Gödöllői Botanikus Kert
A Szent István Egyetemhez tartozó kert egyik leghíresebb látnivalója a Vén vackorfa, ami több száz éves múltjával méltán népszerű a látogatók körében. A kert 15 különféle gyűjteménye közül a mérsékeltövi bambuszok, színpompás magnoliák- és vadrózsák az ország legfajgazdagabb kollekciói közé tartoznak.
A Kert története
A Magyar Agrártudományi Egyetem fővárosból Gödöllőre való kiköltözése után, 1959 őszén Hortobágyi Tibor professzor és kollégái, Koltay Albert és Précsényi István tervei alapján kezdték el kiépíteni a kertet. A ma a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karához tartozó kert 2008 óta Gödöllő város helyi védettségű területe, és 2011-ben nyitotta meg kapuit a nyilvánosság előtt.
Botanikai értékek, gyűjteményi sajátosságok
A kert 15 tematikus gyűjteménnyel várja a látogatókat, amelyek közül a jelentősebbek:
- A Termesztett növények gyűjteménye hazánk szántóföldi és kertészeti haszonnövényei, fűszer- és gyógynövényei mellett távoli tájak egzotikus, ehető ritkaságaival ismerteti meg az érdeklődőket, mint pl. a tökfélék családjába tartozó lugaspaprika és a kiwanó, vagy a burgonyafélék családjába tartozó kannibálparadicsom.
- A Trópusi és szubtrópusi gyümölcsök többségét már kóstolhattuk is, itt azonban maguk a növények is megcsodálhatóak. A gyűjtemény érdekessége például a világ legnehezebben feltörhető dióféléjének tartott makadámdió.
- A Mediterrán és szubtrópusi házban megtalálható az olajfa, az ehető magjáról ismert mandulafenyő, az eredeti élőhelyén erdőket alkotó babér vagy a mézillatú virágaiért és különleges ízű terméseiért termesztett japán naspolya is, mindemellett több mint száz mediterrán származású faj él itt.
- A Rendszertani gyűjteményt az 1960-as évek elején Soó Rezső fejlődéstörténeti rendszerének megfelelően alakították ki, és elsősorban hazánkban őshonos, lágyszárú növényfajokat mutat be, köztük több védettséget élvező fajjal, mint például a macskahere.
- A Rózsa- és galagonya gyűjtemény 2014-ben bővült jelentősen, és mára a galagonyák esetében 9 faj 20 egyedével, míg a rózsáknál 40 taxon több mint 80 egyedével büszkélkedhet. Ritkaságai között megtalálható több újonnan leírt taxon holotípusának élő egyede, unikális hibrid és ősi kultúrtaxonok egyaránt. A mérsékelt övi Bambusz-gyűjtemény 80 különféle – több nemzetségbe tartozó – bambusztaxonból áll. A Liliomfa-gyűjtemény alapját a kertbe mintegy 40 éve beültetett, terebélyes liliomfák adták. 2014-ben hoztak létre egy 46 fácskából álló kollekciót, mely változatos alakú, formájú és színű virágaival az országban az egyik legjelentősebb.
- Az Élő kövületek gyűjteménye régi földtörténeti korok fosszíliáiból ismert növények ma is élő leszármazottait mutatja be, mint pl. a kínai mamutfenyő vagy a chilei araukária.
- A kert területén található kisebb-nagyobb vizes élőhelyek partjait különféle mocsári és magaskórós növények szegélyezik, amilyen a pompás Teleki-virág vagy az örménygyökér, míg a vízben különféle hínárnövények élnek, mint pl. a tündérfátyol és a közönséges rence.
- Az Üvegházi gyűjteményekben szukkulensek, trópusi haszonnövények, illetve a rovarfogó növények legfontosabb képviselői kaptak helyet. Megtekinthető például a tamarindusz, a kurkuma, a gyömbér, számos harmatfű- és hízókafaj is.
Természetvédelem
A gyűjteményekben több mint 100 hazai védett növényfaj figyelhető meg, némelyikük igen jelentős, több százas, illetve ezres egyedszámmal, mint pl. az illír sáfrány, a téltemető vagy a homoki árvalányhaj.
A kert kialakításakor mintegy 1,5 hektáron meghagyták a gyertyánelegyes-mezei juharos-tölgyes társulás egyik utolsó – napjainkban már országos jelentőségű – maradványfoltját. Itt az erdő vázát 120 éves öreg tölgyek alkotják, melyek egy különleges tanösvény mentén megcsodálhatóak.
Igazi híresség a Vén Vackorfa, mely 2013-ban a hazai Év Fája verseny győztese, 2014-ben pedig az Európai Év Fája verseny ezüstérmese lett. A közel háromszáz éves vadkörtefa fa ma is terebélyes lombkoronájával hívja fel magára a figyelmet a kert közepén. A magányosan álló, 20 méter magas és 320 centiméter kerületű fa nyár végén érő apró, savanykás termése a vackor, más néven vadkörte.
Oktatás, kutatás és szemléletformálás
A Kert gyűjteményei elsősorban az egyetemi oktatást szolgálják, illetve kísérleti növényanyagot és teret biztosítanak egyetemi kutatások számára. Ezen felül célja a környezet- és természetvédelem minél szélesebb körű népszerűsítése.
Egy 400 méter hosszú tanösvény, valamint a helyi erdei iskola az ide látogató óvodás és iskolás gyermekcsoportok környezeti nevelésének helyszíne. A Kert minden évben bekapcsolódik a helyi Madarak és Fák Napi Programsorozatba, a Természetfilm Fesztivál programjaiba, valamint a Múzeumok Éjszakájának rendezvényeibe, továbbá minden szeptemberben a Kutatók Éjszakájának központi egyetemi helyszíne.
Nyitvatartás
- hétfő-csütörtök: 8:00 - 16:00
- péntek: 8:00 - 14:00
- Szombaton előzetes bejelentkezéssel csoportok fogadására van lehetőség.
Árak:
Jegyárak:
- Felnőtt: 700 Ft
- Diák, nyugdíjas: 500 Ft
-
Családi jegy (2 felnőtt és min. 2 gyermek): 1800 Ft
- 3 éves kor alatt a belépés ingyenes
Szakvezetés a kertben (15 főtől):
-
Felnőtt: 1200 Ft/fő
-
Diák, nyugdíjas: 1000 Ft/fő
-
Óvodás: 600 Ft/fő
Szakvezetésre előzetes bejelentkezés a botanikuskert.godollo@szie.hu e-mail-címen lehetséges.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 szeptemberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- Gödöllőre vasúttal és HÉV-vel is el lehet jutni. Előbbiről a Gödöllő állomáson szálljunk le, utóbbinak pedig a végállomásán.
Megközelítés
- A vasút- illetve HÉV-állomástól menjünk át a sínek keleti oldalára, az egyetem felé. A parkon keresztül, az egyetemi épületek között kövessük P jelzést. Az útra kiérve forduljunk balra, ott találjuk a kert bejáratát.
Parkolás
- A közeli utcák parkolóiban tehetjük le autónkat.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Ezen a futáson csodás panorámájú kilátók, rejtelmes völgyek, izgalmas gerincszakaszok - nem várnak ránk. Ez „csak” egy kiváló terepfutókör: ...
Gödöllő központjából indulunk, majd átvágunk az egyetemi parkerdőn és a város utcáin, hogy a dombvidék erdőibe vegyük az irányt. A természetjárós ...
Máriabesnyőről induló körtúránkon a Gödöllő környéki dombvidék középső, összefüggő erdőtáján barangolunk, miközben történelmi emlékeket felfűző ...
Az út, ami nem csak hívők számára ajánlott, egész hazánkat behálózza, és nyomvonalát követve számtalan építészeti- és műalkotást nézhetsz meg, nem ...
Minden szempontból különleges ez a nyolc állomásos bushcraft tanösvény. Egyrészt ezen a környéken még ilyet senki nem létesített, másrészt fele ...
A hosszú, de kevés szintkülönbséget magába foglaló körtúrán a Gödöllői-dombság Mogyoród és Fót közötti térszínét járjuk be. A több kilátópontot is ...
A veresegyházi tórendszer körül kiépített tanösvényen és az utcákon kerekesszékkel is körbemehetünk, erőnlétünknek megfelelő kört választva.
Túránk első felében a Gödöllői-dombság legmagasabb régióját keresztezzük, meglátogatva főcsúcsát, a 344 méter magas Margitát. A levezető szakaszon ...
Mutass mindent
Gödöllői Botanikus Kert
2100 Gödöllő
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei