Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Galyatető Turistacentrum Gerecse50 A kéktúrázás napja
Choose a language
Plan a route here
Railway Station

Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)

Railway Station · Budapest und Umgebung · open
Responsible for this content
MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)
    / Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)
    Photo: Tamás Abelovszky, MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)
    Photo: Tamás Abelovszky, MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)
    Photo: Tamás Abelovszky, MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség

Kisirtáspuszta megállóhely a Transzbörzsönyi kisvasút egyik megállója.

Kisirtáspuszta egykor a mainál jóval nagyobb forgalmat bonyolított. A nagybörzsönyi kisvasút elődje előbb Ipolypásztótól épült meg a faluig, itt rendezték be a fatelepet, idáig hordták lovasfogatok segítségével a fát, majd innen szállították kisvasúton a nagyvasútra. Hamar elégtelennek bizonyult azonban a lovasfogatok nyújtotta teljesítmény, így közelítővonalak építésébe kezdtek: előbb megépült a ma is használt vonal a Hosszú-völgyben Kisirtásig, majd innen tovább Ökörészkert, Templomrét és Kollár-völgy irányába, így ez lett a központi elágazóállomás; itt rendeztek be egy kovácsműhelyt is. Miután 1920-ban Ipolypásztó Csehszlovákiához került, innen épült tovább a vasút Nagyirtáspuszta felé, és került összeköttetésbe egy idő után a szobi kisvasúttal.

Ma számos turistaúton indulhatunk Kisirtáspusztáról a Börzsöny felfedezésére: elérhető innen Nagybörzsöny (akár a vasút mentén, akár egy közeli hegycsúcson keresztül), Nagyirtáspuszta, Kóspallag, és persze távolabbi célpontok is. A szállást kereső turistákat a Kisirtáspusztai hegyi menedékház várja a sínek közvetlen szomszédságában. A hegyi menedékházak eredetileg szolgálati, erdőőri lakásként, raktárként, istállóként működtek, ma a kőépületekben 30 fő szállásolható el, továbbá 70 fő részére sátorozási lehetőség is kínálkozik.

A kisvasút oldala a Természetjárón itt érhető el.

Open from

open today
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00
Sunday00:00–24:00

A vasútállomás területe egész évben szabadon látogatható, a vonatok áprilistól október végéig közlekednek.

Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2019 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Price:

Az árak és a menetrend a Transzbörzsönyi kisvasút Nagybörzsönyi szakaszának oldalán érhetők el.

Profile picture of Tamás Abelovszky
Author
Tamás Abelovszky
Updated: December 20, 2019

Public transport

  • Tömegközlekedéssel nem megközelíthető.

Getting there

  • A S+ és P+ jelzéseken dél felé indulva Nagyirtáspuszta érhető el.
  • A S+ jelzésen északi irányba indulva Kóspallagra juthatunk el.
  • A S jelzés a kisvasút nyomvonalát követve Nagybörzsönybe, az ellenkező irányba indulva Kóspallagra vezet.
  • A S∆ jelzésen a Hegyes-hegy-orom érintésével Nagybörzsönybe juthatunk el.

Parking

  • Autóval nem megközelíthető.

Coordinates

DD
47.914227, 18.877871
DMS
47°54'51.2"N 18°52'40.3"E
UTM
34T 341439 5308946
w3w 
///macaroon.jiggle.barbershop
Arrival by train, car, foot or bike

Questions and answers

Ask the first question

Do you have questions regarding this content? Ask them here.


Reviews

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)

Kisirtáspuszta
2634 Nagybörzsöny
Phone +36 70 770 5386
  • 2D 3D
  • Contents
  • Show images Hide images
  • 2 Routes nearby
Forest train · Budapest und Umgebung
Transzbörzsönyi kisvasút
Top easy
21 km
1:35 h
318 m
188 m

A Börzsöny legszebb vonalvezetésű kisvasútjának sínszálait több mint száz éve koptatják a járművek. Valaha a hegység kitermelt faanyagának ...

from Tamás Abelovszky,   MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség
Top easy open
14.4 km
4:35 h
600 m
600 m

A rövid körtúra nem hódít meg csúcsokat, hanem csak kerülgeti őket a Nagybörzsöny közelében megbújó zegzugos völgyrendszer ágait felkeresve.

5
from Áron Dömsödi,   MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség
  • 2 Routes nearby
Logo emmi Logo agrar Logo mol Logo otp