Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Galyatető Turistacentrum Gerecse50 A kéktúrázás napja
Choose a language
Plan a route here
Railway Station

Transzbörzsönyi kisvasút (Máriakút megállóhely)

Railway Station · Észak-Magyarországi-medencék · open
Responsible for this content
Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • Transzbörzsönyi kisvasút (Máriakút megállóhely)
    / Transzbörzsönyi kisvasút (Máriakút megállóhely)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Transzbörzsönyi kisvasút (Máriakút megállóhely)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség

Máriakút megállóhely a Transzbörzsönyi kisvasút egyik megállója.

A megállóhely Szob külterületén, a névadó Mária-kútnál található. A kutat az 1900-as évek elején a két környékbeli, egykor a kisvasút által kiszolgált bányában („Fekete-” és „Fehér-” bányák) dolgozó bányászok és kőfaragók építették, a malmok völgyében összegyűlt vizet ide vezetve. A Márianosztrára érkező zarándokok körében is hamar népszerű pihenő- és kegyhellyé vált a Máriáról elnevezett vízvételező hely. Az 1960-as években elhanyagolt kutat a bánya meddője lassan betemette, majd 2007-ben tárták fel újra a környékbeli három település, Szob, Márianosztra és Ipolydamásd lakóinak közös munkájával. Amíg a kisvasút csak Márianosztráig közlekedett, minden szerelvény időzött itt 10-15 percet, amíg az utasok megtöltötték kulacsaikat, és körülnéztek a szépen rendben tartott kegyhelyen, ma azonban feltételes megállóként működik, azaz előre jelezni kell, ha valaki szeretne leszállni.

Közeli látnivaló:

  • Mária-kút

A kisvasút oldala a Természetjárón itt érhető el.

Open from

open today
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00
Sunday00:00–24:00

A vasútállomás területe egész évben szabadon látogatható, a vonatok áprilistól október végéig közlekednek.

Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2019 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Price:

Az árak és a menetrend a Transzbörzsönyi kisvasút Bezina-völgyi szakaszának oldalán érhetők el.

Profile picture of Tamás Abelovszky
Author
Tamás Abelovszky
Updated: December 20, 2019

Public transport

  • A helyközi autóbuszokról Szob, Ódamásd malomvölgy megállóhelyen kell leszállni.

Getting there

  • A helyközi autóbuszok Szob, Ódamásd malomvölgy megállóhelyétől a műúton észak, azaz Márianosztra irányába kell elindulni, a kisvasúti megálló innen körülbelül 100 méterre található.

Parking

  • Autóval a Márianosztrára vezető út mellett lehet megállni.

Coordinates

DD
47.853998, 18.853253
DMS
47°51'14.4"N 18°51'11.7"E
UTM
34T 339414 5302304
w3w 
///embedded.revolting.regretfully
Arrival by train, car, foot or bike

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Reviews

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Transzbörzsönyi kisvasút (Máriakút megállóhely)

Külterület
2628 Szob
Phone +36 20 250 1279
  • 2D 3D
  • Contents
  • Show images Hide images
Features
Maps and trails
  • 2 Routes nearby
Hiking Trail · Börzsöny
Túra a Börzsöny dagadókúpjain
Top moderate open
11.2 km
3:30 h
500 m
440 m

Patak mellől a hegycsúcsra, aztán a völgybe, onnan ismét a tetőre, végül megint le – jellemezhetjük útvonalunk hullámzó szintprofilját.

3
from András Kisida,   Magyar Természetjáró Szövetség
Forest train · Szobi járás
Transzbörzsönyi kisvasút
Top easy
21 km
1:35 h
318 m
188 m

A Börzsöny legszebb vonalvezetésű kisvasútjának sínszálait több mint száz éve koptatják a járművek. Valaha a hegység kitermelt faanyagának ...

from Tamás Abelovszky,   Magyar Természetjáró Szövetség
  • 2 Routes nearby
Logo emmi Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp