szakaszon található a tó zsiliprendszere is. Murvás, kőzúzalékos, árnyékmentes terepen érkezünk a fordulóhoz, amely kecsegtetően árnyas ösvénnyel, a víztől pár tíz méterre követi a part enyhe kanyarulatait. Balra gyönyörű, természetes vadvirágos mező terül el, amelyet később felvált a Nógrádi-medencére annyira jellemző, változatos flóra: égerfák, fűzfák, mogyoró- és berkenyebokrok, foltokban nád és egyéb bokrocskák. A táj egészére jellemző ez a szemnek kedves, mindig változó ruhája a természetnek.
Lassan, immár baloldalt meredek domboldal bontakozik ki, sűrű, fás növényzettel, jobbról a tó fenséges, nyugodt víztükre kandikál ki egyre nagyobb foltokban, ahogy a parti fák lombjainak ritmusa engedi. Mindenhol menedékesen lejt a part, sok helyen nagyobb megerőltetés nélkül megközelíthető kerekesszékkel is. A kőzúzalékos, agyagos talajt szép fokozatosan természetesebb talajú, füves ösvény, enyhén a tó felé dőlő utacska váltja fel. Bár karbantartott és kaszált területen haladunk, a fűcsomókkal tűzdelt út nem feltétlenül kerekesszék-barát, érdemes a kísérőnk segítségét igénybe venni a haladáshoz ebben a pazar miliőben. Az évszakokra jellemző, intenzív, buja színek jellemzik a tájat, amely vadkacsák, gémek, ragadozó madarak otthona is egyben.
Szemben, a tó túlpartján impozánsan nyújtóznak a Cserhát néhány száz méter magas dombjai: feketefenyők, a bükkfák és a Cserhát vizet kedvelő fafajtáinak torlódó zöldje tükröződik vissza a nagy, nyitott vízfelületen. Jobbra nagyobb tűzrakó helyet találunk paddal és szép kilátással. Enyhén szűkül a völgy, ezt az érzetet csalja el a természetes ívű öblöcskék, tagozódások kanyarulata, horgászbeállónak ideális nádasos beugrók. Dúsul a növényzet, majd enyhén sáros balkanyart követően - ez lehet a tómeder partjának legalacsonyabb része - eljutunk egy, a tavat tápláló csermelyen átvezető „gömbfás” hidacskához.
Ezen a 3 méteres, sűrűn lefektetett fatörzsekből ácsolt áthidalón érződik először, hogy az akadálymentesítés nem volt első számú szempont az útvonal kialakításánál. Kerekesszékes csapda; a jól rehabilitált emberek ugyan önállóan is átvergődhetnek rajta, de erősen ajánlott a kísérőnk segítségét kérni, és háttal, a nagy kerék irányából haladva megküzdenünk vele.
Amilyen rövid, olyan nehéz (és bosszantó) akadályunkat kompenzálja a még dúsabb táj. Kicsit nehezebbé válik a terep, nagyon enyhén emelkedik is, de a tóparti útvonal legbékésebb szakasza következik, balról sűrű „dzsumbuj” erdősávval, a tó legnagyobb öblét követve. Innen már szemből a pontonhíd csíkja is kivehető, a kinyílt tájban a Börzsöny kékes-zöldes karéja zárja a látóhatárt. Érezhetően szűkül a völgy, alagútszerűen borulnak fölénk a part menti fák, és árnyas célegyenesbe érünk egy S kanyart követően. Balról hatalmas repcés terül el, majd pár száz méteren gurulva elérünk a szakasz végéhez. A „körtúránk” itt véget ér: az egyébként masszív, keményfa pallókból keresztbe ácsolt, „úszó” hídszerkezeten éppen csak elférnénk, de oldalbiztosítása pusztán egy drótkötél, tehát alapból labilis. A hídpályára vezető, OSB-lapokból és raklapokból buherált rámpa az előtte trehányul heverő betonlapokkal a legextrémebb kerekesszékest is meggyőzi: itt nem szabad kockáztatni! Ami kárpótlást nyújt e hiátusban, hogy olyan kedves, vadregényes az eddigi túránk, hogy megéri visszafordulni, és átélni újra.
A tó északról
A könnyebben teljesíthető, kiépítettebb, akadályokkal kevésbé nehezített „féltókerülő” szakaszhoz a parkolóból jobbra indulunk el. Kedves, enyhén anakronisztikus parkból indul a tókerülés: itt áll Szent István szobra is, akiről hivatalosan a tó, a park és a tér is a nevét kapta. Elhagyunk jobbra egy panziót (akadálymentes mosdó nélkül), majd enyhe, nagy ívben kanyarodik a tópart. Elgurulunk a kajak-kölcsönző és két telepített mobil WC mellett (járóknak), később teljesen akadálymentesített horgászhely és a tó hosszanti panorámája nyűgöz le. A térkő aszfaltburkolatba vált át, de a lassú, figyelmes haladás így is tanácsolt: a nagyjából 20 éve épült sétány karbantartást azóta nem láthatott, vastag, sűrű gyűrődések jelzik, hogy a fák is teszik a dolgukat.
Fenséges érzés bandukolni a szép, árnyas úton a szelíd víztükör mellett. A tiszta levegő és a túlpart hívogató dzsungele, a fűzfák koszorúja megállásra, szemlélődésre hívogat. A hatalmas part ívében kiépített horgászhelyek mellett halad a könnyű sétával kecsegtető nyomvonal. Hosszan haladunk, mellettünk erdei- és feketefenyők sötétje keveredik egy-egy tölgy hatalmas koronájával, napszaktól függően árnyékos vagy napos idővel kínálva a túrázót.
Hosszan haladva enyhén sűrűsödik a part menti föveny, itt a nádas és a tükröződő égbolt az úr, amint az aszfaltot felváltja előbb a murvás-köves, majd az agyagos-füves felszín. Pár száz métert követően elérjük a pontonhíd lábát. A híd erről az oldalról sem akadálymentes, így visszafordulás előtt tehetünk egy hosszabb pihenőt, mielőtt visszaérkeznénk az origóba. E nagyszerű, part menti túraszakasz feltehetően ősszel-télen is jól járható.
Tipp
Tömegközlekedéssel
- Tömegközlekedéssle érkezve először Vácra utazzunk vonattal, majd menetrend szerinti buszjárattal Nőtincs Templom tér megállóig utazzunk.
Megközelítés
- Nőtincs faluközponttól a Templom térre merőlegesen a túloldalról indul a falusi mellékút (Diófa utca), amely változatos, de akadálymentes felülettel vezet a tóig, érdemes a haladási irány baloldalát választani az autóúton - a járda szokás szerint sokkal töredezettebb és akadályokkal teli. A Nőtincsi-tó az érkezési oldaltól jó pár méterrel alacsonyabban simul a tájba, a parkolóhoz érdemes háttal leereszkedni.
Parkolás
- A tó partján találunk parkolót.
Koordináták
Felszerelés
- A túra nagyméretű első kerékkel szerelt aktív kerekesszékkel vagy motoros hajtánnyal szerelt kerekesszékkel ajánlott.
- A túra kórházi kerekesszékkel/elektromos kerekesszékkel nem ajánlott.
- Legyen nálunk tartalék gumibelső és megfelelő pumpa.
- Változékony időjárás esetén legyen nálunk esőkabát/esernyő (extrém esős időjárás esetén a túra megtétele nem ajánlott)
- Bár a túraútvonal nagy része árnyas, érdemes vinni fejfedőt, naptejet erős napsütés esetére, főszezonban és szezon végén szúnyogriasztó ajánlott!
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei