Moli-pihenő
A Duna szalagjához simuló, félkörívben meghajló hegy- és erdővidék tárul fel egyedi perspektívából a Moli-pihenő kilátópontjáról, az Országos Kéktúra ösvényéről.
Kilátás a dunakanyari erdőségre
A Barát-halom 500 métert meghaladó magaslati pontjának oldalában, minden lakott területtől érezhetően távol találjuk a Moli-pihenő kőpadját. Mivel az erdő szétnyílik, és gyepes tisztás fedi a lehajló hegyoldalt, a panoráma nagyszabású, ráadásul a helyszín pozíciója miatt egyedi is: a dunakanyari kilátások többségével szemben innen a folyót délről kísérő, amfiteátrumszerűen ívelő hegykoszorút láthatjuk, felülről. A Visegrádi-hegység zegzugos erdővidékének öleléséből tekintünk a Prédikálószék alatt kanyarodó folyóra, és túloldalán a Szent Mihály-hegy tömbjére. Az összefüggő erdőség egy alaposan roncsolt tűzhányószerkezet centrumát borítja, amelynek központjában egy kaldera (lepusztult vulkáni felépítmény) romját is azonosították.
A Moli-pihenő a Vörös Meteor Természetbarát Egyesület és a Magyar Természetbarát Szövetség Tanácsának tagjáról és túravezetőjéről, Molnár Lajos (becenevén Moli) turistáról kapta a nevét. A kőpadot és a rajta látható, megkopott emléktáblát 1975 őszén avatta fel a Vörös Meteor TE.
Bölényeskert a lejtő alján
A Barát-halom és a Moli-pihenő alatti lejtő a Bölényes nevet viseli, s izgalmas események tanúja. A visegrádi erdőkben utoljára állítólag Mátyás király vadászott e hatalmas tulkokra, a későbbi tudósításokban már vélhetően csak egy fogságból szökött példány bukkant fel. Aztán Horthy Miklós közreműködésével 1923-ban 5 európai bölényt telepítettek ki ide a budapesti állatkertből. Az ekkorra már csaknem kipusztult vadállatot nemzetközi összefogással próbálták szaporítani - ezt a célt szolgálta a költöztetés is, mely után az állatok természetesebb körülményeket élvezhettek. Bár állítólag volt példa borjú születésére, utólag nehéz megítélni a kísérlet sikerét, a bölényeskert pedig 1930-ban megszűnt. A korabeli források ünneplik a megvalósítást, és rangos delegációk népes látogatásairól beszámolva valóságos paradicsomként festik le a bölények otthonát. Az évtizedekkel későbbi beszámolók - persze sejthetően nem függetlenül a politikai kurzusváltástól - már vízhiányos, elhanyagolt telepként mutatják be a helyszínt, és kudarcként a szaporítási programot. Annyi bizonyos, hogy a környező terület akkoriban a mezei turisták elől jórészt elzárt vadászbirtok volt, a mai kék jelzés elődje pedig az 1930-as években, a keleti lejtőn létesült, elkerülve a kilátópontot.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Egész évben szabadon látogatható.
Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- A Visegrád, nagymarosi rév buszmegálló az egyik lehetséges kiinduló- vagy érkezési pont.
- Közelíthetünk a Pilisszentlászló, községháza buszmegállóból startolva is.
- A Dunabogdány, községháza buszmegálló is egy lehetséges kiindulópont.
- De felkereshetjük a kilátóhelyet Tahitótfaluból is, ebben az esetben a Tahitótfalu, Hídfő buszmegállóban kell leszállni.
Megközelítés
- Az Apát-kúti-völgy Visegrád felőli végén található parkolóból (és a völgy többi parkolójából a P jelzést kell követnünk a völgyben, majd arról a Bertényi Miklós Füvészkert kerítésének végénél letérni a P+ jelzésre, amely fölfelé indul. A Vízverés nyergében erről balra térünk a K jelzésre, amely elvezet a Moli-pihenőhöz (5,4 km, 389 m szintemelkedés).
- Visegrádról a K jelzésen Pilisszentlászló felé indulva kereshető fel a kilátóhely (6,1 km, 455 m szintemelkedés).
- Pilisszentlászlóról a K jelzésen Visegrád felé indulva, hosszú gyaloglással érhető el a kilátóhely (7,9 km, 303 m szintemelkedés).
- Dunabogdányból a Z jelzést kell követni az Etetői-rétig, majd ott jobbra, a K+ jelzésre váltani. Ez rávezet a Kéktúrára, amelynek K jelzésén balra érjük el a Moli-pihenőt (7,7 km, 434 m szintemelkedés).
- Tahitótfaluból a S jelzés vezet a Kis-Bükk-tetőre, ahonnan jobbra, a P jelzésre váltunk. Ezen érjük el a Kéktúrát (a Zánkói-rét után), ekkor térünk jobbra a K jelzésre. Ez már a kilátópontra vezet (10,9 km, 574 m szintemelkedés).
Parkolás
- A legközelebbi parkolóhelyet a Visegrádról elérhető Apát-kúti-völgyben találjuk. Itt több parkolót is kialakítottak.
- Pilisszentlászlón a Kis Rigó étterem mellett találunk nagyobb parkolót.
- Dunabogdányban a központhoz közel, a Hajó utca végén érdemes parkolóhelyet keresni.
- Tahitótfalu központjában, a hídfőnél találunk parkolót.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Visegrád környékének egyik slágertúráját járjuk be ezzel a vándorlással. A Bertényi Miklós Füvészkert kapujától a Spartacus ösvényen kanyarogva ...
Visegrádi-hegység oda és vissza. Első hallásra teljesíthetetlen távolságnak tűnik, pedig mennyire nem az. Ilyen környezetben szinte észrevétlenül ...
Ideális aszfatos túra azok számára, akik szeretik elkerülni a túlságosan népes célpontokat kirándulás közben, de nem vetnek meg egy-két finom ...
A Visegrád és Pap-rét között kanyargó erdészeti útról bátran mondható, hogy a Visegrádi-hegység esszenciája. Meredek kőfalak, buja növényzet, szűk ...
Remek időtöltést kínáló vízitúra azoknak, akik kedvelik a nyugodt mozgású vizeket és a gazdag infrastruktúrát kínáló kikötési pontokat.
Kevés kilométert számláló, de annál élvezetesebb kör, ahol a történelmi emlékektől a természeti szépségeken át a sportos suhanásig mindenben lehet ...
Erdők ölelte, hangulatos, de szilárd burkolatú úton fedezzük fel Visegrádról indulva a környék népszerű kirándulóhelyét.
Buja erdőben előbukkanó, sötét andezitóriások, zárt rengetegekre nyíló kilátások és a völgyében sziklabordákat kerülgető, kőgörgeteges patak ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei