Viktorin-sétány
Hazánk első „turistaútját” Viktorin Józsefnek köszönhetjük, aki a sétány megépítése mellett megmentette az enyészettől a visegrádi vár romjait, egyre több érdeklődőt vonzva a környékre – így ő tette le a Dunakanyar turizmusának alapköveit.
Merre kanyarog a híres ösvény?
Magyarország első turisztikai céllal létrehozott útvonalát 1871-ben alakították ki a vulkáni hegyen trónoló visegrádi vár és a település központja között. Habár az irányt mutató fatáblákba mára jócskán beleharapott az idő vasfoga, mégis érdemes felkeresni a szép panorámákkal tűzdelt ösvényt, és megismerkedni létrejöttének nem mindennapi, kalandos, egy ember óriási elszántságát bemutató történetével.
Maga az útvonal Visegrád központját elhagyva a Kálvária utcán vág neki az emelkedőnek az Országos Kéktúra K jelzése mentén, majd a kálvária első stációja előtt balra, jelzetlen ösvényre tér. A stációkkal párhuzamosan haladó, hegyoldalban szintező út több helyen pazar panorámát nyit az alattunk nyújtózó Visegrádra, a Dunakanyarra, a folyó túlpartján pedig Nagymaros házaira és a mögöttük magasba szökő Börzsöny hegyeire. Néhol padok várják a pihenni, gyönyörködni, elmélkedni vágyókat.
A szép kilátást adó helyszínről továbbsétálva éles jobb-, majd balkanyarral, intenzív emelkedővel csatlakozunk ismét a K jelzéshez. A vár alatt egy Y elágazásba érünk; itt választhatunk, hogy a sétány két oldalága közül melyiken megyünk tovább. A bal oldali, jelzetlen ösvényen a Viktorin-emlékmű és egy újabb kilátópont érintésével a vár nyugati csücskéhez jutunk, a jobb oldali K jelzésen pedig a vár bejáratához érünk.
Marketingből jeles – avagy a sétány kialakításának kalandos története
1866-ban a szlovák születésű, római katolikus plébános, a történelemért rajongó Jozef Karol Viktorin Visegrádra került, és keresztül-kasul bejárta a környéket. Feltételezte, hogy az egykor dicső vár maradványai megvannak valahol, így előszeretettel keresgélt a település fölé magasodó hegyen. A siker nem maradt el: egy természet által visszafoglalt területen rábukkant a romokra. A fellegvárat és a hozzá tartozó Salamon-tornyot nagyon gyatra állapotban találta: a faragott kövek jó részét a lakosság már elhordta építési anyagnak, a maradékot magasra törő gaz verte fel, a falakat szinte teljesen láthatatlanná tette a területet visszafoglaló természet.
Tudta, mekkora érték rejlik a pusztuló épületegyüttes maradványaiban, és tisztában volt a helyszín jelentőségével is, így elhatározta, hogy megmenti az enyészettől – sőt a figyelem középpontjába állítva pénzt szerez a régészeti feltárásra és a felújításra is. Azt tűzte ki céljául, hogy minél több emberhez eljuttassa a vár hírét, és ezzel támogatókra leljen a romok felújításához.
Első lépésként elhatározta, hogy egy gyalog és lóval is jól járható utat építtet a várig, hiszen az érdeklődőknek, a kutatóknak és a felújítóknak csak úgy lehet megmutatni a helyszínt, ha az viszonylag egyszerűen megközelíthető. Nehézséget jelentett az is, hogy az alsó- és felsővár közötti erdő kincstári tulajdon volt, emiatt óriási kerülőt kellett tenni. Hogy jó példával járjon elöl, egyik saját telkét Viktorin a köznek ajándékozta, majd másokat is az ügy mellé állított, akik pénzt vagy önkéntes munkát ajánlottak fel. Nemsokára elkészült a sziklás meredélyre vezető, a vár keleti oldalába tartó, kilátópontoktól hemzsegő ösvény – sőt, annyi felajánlás érkezett, hogy a sétányt pihenőpadokkal és tájékoztató táblákkal tették komfortosabbá, élményszerűbbé. Mivel futotta rá a forrásokból, az útvonalat a vár alatt oldalazó ösvénnyel egészítették ki, hogy a romokat a Duna irányából, a nyugati oldalról is meg lehessen közelíteni. Ez a mai felső, jelzetlen szakasz, ami az emlékműhöz vezet.
Aki minden követ megmozgatott a várért
Viktorin látta, hogy a felfedezett, megtisztogatott romok vonzzák az érdeklődőket, de nem érte be ennyivel. Hiába állította maga mellé a környék tehetős villatulajdonosait, a vár felújításához még így is rengeteg pénz hiányzott. Úgy gondolta, hogy egy nagyszabású rendezvény még ismertebbé tenné a helyszínt, ezért 1869-ben a vértanúságot szenvedett Zách Klára tragédiájának emlékére hatalmas, aranyozott vaskeresztet állíttatott a várhegy oldalának jól látható sziklacsúcsára. A felavatásra nemzeti ünnepélyt szervezett, Arany János Zách Klára című balladáját maga szavalta el a helyszínen), az esemény híre pedig bejárta a sajtót. A vár ügyéről már az egész ország értesült.
Egy éven belül Viktorin megkereste a kultuszminisztert, aki ugyan csak szóban tett ígéretet a romok rendbetételére, a pap egy ügyes ötlettel a sajtóban is leközöltette az elhangzott szavakat. Kifogyhatatlan lendületével befolyásos embereket, építészeket, régészeket állított maga mellé. Türr István altábornagy egy nívós rendezvényen 100 Ft-ot ajánlott fel a vagyonából (akkoriban ez óriási összegnek számított), hozzájárulva a romok megmentéséhez, majd megkérte a körülötte levőket, hogy lehetőségeikhez mérten ők is csatlakozzanak. Végül a Magyar Tudományos Akadémia is beállt a támogatók közé. Ahogy gyűlt a javításra szánt összeg, fokozatosan felmérték a bozóttól megtisztított falmaradványokat. Az ásatások során rengeteg (később múzeumba került) lelet került a felszínre, amelyekből a régészek következtetni tudtak az eredeti állapotokra.
A százéves évforduló és a névadó
A Zách Klára-emlékmű felavatásának százéves évfordulóján, 1969-ben a terület kezelője, a Pilisi Parkerdőgazdaság felújította az útvonalat, és kialakítója előtt tisztelegve Viktorin-sétánynak keresztelte el. A sétány felső végén, a vár alatti sziklákon pillanthatjuk meg (akár a Duna túloldaláról is) a jellegzetes V alakú emlékművet, amelyet az évfordulón állítottak a Zách Klára-emlékmű mellé.
De ki is volt ez a nagyszerű ember? A szlovák Viktorin József (1822 Zavar -1874 Buda) nemcsak római katolikus plébánosként, hanem íróként, nyelvészként, történészként is tevékenykedett; munkássága nagyon sokoldalú. Gyermekként szegény körülmények között élt, kitűnő tanuló volt, tudatosan papnak készült. Egyházi munkássága mellett gyakran fogott irodalmi és közéleti vállalkozásokba is saját költségén. Célja a szlovák nyelv ápolása és egységesítése volt, leghíresebb munkája a szlovák nyelvtan rendszerbe foglalása. A visegrádi temetőben helyezték végső nyugalomra. Munkásságát nemcsak Visegrádon, hanem Magyarországon és Szlovákiában is számtalan emléktábla őrzi.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Egész évben szabadon látogatható.
Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- A Budapest és Esztergom között közlekedő buszokról a Visegrád, Nagymarosi rév buszmegállóban érdemes leszállni.
Megközelítés
- A buszmegállóból déli irányban megyünk 50 métert, majd balra térünk a Rév utcára, ahonnan a K jelzések már a sétány útvonalára vezetnek.
- Ha végigjárjuk a sétány útvonalát, a túlsó (keleti és nyugati) végeihez 2 km-es sétával jutunk (kb. 200 m szintemelkedéssel), a kálvária aljánál balra, a jelzetlen útra térve.
Parkolás
- A buszmegálló mellett, a vár felőli oldalon, a nagymarosi révvel szemben nagy, kiépített parkolót találunk.
- A sétány másik végén, a fellegvár bejárata előtt is találunk egy nagy, kiépített parkolót.
- Visegrádon a parkolás fizetős.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Vannak, akik több hétvégét is eltöltenek Visegrád környékén túrázva, kirándulgatva, hogy felfedezzék nevezetességeit, látnivalóit. Fogadjunk, hogy ...
Visegrádi történelmi épületei között, elragadó természeti környezetben vezet ez a kirándulás. Nem csupán a vár, a kilátó vagy a városszéli villák, ...
Erdők ölelte, hangulatos, de szilárd burkolatú úton fedezzük fel Visegrádról indulva a környék népszerű kirándulóhelyét.
Buja erdőben előbukkanó, sötét andezitóriások, zárt rengetegekre nyíló kilátások és a völgyében sziklabordákat kerülgető, kőgörgeteges patak ...
Kevés kilométert számláló, de annál élvezetesebb kör, ahol a történelmi emlékektől a természeti szépségeken át a sportos suhanásig mindenben lehet ...
Az útvonal felfűz mindent, ami a Visegrádi-hegységre jellemző: mély, szurdokszerű völgyet, sötét andezitsziklákat, a Duna kanyarjára néző panorámát ...
Remek időtöltést kínáló vízitúra azoknak, akik kedvelik a nyugodt mozgású vizeket és a gazdag infrastruktúrát kínáló kikötési pontokat.
A Kéktúra 17. szakasza átvezet a vadregényes Magas-Börzsöny hatalmas erdővidékén, felkapaszkodik annak legmagasabb csúcsára, de ellátogat a ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei