Kékestető csúcsfutás
Úttípusok
- többségében egynyomos ösvény
- néhol normál földút
- néhány száz méter aszfalt Kékestető előtt
Az erő beosztása
Pofonegyszerű a helyzet. A kör első felében felfelé futunk, a második felében lefelé. Szinte csak méterek erejéig térünk el ettől a kiszámítható tendenciától.
Ajánlott időszak
Bármely napszakban és évszakban teljesíthető.
Terepfutás rovatunk támogatója a Dockyard. Az útvonal ajánlója a legendás Németh Csaba, Magyarország legeredményesebb aktív terepfutója.
A szerző tippje
- Csapadékos időszak után a forrásokkal és patakokkal bővelkedő hegyoldalban néha nehéz eldönteni, hogy kisebb patak vagy ösvény van a lábunk alatt. Ha ez zavar minket, akkor érdemes a száraz időszakban járni erre.
Biztonsági előírások
- Habár kevésbé forgalmas közúttal van dolgunk, de legyünk figyelmesek, tartsuk be a józan ész és a KRESZ előírásait, amikor az úttestet keresztezzük vagy annak mentén halad az ösvény.
Hasznos linkek és ötletek
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
- A kezdőponttól egészen a Kékestetőig a P jelzést kövessük.
- A csúcstól visszafelé néhány egy kilométer erejéig becsatlakozunk a K jelzésbe.
- Balra letérünk a K+ jelzésre, és ezen jutunk vissza egészen a kezdőpontra.
A futás részletes leírása
Rögtön induláskor átkelünk a Bene-patak felett húzódó hídon, majd élesen jobbra tartva megkezdjuk a futást a P jelzést követve. Mire kissé bemelegedünk, újabb patakátkeléshez érünk. A köveken egyensúlyozva jutunk át a túloldalra, ahol már vár ránk a meredekebb terep. Az erős kaptatón felérve a nap folyamán először pillanthatjuk meg futókörünk - és az ország - legmagasabb pontján tornyosuló Kékestető kilátótornyát. Továbbkocogva szűk ösvényen haladunk, ahol a köves mederben csapadékos időben vízátfolyásokkal, méretesebb pocsolyákkal találkozhatunk. Huzamosabb ideig frissen telepített fák sűrű ölelésében futunk, majd néhány kilométer után megváltozik a táj; immár idősebb, termetes fák között faljuk a métereket. Az aljnövényzet nélküli terepen csak fű és sziklák láthatóak a talajon, de a karakteres táj így is festői képet mutat.
Egy hatágú kereszteződéshez érkezünk, ahol kiépített pihenő is várja a megfáradt túrázókat - vagy esetünkben terepfutókat. Balra tartva követjük az eddig megszokott P jelzést. Az előző kilométerek nehezen, de azért futható vonalvezetése most már igazán komoly kihívásra vált: a 10-20%-os emelkedő még a legjobb erőben lévő futókat is hosszabb-rövidebb időre sétára kényszeríti. Ha nehéz is ez a szakasz, nézzük a pozitív oldalát: innen már csak három kilométer a csúcs! Sőt, az utolsó kilométert már a tetőre felérve tesszük meg, ahol szusszanhatunk egyet. Az aszfaltra kiérve már tényleg csak az utolsó kanyarok vannak hátra, és megpillanthatjuk az ikonikus kilátót, lábánál a kötelező fotó tárgyával, a csúcskővel.
Lefelé az aszfaltot követve kezdjük meg a kocogást, majd jobbra az erdőbe betérve már a K jelzést követjük. Újabb aszfaltkeresztezés után hazánk második legmagasabban fakadó forrásához, a Jávoros-forráshoz érkezünk. A vízmű objektuma után legyünk résen, hamarosan balra a K+ jelzésre váltunk, ahonnan tökéletesen egyenletesen ereszkedő gerincen futunk lefelé. Hangulatos, egynyomos ösvényen néhol több, néhol kevesebb szikla gondoskodik arról, hogy minden lépésünkre figyeljünk, és ne unatkozzunk. Balról idővel a fák közül kinyílik a táj, és egy fotói idejéig muszáj lesz megállni a panoráma miatt.
Nyílegyenesen futva tovább a következő érdekesség a Benevár romja lesz, amelynek az ösvény mentén található falmaradványai egészen a 13. századig mutatnak vissza. Azonban nem csak a romok története lesz számunkra emlékezetes, hanem az ezt követő lejtő is, hiszen roppant technikás, sziklás szakasz vár ránk. Idővel megszelidül az ösvény, majd feltűnik a Bene-patak, ami azt jelzi, hogy pár perc kocogást követően visszaérkezünk a kezdőpontra.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Gyöngyösről autóbusszal megközelíthető a strathely, Mátrafüred, autóbusz-váróterem megállónál kell leszállni.
Megközelítés
- A buszról leszállva a Parádi úton keresztül tudsz eljutni a kezdőponthoz. A buszforduló mögött keresd a P jelzést (150 m).
Parkolás
- A Parádi utca végén, az erdő határában egy kisebb parkolóban hagyhatjuk az autót.
Koordináták
Felszerelés
- Terepcipő ajánlott, mert az útvonalon több meredek és/vagy köves szakasz is vár ránk.
- Az évszaknak és az időjárásnak megfelelő öltözet.
- Nyáron, melegben minimum 0,5 liter víz
- Tájékozódásra és a biztonság érdekében mobiltelefon
- A navigációhoz Természetjáró app
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei