Thorma János Múzeum
A kiskunhalasi születésű festőről elnevezett múzeumban nemcsak Thormával és munkáival, hanem a nagybányai festőteleppel és művészeinek alkotásaival, helyi régészeti leletekkel, népi bútorokkal és kerámiákkal, numizmatikai gyűjteménnyel, valamint a település történetével is megismerkedhetünk.
Magángyűjteményből múzeummá nőni
A kiállítást 1874-ben hívták életre Halasi Múzeum néven. A tárgyak többsége Révész György régiséggyűjteményéből származik, aki az 1870-es években kezdte el összeszedni a környék régészeti és numizmatikai anyagait. Emellett jelentős értékű a helyi református líceum gyűjteménye is. Az eklektikus épületrész várostörténeti és helytörténeti múzeumként funkcionál. Gyűjteménye több mint 70000 műtárgyat számlál, köztük néprajzi, helytörténeti, régészeti, numizmatikai, képző- és iparművészeti alkotásokkal. Emellett értékes az itteni adat- és dokumentumtár, a fotótár és a könyvtár is. Az épület régi galériájában időszaki kiállítások kapnak helyet.
A tárlat 1950-ben állami tulajdonba került, majd egy évre rá felvette Thorma János festőművész nevét. 3 évvel később átkerült a mostani helyszínre, a Kolozsváry-Kiss nemesi család által építtetett, eklektikus épületbe. Először 1960-ban bővítették a Thorma-képcsarnokkal, majd 2011-ben a népi bútor- és látványraktárral; végül 2017-ben egy újabb szárnyat toldottak az épülethez, ahol a pinceszinten a Thorma-galéria, a földszinten pedig a Bay-gyűjtemény kapott helyet.
A névadó Thorma és a galéria
A festményeket bemutató Thorma-galéria Thorma János (1870-1937) kiskunhalasi születésű művészről kapta a nevét, aki a nagybányai festőtelep egyik megalapítója és tanára volt. A haláláig Nagybányán élő, de Kiskunhalasra rendszeresen visszajáró festő számos művében gyönyörködhetünk a kiállítótérben.
A tárlaton két híres, monumentális festménnyel találkozunk. Az Aradi vértanúk című alkotást 3 év munka után 1896-ban fejezte be Thorma; a vásznon az 1848-as szabadságharc bukását követő kivégzés nehéz percei láthatók. A mű a Nemzeti Galéria pályázatára, a honfoglalás 1000. évfordulójára készült, de a bírálóbizottság azzal utasította vissza, hogy a téma nem tetszene Ferenc József császárnak, aki a tárlat vendége volt. A képet a festő először saját költségén, egy VIII. kerületi budapesti táncházban, majd a Vampetics-vendéglőben (a mai Gundel-étteremben) állította ki a Városliget peremén. Olyan sokan voltak rá kíváncsiak hogy a mindössze 27 éves Thorma egy csapásra országos hírnévre tett szert.
Amilyen gyors sikert ért el a fent említett kép, olyan lassan érett be a másik, Talpra magyar! című alkotás. A 3,8 x 6 méteres festményt Thorma az 1848-as szabadságharc 50. évfordulójára szánta, de a tervezgetés és a megvalósítás igencsak elhúzódott: élete végéig dolgozott rajta (a nagyközönség csak az alkotó halála után nézhette meg). Ez kevésbé volt sikeres, mivel a téma időközben aktualitását vesztette: a trianoni békeszerződés ekkor már nagyobb súllyal nehezedett történelmünkre.
A tárlat bemutatja képeinek egy részét, valamint Thorma életútját Münchenen és Párizson át Nagybányáig, ahol az általa (is) alapított művésztelepen 40 éven át tanított és munkálkodott. Festészete nagyon sokrétű: számtalan stílust kipróbált, de nincsenek stílusperiódusai. Témái jellemzően hazafiasak: a magyar táj, a magyar történelem, a magyar emberek jelennek meg képein.
Bay-gyűjtemény: a nagybányai festészet ékköve
A dr. Bay Miklós és felesége, a Nagybányán született dr. Bay Éva gyűjteményéből kialakított tárlat hazánk legnagyobb, a nagybányai művésztelepen alkotók munkásságát (a kezdetektől a fennállásáig) bemutató kiállítása. A házaspár saját gyűjteményéből választott ki 61 festményt és 9 szobrot, és ezt a 70 műtárgyat Kiskunhalas városának adományozta, hogy a kiállítással méltó emléket állítsanak a szabadiskolának. Az alkotók között Thorma János mellett a társaság öt másik meghatározó egyénisége, Ferenczy Károly, Réti István, Hollósy Simon, Iványi-Grünwald Béla, valamint Csók István és néhány kevésbé ismert művész is szerepel. A szobrászmesterek közül Vida Géza, Ferenczy Béni és Szervátiusz Jenő alkotásaiból kapunk ízelítőt.
Az 1896-ban megalakult nagybányai művésztelep létrejötte fontos mozzanat a magyar festészet történetében, hiszen hazánkban a 19. századig nem volt ilyen tanintézmény: aki festőnek készült, az a müncheni akadémiára vagy a párizsi iskolák valamelyikébe járhatott. Ezzel szemben Nagybányán létrehoztak egy olyan szabadiskolát, ahol bárki ingyenesen tanulhatott. A tanárok nevelői hitvallása így szólt: „mi elmondjuk, mi a jó és mi a rossz, de ennek a tudásnak a birtokában azt csinálsz, amit akarsz” – vagyis a szabályok ismeretében szabad utat kapott mindenki tehetségének kibontakoztatására.
Az iskola 1896-tól 1944-ig, majdnem 50 éven át működött; előfordult, hogy az adott tanévet 150-200 művészpalánta is látogatta.
Nyitvatartás
vasárnap | 08:00–16:00 |
szerda | 08:00–16:00 |
csütörtök | 08:00–16:00 |
péntek | 08:00–16:00 |
szombat | 08:00–16:00 |
Árak:
- Felnőtt: 1000 Ft/fő
- Kedvezményes (diák, nyugdíjas): 500 Ft/fő
- Családi jegy (3-5 fő): 1500 Ft
- Csoportjegy (10-15 fő): 5000 Ft
- Tárlatvezetés: 5000 Ft/csoport
- Audioguide: 500 Ft/fő
A kedvezményekről a szolgáltató honlapján tájékozódhatsz.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2023 márciusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- A távolsági buszról a Kiskunhalas autóbusz-állomáson érdemes leszállni.
- Kiskunhalas vasútállomásra is érkezhetünk.
Megközelítés
- A buszpályaudvarról nyugati irányba indulunk a Szász Károly utcán, majd az első kereszteződésben jobbra térünk a Köztársaság utcára. Az első lehetőségnél balra, a Városház utcára kanyarodva találjuk meg az épület bejáratát (220 m szintemelkedés nélkül).
- A vasútállomás végénál található buszordulóval indul a Kossuth utca, ezen végigsétálva találjuk a Köztársaság utcát. Jobbra fordulva, az első sarkon jobbra találjuk a múzeumot (1,4 km).
Parkolás
- Az autóval érkezők a múzeum udvarán ingyenesen parkolhatnak.
Koordináták
Thorma János Múzeum
6400 Kiskunhalas
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei