Szép kilátás: Hetyke csúcsok és lichthofos barlang a Keleti-Gerecsében
A Keleti-Gerecse az alig ismert Bajóttól a turistaparadicsomnak éppen nem nevezhető Dorogig terjed, kijelölt turistaút alig szabdalja. Az eldugottság nem válik hátrányára: itt nem valószínű, hogy népes kiránduló csapatokkal találkozunk. További előny, hogy a túra kiindulópontja Budapestről egy órán belül elérhető kocsival.
A táj lösztakaróval borított, lankás dombvidéke kellemes látvány, de nem lenne különösebben érdekes, ha az északi és a déli szélén nem emelkednének ki belőle sorozatban hatalmas, látványos mészkőszirtek. Az északi szirtsorozat szikláit az Országos Kéktúra útvonala köti össze, valamint erre kanyarog a legismertebb teljesítménytúra, a Kinizsi Százas is. Hiába a két ismert útvonal, a legtöbben elrohannak az érdekes pontok mellett.
Ez a túraajánló eredetileg a Telex.hu-n jelent meg.
A szerző tippje
- Ha marad idő, érdemes megnézni a késő romai erőd maradványát Tokod határában.

Úttípusok
Pihenő
Club Leonardo Étterem és PanzióBiztonsági előírások
- A Baits- és Jankovich-barlanghoz vezető út csúszós és meredek, a Nagy-Gete keleti lejtője szintén, jól tapadó, a bokát megfelelően tartó bakancs ajánlott. A Hegyes-kő, a mogyorósi Kőszikla és az Öreg-kő sziklakilátóiról könnyen le lehet esni, úgyhogy óvatosan mozogjunk!
Hasznos linkek és ötletek
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner:
- A tokodi Hősök terét az Országos Kéktúra K jelzését követve, a Szabadság utcán kell elhagyni, a jelzés egészen a Nagy-Gete csúcsáig vezet.
- A Nagy-Getéről vissza a K jelzésen a Sörház-völgyig ereszkedünk, ahol balra a K+ útra térünk át, egészen a Hegyes-kőig követve a jelzést.
- A Hegyes-kőt és a következő állomást, a mogyorósi Kősziklát megintcsak az Országos Kéktúra K jelzése köti össze.
- A Kősziklához egy rövid K▲jelzés vezet ki (könnyű mellette elmenni).
- A Kősziklától érdemesebb ismét egy K+ jelű úton elkerülni Mogyorósbánya völgyét, majd az út ismét belefut a lentről érkező Kéktúrába, ami bevezet az Öreg-kő alá.
- Az Öreg-kő barlangjaihoz, valamint a csúcsra a KΩ jelzés vezet.
- A csúcsról a Muzsla-tetőt megkerülő erdei út, majd a Z jelű út vezet Mogyorósbánya központjába, ahonnan a Mária zarándokutat követve lehet visszajutni a tokodi startpontra.
A túra részletes leírása:
A Szabadság utcán, a K turistajelzésen indulunk a legmagasabb csúcs, a 457 méter magas Nagy-Gete irányába. Ez a túra rögtön legnehezebb része, nemcsak hogy 327 méteres szintkülönbséget kell lekaptatni, hanem az emelkedő sok helyütt kellemetlenül köves, csúszós, meredek és fárasztó.
A csúcson viszont egy olyan panorámával ellátott természetes pihenőhely van, ahol sokáig el lehet üldögélni a tájat nézegetve. Innen jól látni a túra többi állomását: a Hegyes-kő kemény bimbóját, a Kő-hegyi sziklaperemet és az Öreg-kő sziklafalát, valamint ezeken túl a szélesen terpeszkedő Nagy-Gerecsét. Lefelé ugyanúgy a K jelzésen ereszkedünk vissza kb. félútig, a Sörház-völgyig, ahol balra átváltunk a K+ jelzésre.
Itt figyelni kell, mert a turistaúttól le kell térni egy erdei úton, hogy egy száz méteres séta után eljussunk az eldugott erdei tavacskához, de a felfedezés öröme kárpótol. Azt nem tudni, mi okból alakították ki a tavat, mert se horgászt, se mást nem lehet látni a környéken, és a part is túl természetesnek hat az állandó használathoz, de az biztos, hogy kellemes hely.
A K+ jelzésű turistaút innen a szántóföldek mellett, széles dombtetőkön vezet a Hegyes-kő irányába. Utoljára Burgenland környékén láttam ilyen jókedvűen púpos, dimbes-dombos vidéket, ráadásul a földútról szinte végig elég jól körbelátni, és a Hegyes-kő is a legszebb arcát mutatja.
A szép mészkőoromra a turistaútról 5 perc alatt fel lehet mászni a sziklás ösvényen. A tetejéről rálátni Tokodra, meg lehet nézni a Nagy-Gete púpját, ahonnan érkeztünk, jól látszik Esztergom is a Duna-híddal, a Bazilikával és a hátterében, a szlovák parton a Kovácsi-sziklákkal. A Hegyes-kő helyi viszonylatban népszerű hely, néha sajnos terepmotoros csordák is felmerészkednek rá.
Innen a K jelzést követve lekocogunk a Bajnai út völgyébe, ahonnan a tokodi pincesor mellett visz fel az út a következő megálló, a mogyorósi Kőszikla felé. Decemberben a pincesori üdülőhely már kihalt, de nyáron elég nagy élet van itt. Szép komótosan emelkedik az út, majd erdei út, aztán ösvény, és ha nem figyelünk, simán elsétálunk a Gerecse legszebb szirtje, a mogyorósi Kőszikla mellett. A meredeken leszakadó, tíz emeletnyi sziklaperemhez egy nagyon rövid, K▲ jelzésű turistaút vezet ki.
Az oromról észak-kelet felé nyílik kilátás, amit a Hegyes-kőről már nagyjából ismerünk, de itt nem is a panoráma az igazi vonzerő, hanem a Magyarországon ritkaságszámba menő, meredeken a mélységbe zuhanó sziklafal. A tetején biztosítókarikák mutatják, hogy itt régebben sziklamászó tevékenység is folyt. A sziklákat, csakúgy, mint a Gete csúcsát, egy nagy kereszt díszíti.
Ha már kereszt, akkor a turistaútra visszatérve újra letérünk az Országos Kéktúra K jelzéséről, és a K+ jelzésű úton megyünk tovább. Egyrészt, mert ez nem visz le a völgybe, Mogyorósbányába, hogy aztán megint fel kelljen kaptatni, másrészt mert a földek mellett gyalogolva innen is kinyílik dél felé a táj. A K+ aztán ismét belefut a Mogyorósbánya felől érkező Országos Kéktúra útvonalba, amely egyenesen az Öreg-kő lábához vezet.
A Kéktúra nem vezet fel az Öreg-kő tetejére, és ez hiba, mert így olyan látványosságok maradnak ki, amelyekből az egész országban kevés van. A hegyre egy mesterséges lépcsővel induló ösvény visz fel (a KΩ jelzést kell követni), amely aztán átcsap egy lépcső nélküli, meredek sárcsúszdába. Nem egyszerű a felkapaszkodás, pláne kicsit esősebb időben, de azért óvatosan meg lehet oldani. Először a Baits-barlang, majd egy kicsivel tovább a Jankovich-barlang következik. Ez utóbbi az érdekesebb, mert a nyolc méter magas bejárat mögötti barlangcsarnokot egy tág felső kürtőn beérkező fény világítja meg, mint egy óriási tetőablak. A barlangot Jankovich Béla oktatáspolitikusról (1913-1917 között oktatási miniszter volt) nevezték el.
Érdemes feljebb menni a turistaösvényen, mert több látványos kilátópontot is találunk, ahonnan körbenézhetünk az ekkor már valószínűleg lassacskán szürkületbe boruló tájon. A nappal együtt mi is elindulhatunk lefelé a hegyről, majd a sötétben a könnyű és gyors hegylábi utakon, Mogyorósbányán keresztül kb. másfél óra alatt átgaloppozhatunk a tokodi startpontra.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A startpont Esztergomból távolsági busszal megközelíthető, leszállni a Tokod, Hősök tere megállóban kell.
Megközelítés
- A buszmegállótól a Szabadság utcán indulj el a K jelzést követve.
Parkolás
- A tokodi Hősök terén, a templom környékén mindig szokott lenni parkolóhely.
Koordináták
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Ajánlott az alapvető túrafelszerelés: bejáratott túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. Jól jöhet a csúszásgátló és a túrabot. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 5 Útpontok
- 5 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei