Cseszneki sziklamászó meredély
Általános jelleg
A kis sziklafal a vár közvetlen közelében emelkedik, a nyugati oldalon, de a sűrű lombok gondosan betakarják. Ebből következően a nyári melegben kellemes mászóhely. Kissé áthajló falainak köszönhetően jó része még egy kisebb esőtől se ázik használhatatlanra.
A falsáv kb. 60 méter széles, és magassága itt-ott éppen meghaladja a 20 métert. 2015 őszén egy európai uniós támogatás felhasználásával nagyon jól, szinte véglegesen kiépült. Jól biztosított utak és kétpontos standok találhatók rajta. Bár akad néhány könnyebb, kezdőknek való útvonal is, jellegzetesen a nehezebb, technikás mászások terepe ez, ami a függőleges vagy kissé áthajló falakon szembetűnő is.
A szikla formakincse technikás mászásokat kínál, jellegzetesen a 6-os, 7-es, 8-as nehézségi fokozatokban, egyedi formakincsű, kissé „lépésszegény” utakkal. A hely két könnyű és legnépszerűbb útvonala a jobb szélen található: a Tálos út (4+) repedése és ettől kissé balra a Suhanó árnyak (5+). Ezek meglehetősen kopottak már, mert könnyen elérhetőek felső biztosítással is. Ezektől jobbra és balra, kissé áthajló és sima falakon találhatóak a hely legnehezebb és pompás útjai: a Billegő (7+), az Ildi útja (8) és a Variációk egy témára (9).
A falsáv közepén, függőleges bevágásokkal tagolt, legömbölyített formákon vezető útvonalak közepes nehézségűek, de az 5-ös és 7-es fokozat között odafigyelést igényelnek. Túlnyomórészt jó mászások ezek is. A fal legsimább és áthajló részén van a Pszicho (9), Nagy Krisztián talányos hagyatéka. Ő egy nagyon eredeti mászónk volt, és fiatalon, tragikusan távozott. Ettől az úttól jobbra, a pilléren néhány jó 6-os út vezet.
Mélyen bevágódott, kéményszerű repedések (melyek nagyon könnyű mászások) fogják közre a hely legimpozánsabb (22 m magas) részét, amely egy kihasasodó felszökés. Négy pompás, a legjobbak közül való útvonal vezet rajta a magasba, pl. a Boca Veritas (7), amely talán a legszebb mászóút Cseszneken. Jellemző e négy különleges útra, hogy meglepő mozgást igényelnek és technikásak - a 6-os és 7-es fokozatban.
Egy szép zug zárja a fal bal szélét, markáns és sötétlő kéménnyel, ami 5-ös fokozatú mászást kínál (Barlangi medve). A baloldali pilléren is vezet öt, nagyon hasonló nehézségű (6+ körül) mászóút, amelyek 15 méteresek. Abban is hasonlítanak, hogy fokozatukhoz képest zavarba ejtően technikásak. A további falrész alacsonyabb és a sűrű borostyán birodalma.
Helyi tippek
- Ez egy pompás mászóhely, mert az útvonalak különösen technikásak. Találunk itt tucatnyi könnyebb útvonalat is, melyek ideálisak a kezdőknek és a tanfolyamoknak, de nem ez a jellemző. A lépésszegény falakon a mozgások bonyolult koreográfiák, néha még a 6-os fokozat is alaposan próbára tesz.
- E különösen inpiráló sportmászóhely útjai jól biztosítottak. A nyári kánikulák idején jó választás, sőt kisebb eső során se ázik be könnyen a fal. A hely néhány nehezebb, D és E fokozatú vasalt útjának bejárásával egy jó sportos napot tölthetünk itt. De kezdőknek és családoknak is jó lehetőség néhány könnyebb sziklautat a via ferrata-lehetőségekkel kombinálni.
- A környék minden szempontból szép. A vár a folyamatos turisztikai fejlesztéseknek köszönhetően a Dunántúl egyik ékköve. A romantikus Kőmosó-szurdok, a többi közeli szurdokvölgy (Ördög-árok, Kő-árok, Cuha-völgy – amelyek pompás mászóhelyek is), a festőien szép falucska - együtt több napot is kitölthetnek, akár rendszeresen visszatérve családdal vagy baráti társaságban. Cseszneken és környékén ráadásul a szálláskínálat is bőséges.
Történet
A cseszneki Sziklamászó meredélyen a sziklamászás két emberöltőre tekint vissza. A II. világháború után a lassan éledező hazai mászás egyik kis szentélye lett e hely, ami a pannonhalmi bencések tornatanárának, Tálos Zoltánnak köszönhető. 1962-ben a pannonhalmiak még egy mászókalauzt is kiadtak kis füzetben, tucatnyi mászható út leírásával. Ennek emlékét jelzi az a néhány ódon sziklaszög, melyekkel még találkozhatunk itt-ott. Később kissé elfelejtődött a hely, csupán a veszprémi mászók törték meg olykor a kis falak magányát.
A hazai sportmászás fejlődésével ismét fókuszba került Csesznek. A tatabányai mászók, Kovács Tamás, Kovács Attila, Nádasdi Oszkár és Szentirmai Enikő új utakat fedeztek fel a falakon, távolabbról Nagy Krisztián és Babcsán Gábor is idelátogatott. 2010-ben egy uniós fejlesztés során szépen kiépültek a sziklák. Ekkor jött el a vasalt utak építésének hulláma is, aminek köszönhetően jelenleg 600 m őszhosszúságú ferrata található a Kőmosó-szurdokban. Csesznek különleges fekvése miatt ezek a vasalt utak országos összevetésben a legnépszerűbbekké váltak. Jobb egy csendesebb hétköznapot választani megmászásukhoz, mint hétvégi napokat!
Mászóutak
1. Határvonal 6+
2. Fragile 6+
3. Rámpák 6+
4. Hárman a sötétben 6+
5. Barlangi medve 5+
6. Nagy bevágás 4
7. Boca Veritas 7+
8. Zsebre megy 7-
9. Szellős haránt 6+
10. Nagy Kémény 2
11. Odúsor 4+
12. Oszi útja 5
13. Oszi útja 7+
14. Trepnis út 5
15. Császármorzsa 6+
16. Rámpa 6
17. Pszicho 9
18. Piszkos Fred 8-
19. Kitolós 5
20. Fülig Jimmy 7
21. Fekete ribizli 7+
22. Fordított hetes 6
23. Kis kalapács 5
24. V út 5+
25. Variációk egy témára 9
26. Ildi útja 8/8+
27. Egy nyugdíjas pap 7
28. Suhanó árnyak régen 5+
29. Guggoló dervis 7
30. Tálos útja 4+
31. Billegő 8-
32. Francia él 5
33. Nyugati tábla 3
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Tömegközlekedéssel
- Gyakrabban közlekednek buszok a falu széli országúton, ezekről a Csesznek, Suttony megállóban kell leszállni.
- Ritkább a közlekedés a Csesznek, vendéglő buszmegállóba, mely a falu területén található.
Megközelítés
- A Kőmosó-szurdok fölött, az erdős hegyoldalban találhatók a sziklafalak, a szurdok baloldali vasalt útjainak tetőpontján.
- A suttonyi buszmegállóból a Z, majd az abból a patakparton, jobbra, egyenesen kiágazó Z⩍ jelzésen érhető el a szurdok (0,5 km, 18 m szintemelkedés a szurdokig).
- A mászóutak a vendéglő előtti sarokról jobbra induló Z jelzésen, majd arról balra téve a Z⩍ jelzésen közelíthetőek meg (1,5 km, 30 m szintemelkedés a szurdokig).
Parkolás
- Parkolni a vár alatti, vagy a falu szélén, a Tarac köz végénél kialakított parkolóban lehet.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A hírneves Cuha-völgy legszebb szakaszára látogat körtúránk, mely Csesznekről kínál sportos, egész napos kikapcsolódást. Végigjárásával ...
Elnézve a szelíd-lankás bakonyi tájat nem is gondolnánk, milyen vad szurdokvölgyeket rejtenek a szerény magasságok. Csesznek környékén két ...
Kis szurdok után nagy kanyon: látványos és hangulatos útvonal a Cseszneki vár alatti Kőmosó-szurdokból az Ördög-árokba. Egyik sem a gyors, ...
Zirc és Csesznek közelében hosszú szurdoktúrára ad lehetőséget az Ördög-árok. A szűk, sziklás völgyben nyers mészkőfalak, mohos kőgörgetegek és ...
A zömében csendes erdei kerékpárutakon haladó, veszélyes emelkedőket meglepő módon alig tartalmazó körtúra az országszerte erdőiről híres, legendás ...
A Bakony elsősorban erdőségei és szurdokai miatt megfelelő turistacélpont, nyolcasként fonódó útvonalunkon pedig kijut mindkettőből.
Bakonyszentlászlóról a szelíd hegyalja vad patakáttörésébe, az Alsó-Cuha-szurdokba látogatunk, és egy jégkorszak utáni maradványerdő, a Fenyőfői ...
Fenyőfőről a Kőris-hegyre gyalogolva páratlanul változatos túrát tehetünk, és belekóstolhatunk abba, milyen lehetett az egykori Bakony-erdő ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei