Gödöllői Grassalkovich-kastély
Magyarország egyik legnagyobb barokk palotáját Grassalkovich Antal építtette a 18. század közepén. A 8 szárnyból álló, kettős U-alaprajzú kastély nem csak pompás berendezése miatt híres, hanem mint Erzsébet királyné kedvenc pihenőhelye is, mivel 1867 és 1918 között a magyar királyok rezidenciájaként szolgált.
1737-ben a várost és vidékét Grassalkovich Antal gazdag főnemes, Mária Terézia bizalmasa birtokolta, és itt építtette fel 1744–1751 között pompás, barokk kastélyát. A Mayerhoffer András tervezte épületben számos lakosztály és reprezentatív tér található, a díszterem 9,5 méter magasságú falait pedig aranyozott stukkók díszítik. A palotához kapcsolódik még templom, színház, virágház, fürdő, lovarda és narancsház is.
1867-től szimbolikus jelentőségre tett szert, mivel állami tulajdonba került, és a mindenkori magyar király pihenő rezidenciája lett egészen 1918-ig. Második fénykorát is ekkor, az Osztrák-Magyar Monarchia idején élte, falai között gyakran pihent Ferenc József és IV. Károly is, de Erzsébet királyné, azaz Sisi is szívesen tartózkodott itt. Ferenc József császár és Erzsébet királyné koronázási ajándékként kapta meg Gödöllőt és a kastélyt.
A két világháború között a palotát Horthy Miklós használta nyári rezidenciának. A II. világháború végén német katonák foglalták el, és először ők, majd a bevonuló szovjet csapatok rongálták meg vagy vitték el a kastély berendezési tárgyait. Használták az épületeket raktárként, a műemlék kastélyt pedig szociális otthonként is, ami súlyos károkat okozott a berendezésben és az épület állagában is. 1990-ben hagyták el a kastélyt a szovjet csapatok, a teljes műemléki felújítás 1994-ben kezdődött meg. Az egykori főúri kastély és királyi pihenőhely ma múzeumként és rendezvényközpontként működik, az egyik legnépszerűbb magyarországi látnivaló a turisták körében és az Erzsébet-kultusz fő helyszíne.
A kastély állandó kiállításának keretében 31 termet nézhetünk meg. Hatban megismerhetjük a Grassalkovich család három generációjának életét, korát, valamint Mária Teréziához is köthető korabeli tárgyakat. 14 terem idézi meg a királyi időszakot, benne I. Ferenc József, illetve Erzsébet királyné lakosztályát. A Gizella-szárny hat termében a királyi család 19. század végi és 20. század eleji története elevenedik meg, majd Horthy Miklós, a Tanácsköztársaság, a szovjet laktanya és a szociális otthon időszaka meséli el az ország és a kastély közelmúltját.
Az állandó és időszaki kiállításokon túl érdemes megnézni a barokk színházat, a királydombi pavilont, a lovardát és az istállót is. A ma természetvédelmi területnek nyilvánított kert eredetileg a 18. században divatos francia barokk mintára épült. Két részből áll, a kastély mögött lévő 28 hektáros terület a Felsőkert, amelyet az 1780-as évektől kezdve fokozatosan átalakítottak angol tájképi kertté. Itt ma szobrokat, egy mesterséges dombon álló pavilont, és több száz éves, különleges fákat, például páfrányfenyőt és hegyi mamutfenyőt is láthatunk. A kastélyi előtt fekszik az Alsókert, amelyben konyhakert, vadaskert és fácános is volt.
Nyitvatartás
2023. január 2.- február 28.:
- hétfő-vasárnap: 10:00-17:00
2023. március 1.-március 31.:
- hétfő-péntek: 10:00-17:00
- szombat-vasárnap: 10:00-18:00
2023. április 1.-október 31.:
- hétfő-vasárnap: 10:00-18:00
ÜNNEPI NYITVATARTÁS
November 1.: ZÁRVA
December 23.-26.: ZÁRVA
December 27.-30.: 10:00-18:00
December 31.: 09:00-15:00
2024. január 1.: 12:00-17:00
Árak:
A belépő tartalmazza az alábbiakat:
(Grassalkovichok kora, Királyi lakosztályok, Erzsébet királyné emlékkiállítás, „Századok – lakók - történetek” – a kastély 20. századi története, “Az én Sisim” időszaki kiállítás)
- Felnőtt: 4200 Ft
- Kedvezményes: 2600 Ft
- Családi: 9900 Ft
Egyéb programok, séták árait a honlapon találjátok.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2023 januári állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- A budapesti Örs vezér teréről induló H8-as, H9-es HÉV-ről a Gödöllő, Szabadság tér megállónál szálljunk le.
- A helyi buszokról a Szabadság tér megállóban kell leszállni.
Megközelítés
- A HÉV-megállóból a Szabadság tér túloldalára átmenve találjuk a kastély bejáratát.
- A buszmegállók mögött találjuk a kastély bejáratát.
Parkolás
- A kastély épülete előtt, valamint annak oldalában (a kápolna előtt) fizetős parkoló áll vendégek rendelkezésére.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Gödöllő központjából indulunk, majd átvágunk az egyetemi parkerdőn és a város utcáin, hogy a dombvidék erdőibe vegyük az irányt. A természetjárós ...
Ezen a futáson csodás panorámájú kilátók, rejtelmes völgyek, izgalmas gerincszakaszok - nem várnak ránk. Ez „csak” egy kiváló terepfutókör: ...
Máriabesnyőről induló körtúránkon a Gödöllő környéki dombvidék középső, összefüggő erdőtáján barangolunk, miközben történelmi emlékeket felfűző ...
Az út, ami nem csak hívők számára ajánlott, egész hazánkat behálózza, és nyomvonalát követve számtalan építészeti- és műalkotást nézhetsz meg, nem ...
Minden szempontból különleges ez a nyolc állomásos bushcraft tanösvény. Egyrészt ezen a környéken még ilyet senki nem létesített, másrészt fele ...
A hosszú, de kevés szintkülönbséget magába foglaló körtúrán a Gödöllői-dombság Mogyoród és Fót közötti térszínét járjuk be. A több kilátópontot is ...
A veresegyházi tórendszer körül kiépített tanösvényen és az utcákon kerekesszékkel is körbemehetünk, erőnlétünknek megfelelő kört választva.
Mogyoród látványosságait fűzi kalandos csokorba ez a színes, mezítlábas ösvénnyel, látogatóközponttal és kilátóval gazdagított tematikus útvonal.
Mutass mindent
Gödöllői Grassalkovich-kastély
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei