Turul-sziklák, Szédítő (sziklamászó hely)
Általános jelleg
A hegyoldal legfontosabb mászóhelye a kicsiny, de pompás Szédítő, amely 15 méter magas falával nyitott könyvként tekint az alatta lévő városra és a Vértesig hullámzó tájra. A Szédítő meredek, jórészt áthajló felszökése nem sok laza felmászási lehetőséget kínál. Útjainak többsége a nehezebb 7-es, de inkább a 8-as fokozatba tartozik. Ez a hely immár 40 éve centruma a tatabányai mászóknak - akik számos jelentős nevet adnak a honi mászósportnak (pl.: Nádasdi Oszkár, Szentirmay Enikő, Kovács Attila és Kovács Tamás, Vellai Zoltán, Varga Norbert és sokan mások).
A Szédítő felszökésén mindössze három bemelegítő út található. A többi kőkemény, technikás falmászás boulderes jelleggel – általában áthajló részekkel fűszerezve. Itt még a 7-es utak is megdolgoztatják a jobb mászókat is. Kivétel nélkül pompás utacskák, amelyek közül nehéz kiemelni valamelyiket, de a Szürkeszakáll (8), a Nittes (7+), az Ugróiskola (8) vagy a Repedésnyom (7+) nagyon egyedi koreográfiákat kíván. A Transz (9+) a hely legnehezebb útvonala, egy durván fogástalan áthajlásban.
A déli fekvésű Szédítő kellemesen felmelegedik a hideg, de naposabb őszi vagy kora téli délutánokon is. Nyáron persze túlságosan is.
A Szédítő nehéz falmászásásaihoz jól illik a Jankovich-barlang melletti Kis-barlang mászóhelye (ez alig 50 méterre van a nagy barlang város felé eső, óriási bejáratától). A Kis-barlang egy tipikus boulderezőhely, amely kb. 5 méter hosszú üregével számos komoly lehetőséget kínál a kötél nélküli (mindössze 2-4 méter magasságban gyakorolható) áthajlásmászásra. A Dunántúl néhány historikus jelentőségű boulderproblémája itt született meg - pl. Mennyasszonytánc (8). E kis mászóhelyszín közkedveltségét mutatja a sziklák totális kopottsága.
A Jankovich-barlang külső sziklaletörésén is vezet néhány mászólehetőség (pl. a Pantha Rei 9-es áthajlása), de itt a mászás jelenleg nem legális, a védett barlang közelsége miatt.
A hegyoldal bal felét a Rétes-fal sziklái tarkítják, melyek 10-15 méter magas rétegeken hosszan, rézsűsen húzódnak a hegyoldalban. Ez a terjedelmes sziklavilág hívta életre a vasalt utak hálózatát. 300 méteres öszhosszával és szépségével kiemelkedik a Hét vezér vasalt út, amely D nehézségével nagyon közkedvelt. (Egyébként a 6-7-es fokozatban a sziklákon is megmászható, de népszerűsége miatt a lépések egyre kopottabbá, csúszósabbá válnak.) A Rétes-fal nagyszerű szikláin is akad néhány kinittelt, nehéz (8-9) sportmászó út. Itt hihetetlen nehéz lehetőségek, de egyelőre kihasználatlan lehetőségek is találhatók.
Helyi tippek
Ahogy feljebb jeleztük, a Szédítő sziklája gyorsan, kellemesen bemelegszik egy napos délutánon, a hidegebb hónapokban is, és általában kevesen másszák. A Kis-barlang is a helyiek kedvence, de roppant csúszós áthajlásait meg kell szokni. Ha nem vagyunk ortodox hegymászók, akkor a három darab D és E nehézségű vasalt úton is élvezettel edzhetjük a bicepszünket (Hét vezér, Turul, Kata útja) - főképp, mivel összesen 600 méter hosszúak. A többi – könnyű - vasalt út szép családi program, kisebb gyerkőcökkel is. Persze a csúcsforgalom időszakait jobb kerülni. Mindent összegezve, a tatabányai egy szuper mászóhely, egyetlen komoly hátránnyal: az M1 autópálya folytonos morajlását zavaró lehet.
Története
A hely a tatabányai mászók hagyományos „játszótere". A helyi Geológiai Szakközépiskola sok sziklamászó órientációját határozta meg, a hegyek világa felé terelve őket. A Szédítő útjainak nagy részét az 1980-as években Nádasdi Oszkár és a Kovács-testvérek építették ki. A hely legnehezebb útját, a Transzot (9+) Vellai Zoltán (Csoszti) gyűrte le. A 20 éves útvonalnak máig csupán egy-két ismétlése született. De akadnak roppant nehéz problémák a Kis-barlang sikamlós áthajlásaiban is.
A Kovács-testvérpárnak köszönhetjük a szépen kivitelezett vasalt utak hálózatát a Rétes-falon. A Gerecse Kapuja látogatóközpont mellett egy kültéri mászófal is épült, melyen rossz időben is hatákonyan tudunk tréningezni. Itt kis kölcsönző is működik, ha nincs saját via ferrata-felszerelésünk.
Mászóutak
1. Hullámlovas 8-
2. Kaktusz virága 7+
3. Kaktusz direkt 8+
4. Nittes út 7+
5. Szürkeszakáll 8
6. Vak koldus 8-
7. Kémény 3
8. Borda 5+
9. Transz 9+
10. Ugróiskola 8+
11. Repedésnyom 7+
12. Titánia 8-
13. Majomtánc 7
14. Bevágás 5+
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- Tatabánya vasútállomása nincs messze a hegyoldaltól.
- A tatabányai autóbusz-állomás a vasútállomás mellett található.
Megközelítés
- A sziklák alá a vasútállomástól és a szomszédos buszpályaduvartól a P jelzés vezet el (1,3 km, 102 m szintemelkedés).
Parkolás
- Parkolni a Gerecse Kapuja látogatóközpont parkolójában lehet, a sziklák tetején.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Kirándulásunk kiinduló- és végpontja a 2018 nyarán átadott Gerecse Kapuja turisztikai látogatóközpont és szabadidőpark, amelynek alapos ...
Egész napos kirándulásunkon betekintést nyerünk a Gerecse jellegzetes tájformáinak egy részébe, megismerkedünk élővilágával, kőzeteivel, és közben ...
Hegy, völgy, erdő, mező, patak, falu, kilátó – a gerecsei hangulat sokszínűségéből kapunk egy csokorral ezen a futáson. Ugyanakkor a kör ...
A Gerecse teljesítménytúrák második leghosszabb szakasza.
2022-ben 40. alkalommal rajtol el a Gerecse 50 teljesítménytúra mezőnye! Ez önmagában is óriási teljesítmény, ezért a szervezők úgy döntöttek, hogy ...
A Gerecse teljesítménytúrák leghosszabb, klasszikus szakasza, amely egyben IVV túra is. Ezen az útvonalon rendezik meg hagyományosan minden év ...
A Gerecse teljesítménytúrák harmadik leghosszabb szakasza.
A Gerecse teljesítménytúrák legrövidebb szakasza.
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei