Vizsolyi Biblia Látogatóközpont
A templom világítóan fehérre meszelt tömbjéről első ránézésre is látszik, hogy több periódusban épült. A szentély, mint teljes templom épült meg először, valószínűleg a 12. század legvégén, esetleg a 13. század legelején román stílusban – 1220-ból viszont már írott forrás bizonyítja létezését. Később, a 14. században építették hozzá gótikus stílusban a nagyobb méretű hajót és a tornyot, így alakult ki a ma is álló épület.
A templombelsőt a kezdetektől egészen addig, amíg a reformátusok kezére került az épület, freskókkal díszítették. Természetesen a reformátusok akkor, amikor a 16. században „beköltöztek” a templomba, lemeszelték a falakat, de talán pont ez kellett ahhoz, hogy ma, a restaurálást követően megcsodálhassuk az akár több mint 500 éves faliképeket. Láthatunk Krisztus születésével kapcsolatos jeleneteket (az apszisban), Krisztus mennybemenetelét ábrázoló képeket, illetve a Szent Kereszt megtalálását és Szent György harcát a sárkánnyal. A díszesen faragott szószékre is érdemes vetni egy pillantást, mielőtt a fő attrakcióhoz, a Bibliához lépünk.
Maga a könyv egy üvegvitrinben látható, és egyike annak a mintegy 800 példányban nyomtatott Bibliának, amit itt, Vizsolyban készítettek másfél év alatt, 1590-91-ben. A vizsolyi Biblia az első teljes magyar nyelvű Szentírás, melyet Károli Gáspár gönci prédikátornak köszönhetünk (ezért ismert Károli-Biblia néven is). Az első példány 1590. július 20-án készült el a 2412 oldalt számláló, 6 kilogramm súlyú reneszánsz műalkotásból – díszítettsége, művészi kivitele okán ugyanis valóban műalkotásról beszélhetünk. A 16. századi magyar nyomdászat csúcsteljesítményének számító Biblia ráadásul fontos szerepet töltött be az anyanyelvi hitélet fejlődésében, és a reformáció magyarországi terjedésében. A fordító, illetve a vizsolyi nyomdász, Mantskovit Bálint sokat kockáztattak tettükkel, ugyanis abban az időben engedély nélkül Bibliát nyomtatni nem lehetett – márpedig nem volt engedélyük erre a tevékenységre, legalábbis a Habsburg-adminisztrációtól. Ugyanakkor viszont Rákóczi Zsigmond fejedelem is támogatta a munkát, aki egy példányt maga is őrzött az itt készült 800 Károli-féle Bibliából, amit hadjárataira is magával vitt.
A mai Mantskovit Nyomdatörténeti Múzeum a templom mellett a hajdani református tanító háza volt (míg a szomszédos Könyvesház az iskola funkcióját töltötte be), ma pedig egy interaktív kiállítás otthona. A korhű, 16. századi nyomdászműhelyben ki-ki maga is kipróbálhatja, hogyan működött abban az időben a nyomdagép, a falakon pedig rengeteg igen részletes információval ellátott tablón olvashatnak a látogatók a magyarországi nyomdászat kezdeteiről. Ugyanebben az épületben kapott helyet a pénztár is, ahol egy kis büfé is található.
Opening hours
- 2022. január 1. - február 28.: zárva
- 2022. március 1. - október 31.: 9:00-18:00 óráig (hétfőn zárva)
- 2022. november 1. - december 31.: 10:00-16:00 (hétfőn zárva)
Tárlatvezetések félóránként, az utolsó tárlatvezetés fél órával a zárás előtt indul.
Price:
- Felnőtt belépő: 1400 Ft
- Gyermek belépő: 800 Ft
- Nagycsaládos belépő: 2600 Ft/család
- Fotójegy (fotó- és videófelvételhez): 1000 Ft
- Istentiszteletek alkalmával ingyenes
- A belépőjegy árak tartalmazzák az idegenvezetést és az interaktív biblia nyomdászat kipróbálását is.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 márciusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Public transport
- A helyközi autóbuszjáratokról Vizsoly, iskola megállóhelyen célszerű leszállni.
Getting there
- Vizsoly, iskola megállóhelyen leszállva körülbelül 100 métert kell sétálni a Szent János utcán déli irányban.
Parking
- A Szent János utcán lehet megállni.
Coordinates
Recommendations nearby
A cím elsősorban várakat ígér – akad is három az útvonalon –, de talán senki nem fogja bánni, hogy gótikus templomok, csendes falvak, sűrű ...
Show all on map
Vizsolyi Biblia Látogatóközpont
3888 Vizsoly
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others