Kerekesszékkel a Remete-szurdokban
A rövid, de vad formavilágú szurdok a Budai-hegység erdőivel, árnyas ösvényeivel, dús vegetációjával és állatvilágával köti össze Budapest határának urbánus nyúlványait Remeteszőlős és Máriaremete között.
A közismert kirándulóhely nemcsak a kerekesszékesek, hanem a hegyi kerékpárosok, a babakocsit toló kismamák, a családdal és a kutyával túrázók és az idősebb természetjárók ideális útvonala is. Az Országos Kéktúra nyomvonalával egybeeső szurdok mentén található Remete-barlang ugyan kerekesszékkel nem megközelíthető, viszont impozáns látvány nyílik a barlang bejáratát övező természetes képződményekre. E „zöld menedék” kötött, menedékes felszínével akár télen, csapadékmentes időszakban is egészséges, könnyen teljesíthető alternatívát kínál a nagyváros forgatagából menekülőknek.
A túra a kiindulópontunktól függően enyhén, hullámzóan ereszkedő vagy emelkedő. Felszíne kerekesszékkel is jól járható erdei talaj, néhol kiálló kövekkel. Túlzottan meredek részekkel egyáltalán nem találkozunk, de biztosításként érdemes a kísérőnk segítségével figyelmesen, lassan haladni. A hely nagy népszerűségének köszönhetően nyáron és túraszezonban vonzza a hegyikerékpárosokat, a tájfutókat, valamint az osztálykirándulókat is, ezért ilyenkor nagyobb forgalomra számítsunk.
A közel két kilométeres túra megállókkal, pihenőkkel együtt a 1,5-3 óra alatt kényelmesen bejárható, attól függően, hogy milyen közlekedési eszközzel közelítünk a terephez: az autóval érkezők oda-vissza útvonala megduplázza a túra időtartamát és hosszát is. Korra, nemre való tekintet nélkül mindenkinek ajánljuk e túrát, a visszaúttal együtt is tartalmas kikapcsolódás az ide látogatóknak.
A szerző tippje
- A túra kísérő nélkül nem ajánlott!
- A túra kórházi kerekesszékkel/elektromos kerekesszékkel nem ajánlott.
- A túra ajánlott nagyméretű első kerékkel szerelt aktív kerekesszékkel vagy motoros hajtánnyal szerelt aktív kerekesszékkel.
- A változó nyomvonali felszín miatt fontos a körültekintő, lassú haladás, a mészkő-zúzalékos, agyagos, hullámzó felszín többnyire jól járható kerekesszékkel, de többször találunk köves, kőkiállásos felületeket. A szurdok máriaremetei kijáratánál kiépített, betonmedres vízlevezető csatornán érdemes háttal, a kísérőnk segítségével átkelni.
- A túraútvonal környékén nem találtunk éttermi kiszolgáló egységet, érdemes otthonról hozott élelmiszerre hagyatkozni, vagy Remeteszőlősön kisboltban beszerezni azt.
- Ivóvíz legyen nálunk!
- A túraútvonal nyomvonalán a Remeteszőlősi Önkormányzat épületében található mozgássérült mosdó.
- Remeteszőlősön a Bodzaliget Pihenőparkban áll az a telefonfülke, amelynek kagylóját fülünkhöz téve Örkény-egyperceseket hallgathatunk.
- Legyen nálunk tartalék gumibelső és megfelelő pumpa.
- Változékony időjárás esetén legyen nálunk esőkabát/esernyő (extrém esős, havas időjárás esetén a túra megtétele nem ajánlott)
- Árnyas, erdős a túraútvonal nagy része, erős napsütéses időben, kánikulában is kiválóan klimatizált a levegő, főszezonban és szezon végén azonban kullancs- és szúnyogriasztó ajánlott!
Kezdés
Útleírás
Túránkat a Remeteszőlősi Önkormányzat modern, akadálymentes parkolójából indítjuk. Ha busszal érkezünk, sincs messze a szurdok bejárata, és közben megállhatunk a parkban Örkény-egyperceseket hallgatni egy telefonfülkéből. Ugyanitt zenélő ivókutat és egy könyvmegállót is találunk. Rövid, szilárd burkolattal ellátott faluszéli szakaszt követően egy bal forduló után érint meg bennünket a szurdok hűvös, „klimatizált” völgyének árnyas atmoszférája. Egy ismertető táblákkal övezett téren túraútvonalunkat a motoros közlekedéstől sorompó választja el (az érkezési oldalon egy hatalmas sziklatömb látja el ugyanezt a funkciót), azon túl kezdődik a szurdok.
A mészköves, száraz talajt meghazudtolja a dús, hatalmas fák egészséges erdeje: cseres-tölgyesek, gyertyán, lent a patakparton égerfák, néhol magyar kőrisek kísérik utunkat. A táj megejtő atmoszférája eszünkbe juttatja, hogy képek alapján ideálisan így képzelünk el egy egészséges erdőt: tágas völgy, utunk mellett kanyargó patak, madárdal, a komposztálódott erdei talajból kikandikáló mészkövek csontszerű fehérje…
A lassan csordogáló patak vágta a mészkőbe a szurdokot, a víz pedig oldja a mészkövet, így alakultak ki a kisebb-nagyobb barlangok, üregek. Az Ördög-árok mentén húsz barlangot is találunk, más-más magasságban, ahogy a víz egyre lejjebb fűrészelte árkát. A leglátványosabb közülük a Remete-barlang, amelyhez lassan közelítünk a relatív széles erdei ösvényen. A barlangot egy valódi remetéről nevezték el, aki a 18. század végén, a pálos rend feloszlatása után ide költözött. Jóval előtte is lakták már a barlangot, az 1914-ben kezdődött régészeti feltárások ősemberek nyomait fedezték fel a barlangban. Kerekesszékkel megközelíteni sajnos nem tudjuk, de jó pihenőhely kínálkozik a kiszélesedő ösvényen az elmélkedőknek s a csendre vágyóknak. Ácsolt fapadok, kidőlt, ágaskodó fatörzsek és hangtalanul elsuhanó terepbringások fűszerezik a miliőt.
Ott jártunkkor a völgyben vidáman csörgedezett az Ördög-árok, korábbi nevein Tímár-pataknak vagy Kovácsi-pataknak is titulált időszakos vízfolyás. A meredek sziklafalakkal övezett szurdokra jellemző egyféle mágikus hangulat, nem véletlen, hogy néhány száz éve e hűvös, mélyülő völgyet a boszorkányok találkahelyének hitték. Az erdőnek ez a megőrzött ősi egysége főleg madaraknak, rovaroknak és hüllőknek a menedéke, itt lakik a bajszos sármány, a bikapók és a rézsikló is. Összességében egy jól karban tartott, tiszta, főváros melletti erdei ösvényen haladunk, „oly távol és mégis közel”. A fel-felbukkanó kövek akadályai kikerülhetőek, és mivel az út Máriaremete felé enyhén lejt, a túránk vége felé majdnem egy szintre kerülünk a patak medrével.
Hangsúlyos, betonból öntött vizesárok (csak segítővel ajánlott az átkelés) és a fák mögül kikandikáló, tehetősebb társadalmi rétegek villái jelzik a szurdoktúra végét. Ha tömegközlekedéssel érkeztünk, a Csatlós, majd az Ördögárok utcán keresztül érjük el a buszmegállót, ha pedig autónkat Remeteszőlősön hagytuk, ezt a rövid túrát visszafelé megtéve duplán élvezhetjük a Remete-szurdok különleges hangulatát.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Tömegközlekedéssel is elérhetjük a szurdokot: Hűvösvölgyből alacsonypadlós busszal (63-as) érkezünk Remeteszőlős Rácski-telep buszmegállójához.
- Máriaremetén, a szurdok másik végén a Csatlós utca – Ördögárok utca útvonalon érjük el a Szirom utca buszmegállót, ahonnan a 157-es busz alacsonypadlós járataival jutunk vissza Hűvösvölgybe.
- Mind a 63-as, mind a 157-es busz minden járata alacsonypadlós.
Megközelítés
- A remeteszőlősi Rácski-telep buszmegállótól Nagykovácsi felé indulunk, és a Vénusz utcán jobbra fordulva érjük el a szurdok bejáratát (500 m).
Parkolás
- Ha autóval érkezünk, és oda-vissza teljesítjük a túrát, a Remeteszőlősi Önkormányzat parkolójában hagyhatjuk az autót, van kijelölt mozgássérült parkolóhely is.
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei