Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Choose a language
Plan a route here
Railway Station

Mátravasút (Lajosháza állomás)

· 1 review · Railway Station · Mátravidék · 357 m· open today
LogoMagyar Természetjáró Szövetség
Responsible for this content
Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • Mátravasút (Lajosháza állomás)
    / Mátravasút (Lajosháza állomás)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Mátravasút (Lajosháza állomás)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség

Lajosháza állomás a Mátravasút szalajkaházi vonalának egykori elágazóállomása, ma kétvágányos állomás a Szén-patak völgyében.

Lajosháza állomás a Szén-patak és a Nagy-patak összefolyása közvetlen szomszédságában fekszik. Valaha itt ágaztak el több irányba a kisvasút vágányai: a Szén-patak völgyében futó blokkházi és cseternási, illetve a Nagy-patak völgyében futó nyírjesi vonalak. (A nyírjesi vonal talpfái máig kikandikálnak helyenként a földből a Nagy-völgyben – a Z+ jelzést követve nem kell messzire menni az állomástól, hogy találjunk ilyeneket.) Az 1980-as évektől a Mátravasút solymosi ágának végpontja, 2009-ben épült vissza a kisvasút Szalajkaházig. Az állomás mellett található a Lajosháza panzió.

Közeli látnivaló:

  • Asztag-kő, egy Lajosházától nyugatra emelkedő gejzírkúp

A kisvasút oldala a Természetjárón itt érhető el.

Opening hours

open today
Sunday00:00–24:00
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00

A vasútállomás területe egész évben szabadon látogatható, a vonatok márciustól novemberig közlekednek.

Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2019 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Price:

Az árak és a menetrend a Mátravasút oldalán érhetők el.

Profile picture of Tamás Abelovszky
Author
Tamás Abelovszky
Update: December 13, 2019

Public transport

  • Tömegközlekedéssel nem megközelíthető.

Getting there

  • Gyöngyössolymosról a S, majd jelzést kell követni, amely Dezsőváron keresztül vezet Lajosházára. Másik alternatívaként a S jelzésről a Köves-bércnél kell letérni a Z jelzésre.
  • A Z jelzésen Mátrafüred érhető el Lajosházáról.
  • A Z+ jelzés a 24-es főút melletti Vörösmarty panzióhoz vezet, összekötve Lajosházát az Országos Kéktúrával is.
  • A S☐ jelzés Mátraházára vezet keleti irányban, míg észak-északnyugat felé indulva a Galyatetőre vezető néy jelzésbe köt bele.

Parking

  •  Autóval jó minőségű úton nem megközelíthető.

Coordinates

DD
47.858898, 19.935745
DMS
47°51'32.0"N 19°56'08.7"E
UTM
34T 420395 5301165
w3w 
///scowled.liability.scrimp
Arrival by train, car, foot or bike

Recommendations nearby

recommended route Difficulty moderate Open
Distance 14.7 km
Duration 4:30 h
Ascent 678 m
Descent 385 m

A Mátravasút egyik megállójából induló, másik megállójába érkező, közepesen nehéz, de helyenként meredeken haladó, tájilag különleges élményű, ...

from Szilárd Dr. Szentes,   Magyar Természetjáró Szövetség
recommended route Difficulty easy Open
Distance 12.7 km
Duration 3:40 h
Ascent 449 m
Descent 449 m

Jó infrastruktúrájú, kellemes erdei körtúra Mátrafüredről Lajosházán át a Cserkő-bánya, a Farkas-kút és a Sástói-kilátó érintésével.

17
from Szilárd Dr. Szentes,   Magyar Természetjáró Szövetség
Forest train · Mátravidék
Mátravasút (szalajkaházi ág)
recommended route Difficulty easy
Distance 13.1 km
Duration 0:50 h
Ascent 304 m
Descent 2 m

A ma Mátravasútként ismert kisvasút a Gyöngyössolymostól északra fekvő erdőkben született meg. A Gyöngyöstől Szalajkaházig vezető vonal fűzi fel a ...

from Tamás Abelovszky,   Magyar Természetjáró Szövetség

Show all on map

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

5.0
(1)
Gábor Fekete
April 18, 2021 · Community
Nagyon szép, rendben tartott állomás, csodás környezetben!
Show more
2021.04.17.
Photo: Gábor Fekete, Közösség
2021.04.17.
Photo: Gábor Fekete, Közösség
2021.04.17.
Photo: Gábor Fekete, Közösség
2021.04.17.
Photo: Gábor Fekete, Közösség

Photos from others


Mátravasút (Lajosháza állomás)

Külterület (Lajosháza)
3231 Gyöngyössolymos
Phone +36 36 355 183
  • Content
  • Show images Hide images
Features
2D 3D
Maps and trails
  • 8 Routes nearby
Logo emmi Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp