Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Galyatető Turistacentrum Gerecse50 A kéktúrázás napja
Choose a language
Plan a route here
Railway Station

Transzbörzsönyi kisvasút (Nagyirtáspuszta állomás)

Railway Station · Börzsönyvidék · 424 m · open
Responsible for this content
Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • Nagyirtáspuszta erdei büféje, a kisvasút állomása
    / Nagyirtáspuszta erdei büféje, a kisvasút állomása
    Photo: Áron Dömsödi, Magyar Természetjáró Szövetség
  • /
    Photo: Gulyás Attila, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Transzbörzsönyi kisvasút (Nagyirtáspuszta állomás)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Transzbörzsönyi kisvasút (Nagyirtáspuszta állomás)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség
Nagyirtáspuszta állomás a Transzbörzsönyi kisvasút egyik állomása.

Nagyirtáspuszta állomás a Börzsöny szívében található, a Transzbörzsönyi kisvasút legmagasabb pontján (nem véletlenül volt régen Vízválasztó a neve). Nagyirtásra a kisvasút vágányait először Nagybörzsöny irányából vezették fel a több magaslat és völgy közé ékelődő nyeregbe, miután 1920-ban az ipolypásztói nagyvasúti átrakóhely az újonnan létrejött csehszlovák államhoz került. Később összekötötték a szobi kisvasúttal is, létrehozva a mai Transzbörzsönyi kisvasút elődjét. Nagyirtáspuszta egykor az esztergomi érsekség majorsága volt, ma számos turistaút fut itt össze, ideális kiindulópontként szolgálva úgy hosszabb, mint rövidebb túrákhoz Nagybörzsöny, Kóspallag, Márianosztra, Perőcsény, Kemence irányába, vagy akár a hegység belseje felé.

A csinos állomásépületben büfé üzemel, körülötte infotáblák sokasága tájékoztat a környék érdekességeiről, homlokzatán pedig a kisvasút vonalának rajza látható a mögé vetített szintrajzzal, így jól látható, milyen szintkülönbséget kell leküzdenie mind Szob, mind Nagybörzsöny irányából a Vízválasztóig. Akinek a büfé kínálata nem lenne elegendő, a közeli Szent Orbán Erdei Wellness Hotel éttermében is csillapíthatja éhségét.

Jelenleg a Nagybörzsönyi EV és a Bezina-völgyi EV eltérő üzemeltetője miatt Nagyirtáspusztán át kell szállnia annak, aki a vízválasztó egyik oldaláról a másikra szeretne végig kisvasúttal utazni. A vonatok bevárják egymást, és még a büfé meglátogatására is van idő minden esetben.

A kisvasút oldala a Természetjárón itt érhető el.

Open from

open today
Sunday00:00–24:00
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00

A vasútállomás területe egész évben szabadon látogatható, a vonatok áprilistól október végéig közlekednek.

Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2019 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Price:

Az árak és a menetrend a Transzbörzsönyi kisvasút Bezina-völgyi szakaszának oldalán, illetve a nagybörzsönyi szakasz oldalán érhetők el.

Profile picture of Tamás Abelovszky
Author
Tamás Abelovszky
Update: December 20, 2019

Public transport

  • Tömegközlekedéssel nem megközelíthető.

Getting there

  • A S+ jelzésen Kisirtáspuszta és Nagybörzsöny érhető el.
  • A K+ jelzés Letkésre vezet.
  • A P+ jelzésen dél felé indulva Márianosztrára, észak felé Kisirtáspusztára juthatunk el.
  • A Z+ jelzés egy kis kitérővel Kóspallag felé vezet, a Z jelzésre térve pedig Márianosztra érhető el.
  • A Z□ jelzés déli irányban érinti a kisvasút Vetettfű és Füstös-forrás megállóhelyeit, majd a Márianosztrára vezető Z jelzésbe torkollik.

Parking

  • Autóval nem megközelíthető (az ide vezető utat csak az erdészet járművei és a Szent Orbán fogadó vendégei használhatják).

Coordinates

DD
47.901139, 18.876722
DMS
47°54'04.1"N 18°52'36.2"E
UTM
34T 341314 5307494
w3w 
///outtake.trek.sling
Arrival by train, car, foot or bike

Recommendations nearby

Hiking Trail · Börzsönyvidék
A kisvasúttól az Ipoly völgyébe
recommended route Difficulty easy open
Distance 10 km
Duration 2:55 h
Ascent 268 m
Descent 576 m

A nagyirtási kisvasútállomásról enyhén hullámzó dombvidéken indulunk az Ipoly völgye felé; közben felkapaszkodunk a Nagy-Koppány dunakanyari ...

from Áron Dömsödi,   Magyar Természetjáró Szövetség
recommended route Difficulty easy open
Distance 7.8 km
Duration 2:30 h
Ascent 288 m
Descent 370 m

Hétvégi kisvasutazásokhoz köthető rövid túra, amely a Börzsöny délnyugati szegletének kilátópontokkal tűzdelt vulkáni kúpjaira kapaszkodik fel, és ...

5
from Áron Dömsödi,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Börzsönyvidék
A nyugati végekről a Magas-Börzsönybe
recommended route Difficulty moderate open
Distance 18.1 km
Duration 5:50 h
Ascent 789 m
Descent 920 m

Túránkon a Börzsöny zegzugos, völgyekkel tagolt nyugati világából csarnokszerű bükkösökön és illatos fenyvesen keresztül a kalderagerincre ...

from Áron Dömsödi,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Börzsönyvidék
Inóci nagy kör kisvasútérintéssel
recommended route Difficulty moderate open
Distance 13.8 km
Duration 4:30 h
Ascent 601 m
Descent 601 m

Közepes hosszúságú erdei körtúra kevés kilátással, de változatos erdőkkel Kisinócról a Központi-Börzsöny oldalában, annak legmagasabb részei alatt ...

1
from Áron Dömsödi,   Magyar Természetjáró Szövetség
recommended route Difficulty moderate open
Distance 18.3 km
Duration 6:30 h
Ascent 683 m
Descent 786 m

Hosszú, rendkívül változatos túra azoknak, akik szeretnének egy teljes napot a Börzsöny peremhegyei közt tölteni, és nem érik be egy-egy csúcs ...

2
from Áron Dömsödi,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Börzsönyvidék
A Dél-Börzsöny legszebb csúcsain
recommended route Difficulty moderate open
Distance 17.3 km
Duration 6:30 h
Ascent 691 m
Descent 691 m

A túra a Dunakanyar bűvöletében telik, hiszen a folyóra és hegyvidékeire nyíló nagyszabású panorámák sorozata teszi tartalmassá és feledhetetlenné ...

14
from Áron Dömsödi,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Börzsönyvidék
Körtúra a Magas-Börzsöny vulkáni peremén
recommended route Difficulty moderate open
Distance 8.1 km
Duration 2:40 h
Ascent 376 m
Descent 376 m

Az ősi tűzhányó kalderájának peremén túrázunk Nagy-Hideg-hegyről a Csóványosra. Ez az útvonal a Börzsöny legmagasabb gerincének egy szakasza ...

2
from András Kisida,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Börzsönyvidék
Nagybörzsönyi kör a kisvasutak nyomában
recommended route Difficulty easy open
Distance 14.4 km
Duration 4:35 h
Ascent 600 m
Descent 600 m

A rövid körtúra nem hódít meg csúcsokat, hanem csak kerülgeti őket a Nagybörzsöny közelében megbújó zegzugos völgyrendszer ágait felkeresve.

8
from Áron Dömsödi,   Magyar Természetjáró Szövetség

Show all on map

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Transzbörzsönyi kisvasút (Nagyirtáspuszta állomás)

Nagyirtáspuszta
2634 Nagybörzsöny
Phone +36 20 250 1279

Special features

Families
  • Content
  • Show images Hide images
Features
2D 3D
Maps and trails
  • 8 Routes nearby
Logo emmi Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp