A Fekete-hegy tavai
Az egykori vulkán bazaltplatójára felsétálva rögtön tapasztalhatjuk, hogy felszíne a látszat ellenére egyáltalán nem sík, mivel valójában néhány tíz méter magas kiemelkedések és köztük apró medencék tarkítják. Ahol a „bazaltbélés” nem eresztette át a vizet, ott lefolyástalan mélyedések keletkeztek, amelyekben a csapadékvíz kisebb-nagyobb tavakat formált.
A platón hat ilyen, változó vízállású tó található, amelyek átlagosan 50–100 m átmérőjűek. Elsősorban a hegy délkeleti, keleti szélén, egy szűkebb sávban szétszórva találhatók. Vízállásuk nagyban függ az időjárástól, és mivel mélységük csak néhol haladja meg a pár métert, a párolgás gyorsan eltüntetheti őket. Kellő csapadék (legyen az eső vagy hosszabb ideig fennmaradó hótakaró) hiányában, jellemzően a nyár végére olyan alacsonyra apadhat a tavak vízszintje, hogy a kisebbek ki is száradhatnak.
Valószínű, hogy korábban tíznél több, akár kétszer annyi tó is létezhetett, mint napjainkban. Egy részük kiszáradt, a többiek vize pedig a fennsík szélét átvágó eróziós árkokon – mint például a Vaskapu-árok – távozott. Ez a jelenség ma is megfigyelhető a Balatonhenye felőli oldalon, a Jégfarkú-kút fölötti mélyedés és a Monostori-tó viszonylatában, igaz, időbeni lefutása több ezer év is lehet.
A 15–18. századi „kis jégkorszakkal” érkező csapadékbőség növelte a vízmennyiséget és a vízmélységet, elősegítve úszólápok kialakulását a nagyobb kiterjedésű tavakon. Ezek egészen a 20. század közepéig fennmaradtak, lehetővé téve az errefelé ritka és védett tőzegmohák kialakulását is. Ez utóbbiakat ma már csak a Monostori-tóban láthatjuk, mivel másik egykori lelőhelyük, a Barkás-tó lápja 1992-ben tűzvészben elpusztult, és csak részben regenerálódott. A fekete-hegyi tavak mindegyikéről elmondható sajnos, hogy egykor igen fajgazdag növényzetük az egyre hosszabb nyári szárazságok miatt fokozatosan elszegényedik.
Tavasszal viszont, amikor a tavak megtelnek vízzel, a közelben élő kétéltűek tökéletes szaporodóhelyet látnak a nedves környezetben. Ekkor sűrűn fordulnak elő különböző varangyok és unkák, míg a kecskebékák csaknem teljes életüket a Monostori- és a Bika-tóban töltik. Tavasszal gyakran kerülhet szemünk elé pettyes gőte is, vízimadarakat pedig főként átutazóban, a vonulás idején látni.
A tavak peremét sűrű, magas sásos vagy nádas szegélyezi, ezért sokszor nem is látjuk a turistautakról a zsombékos vagy nyílt vizet. A Boros Ádám botanikusról (1957-ben ő fedezte fel az itteni tőzegmohás úszólápi vegetációt) elnevezett tanösvény több állóvizet (a Bonta-, Bikás- és Monostori-tavat) is érintve kalauzol végig a fennsíkon, ezért érdemes megállni a tábláknál, és elolvasni a tájról szóló, érdekes információkat. (A tanösvény ismertetőfüzetét innen lehet letölteni).
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
A Fekete-hegy platójának az a része, ahol a tavakat láthatjuk, a legkönnyebben Szentbékkálláról vagy Köveskálról érhető el.
- Szentbékkállán a helyközi buszról a Szentbékkálla, Petőfi utca megállónál szálljunk le.
- Köveskálon a Köveskál, városkút megállóba érkezünk.
Megközelítés
- A Szentbékkálla Petőfi utca megállótól indulva a K jelzést kövessük egészen az Eötvös-kilátóig, ahol rá tudunk kapcsolódni a tanösvény T jelzésére, és egy szép kört tenni a fennsíkon a tavak mentén (2,8 km).
- Köveskálról a Tűz útja tanösvény PT és a K+ párhuzamos jelzésén induljunk észak felé, majd a Nagy-Csere-kút után a K▲ jelzés vezet el a kilátóig. Onnan a Boros Ádám tanösvényen sétálva útba ejthetjük a tavakat.
Parkolás
- Szentbékkállán és Köveskálon is az utcán, a buszmegállók közelében tudunk parkolni a KRESZ szabályainak a betartásával.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Ebben a futókörben minden benne van, amiért a Balaton-felvidéket szeretjük: hangulatos falu, szőlők, középkori rom, vulkáni geológia, kilátótorony, ...
Rövid, könnyű körtúrán fedezzük fel a Káli-medence leglátványosabb geológiai formációját, a Szentbékkállai-kőtengert, miközben érintjük a ...
Ez a kellemes körtúra a Fekete-hegy délnyugati részét mutatja be az Eötvös Károly-kilátó, a Vaskapu-árok és több belvizes tó érintésével.
A vándortúra negyedik napján, mielőtt áttérnénk az egykori tűzhányók földjére, még végiglátogatjuk a Káli-medence észak-nyugati csücskét - benne a ...
A vándortúra negyedik napján, mielőtt áttérnénk az egykori tűzhányók földjére, még végiglátogatjuk a Káli-medence észak-nyugati csücskét - benne a ...
Lendületesen futható, nagyrészt árnyékos kör, kényelmes talajon. Kezdőknek vagy társas, beszélgetős futásra kifejezetten ajánlott.
Öt nap élménytúrázás a Balaton-felvidék legszebb tájain – ez az idei Fjällräven Vándortúra lényege, ha néhány szóban akarnánk összefoglalni.
A nomád vándortúra első napján az indulók Zánkától Mencshelyig jutnak el, kisebb-nagyobb hegyek megmászásán keresztül, de fantasztikus panorámák ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei