Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Choose a language
Plan a route here
Railway Station

Mátravasút (Szalajkaház állomás)

Railway Station · Mátravidék · 476 m· open today
LogoMagyar Természetjáró Szövetség
Responsible for this content
Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • Szalajkaház, végállomás
    / Szalajkaház, végállomás
    Photo: Áron Dömsödi, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Mátravasút (Szalajkaház állomás)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Hátizsákosok az állomáson
    Photo: Ƀálint $ztankó, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Szalajkaház, végállomás
    Photo: Gulyás Attila, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Mátravasút (Szalajkaház állomás)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség

Szalajkaház állomás a Mátravasút szalajkaházi vonalának egyik végállomása.

Szalajkaház állomás a Szén-patak völgyében, a Szalajka-ház közvetlen közelében található. A névadó épület igazi erdei szálláshely, ráadásul környezetében vadbemutató, forrás és tanösvény is található. Egykor a vágányok továbbvezettek a völgyben Mátraszentimre irányába, egészen a Blokkházig – a Z◼ jelzésen túrázva ma is láthatók ennek nyomai talpfák, megmaradt hídfők, a még sok helyen kivehető töltés képében. Az állomás közvetlen közelében tűzrakóhely, fedett pihenőhelyek és egy kerékpárszerelő állvány is található. Nevét a régen itt előállított hamuzsírról (szlovákul salajka) kapta.

Közeli látnivaló:

  • Szalajkaház

A kisvasút oldala a Természetjárón itt érhető el.

Opening hours

open today
Sunday00:00–24:00
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00

A vasútállomás területe egész évben szabadon látogatható, a vonatok márciustól novemberig közlekednek.

Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2019 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Price:

Az árak és a menetrend a Mátravasút oldalán érhetők el.

Profile picture of Tamás Abelovszky
Author
Tamás Abelovszky
Update: December 13, 2019

Public transport

  • Tömegközlekedéssel nem megközelíthető.

Getting there

  • Gyöngyössolymosról a S jelzést kell követni, amely északi irányban Galyatetőre vezet tovább (körülbelül 100 méterre keletre halad el a jelzett ösvény az állomás mellett, a Nagy-Halmaj felé vezető erdészeti dózerutat keresztezve).
  • A Z☐ jelzés Szalajkaház mellett elhaladva Mátraszentimrére vezet.
  • A Z kerékpáros jelzésen tekerve Gyöngyössolymos érhető el.

Parking

  • Autóval jó minőségű úton nem megközelíthető.

Coordinates

DD
47.883229, 19.915627
DMS
47°52'59.6"N 19°54'56.3"E
UTM
34T 418928 5303890
w3w 
///scrimp.subsystem.pelted
Arrival by train, car, foot or bike

Recommendations nearby

recommended route Difficulty moderate Open
Distance 10.3 km
Duration 2:55 h
Ascent 361 m
Descent 361 m

A Mátra leghosszabb kisvasútjáról leszállva megmozgató körtúrára invitál ez az útvonal. A magas tetők alól indulva felkaptatunk Mátraszentimre ...

1
from Áron Dömsödi,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Mátravidék
A Magas-Mátra érintése
recommended route Difficulty moderate Open
Distance 15.2 km
Duration 4:40 h
Ascent 647 m
Descent 647 m

A mátrai iparvasutak emlékét felidézve bejárjuk a Galya-tető csoportjának kevésbé felkapott déli oldalát. Közben megcsodáljuk a fantasztikus ...

2
from Péter Farkas,   Magyar Természetjáró Szövetség
Forest train · Mátravidék
Mátravasút (szalajkaházi ág)
recommended route Difficulty easy
Distance 13.1 km
Duration 0:50 h
Ascent 304 m
Descent 2 m

A ma Mátravasútként ismert kisvasút a Gyöngyössolymostól északra fekvő erdőkben született meg. A Gyöngyöstől Szalajkaházig vezető vonal fűzi fel a ...

from Tamás Abelovszky,   Magyar Természetjáró Szövetség

Show all on map

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Mátravasút (Szalajkaház állomás)

Külterület
3231 Gyöngyössolymos
Phone +36 36 355 183
  • Content
  • Show images Hide images
Features
2D 3D
Maps and trails
  • 8 Routes nearby
Logo emmi Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp