Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Galyatető Turistacentrum Gerecse50 A kéktúrázás napja
Choose a language
Plan a route here
Railway Station

Transzbörzsönyi kisvasút (Máriakút megállóhely)

Railway Station · Budapest und Umgebung · open
Responsible for this content
MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • Transzbörzsönyi kisvasút (Máriakút megállóhely)
    / Transzbörzsönyi kisvasút (Máriakút megállóhely)
    Photo: Tamás Abelovszky, MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Transzbörzsönyi kisvasút (Máriakút megállóhely)
    Photo: Tamás Abelovszky, MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség

Máriakút megállóhely a Transzbörzsönyi kisvasút egyik megállója.

A megállóhely Szob külterületén, a névadó Mária-kútnál található. A kutat az 1900-as évek elején a két környékbeli, egykor a kisvasút által kiszolgált bányában („Fekete-” és „Fehér-” bányák) dolgozó bányászok és kőfaragók építették, a malmok völgyében összegyűlt vizet ide vezetve. A Márianosztrára érkező zarándokok körében is hamar népszerű pihenő- és kegyhellyé vált a Máriáról elnevezett vízvételező hely. Az 1960-as években elhanyagolt kutat a bánya meddője lassan betemette, majd 2007-ben tárták fel újra a környékbeli három település, Szob, Márianosztra és Ipolydamásd lakóinak közös munkájával. Amíg a kisvasút csak Márianosztráig közlekedett, minden szerelvény időzött itt 10-15 percet, amíg az utasok megtöltötték kulacsaikat, és körülnéztek a szépen rendben tartott kegyhelyen, ma azonban feltételes megállóként működik, azaz előre jelezni kell, ha valaki szeretne leszállni.

Közeli látnivaló:

  • Mária-kút

A kisvasút oldala a Természetjárón itt érhető el.

Open from

open today
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00
Sunday00:00–24:00

A vasútállomás területe egész évben szabadon látogatható, a vonatok áprilistól október végéig közlekednek.

Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2019 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Price:

Az árak és a menetrend a Transzbörzsönyi kisvasút Bezina-völgyi szakaszának oldalán érhetők el.

Profile picture of Tamás Abelovszky
Author
Tamás Abelovszky
Updated: December 20, 2019

Public transport

  • A helyközi autóbuszokról Szob, Ódamásd malomvölgy megállóhelyen kell leszállni.

Getting there

  • A helyközi autóbuszok Szob, Ódamásd malomvölgy megállóhelyétől a műúton észak, azaz Márianosztra irányába kell elindulni, a kisvasúti megálló innen körülbelül 100 méterre található.

Parking

  • Autóval a Márianosztrára vezető út mellett lehet megállni.

Coordinates

DD
47.853998, 18.853253
DMS
47°51'14.4"N 18°51'11.7"E
UTM
34T 339414 5302304
w3w 
///embedded.revolting.regretfully
Arrival by train, car, foot or bike

Questions and answers

Ask the first question

Do you have questions regarding this content? Ask them here.


Reviews

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Transzbörzsönyi kisvasút (Máriakút megállóhely)

Külterület
2628 Szob
Phone +36 20 250 1279
  • 2D 3D
  • Contents
  • Show images Hide images
  • 2 Routes nearby
Hiking Trail · Börzsönyi-peremhegység
Túra a Börzsöny dagadókúpjain
Top moderate open
11.2 km
3:30 h
500 m
440 m

Patak mellől a hegycsúcsra, aztán a völgybe, onnan ismét a tetőre, végül megint le – jellemezhetjük útvonalunk hullámzó szintprofilját.

1
from András Kisida,   MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség
Forest train · Budapest und Umgebung
Transzbörzsönyi kisvasút
Top easy
21 km
1:35 h
318 m
188 m

A Börzsöny legszebb vonalvezetésű kisvasútjának sínszálait több mint száz éve koptatják a járművek. Valaha a hegység kitermelt faanyagának ...

from Tamás Abelovszky,   MTSZ Magyar Természetjáró Szövetség
  • 2 Routes nearby
Logo emmi Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp