Sárkány-lik (Sárkány-barlang)
A Sárkány-barlangnak nevezett hasadékok valójában nem igazi barlangok, hiszen kialakulásuk egykor ledőlt bazaltoszlopoknak köszönhető, amelyek törmeléktömbjei között rekedtek meg a szűk, labirintusszerű üregek. Nem is klasszikus jégbarlangról van szó ez esetben, hiszen a bazaltkövek közt a jegesedés csupán a járatok kis részén, leginkább az előtérben történik. A télen lehűlt levegő ugyanis beáramlik az állandóan nedves üregekbe, majd a nagy felületű járatból kifelé áramolva a nagy párologtató felület annyi párolgáshőt von el a környezetétől (tovább hűtve a barlang levegőjét), hogy a járat egyes szakaszait az év nagy részében újra jég borítja.
Mivel a barlang bejáratát bazalttörmelékek fedték el, ne keressünk klasszikus szádát, mert azt nem fogunk találni. Az ismertető tábla közelében azonban érezni fogjuk a kövek közül áramló „jeges” hideget, ami különleges, misztikus hangulatot varázsol a megannyi legendával övezett hegy köré.
Rejtélyes járatok a hegy gyomrában
A különleges földtani képződmény létezéséről már 1737-ben Gyurkovits György neves földrajztudós is beszámolt. Ekkor még széles nyílású, észak-nyugati irányú, több üregből álló barlangról ír. Az 1930-as évektől kezdve a turisták közt is egyre gyakrabban terjedt a hír, hogy a kulcsosház közvetlen közelében olyan hideg levegő áramlik ki a sziklák közül, hogy nyáron is alkalmas italok hűtésére. Az 1950-es években már nevet is adtak neki, Jégbarlangként került be a turistakalauzokba.
Nagy valószínűséggel a barlang bejáratát egy 18. századi bazaltoszlop-omlás torlaszolta el. A 20. század második felében több kutatás is indult a rejtélyes üreg felkutatására, de több járat vizsgálata után sem sikerült teljesen feltárni a járatrendszert. A két különböző helyen végzett, törmeléktisztítással beláthatóvá tett barlangot Kis- és Nagy Sárkány-barlangnak nevezték el. Ez utóbbi 32 méter hosszú és 10 méter mély üregét végül 1997-ben tárták fel, ma ismertető tábla mesél a történetéről.
A sárkány jeges lehelete
A még nyáron is hűs levegőt árasztó üregről számtalan legenda született. Közös motívumuk a sárkány, amely halálakor utolsó leheletével örökké fagyossá tette a barlang levegőjét.
A legelterjedtebb mese szerint a sárkány a Magashegyen lakott (ez a Szent György-hegy korábbi neve), és minden évben egy szép szűzleányt követelt magának. Azzal tartotta félelemben a helyieket, hogy ha nem kapja meg a leányt, lerombolja az egész falut, így az emberek engedelmeskedtek a bestiának. Ám egy napon a sárkány beteg lett, a falu népe pedig nem bántotta őt, hanem meggyógyította. Ekkortól békében éltek egymás mellett, amíg a sárkány ki nem lehelte – egy utolsó, fagyos lehelettel – a lelkét.
Egy másik, közismert változat szerint a lénnyel maga sárkányölő Szent György végzett, mivel az ő kedvesét is elragadta korábban. Ebből a legendából született a hegy mai neve is.
Opening hours
Egész évben szabadon látogatható.Price:
Ingyenes.Public transport
A Kaán Károly kulcsosház közelében lévő barlangot keleti és nyugati irányból is meg lehet közelíteni egy kis túrával. Ha autóbusszal utazunk, Kisapáti lehet a jobb megoldás, ide gyakrabban közlekednek a helyközi buszok.
- Ha Kisapáti felől indulnánk, a Kisapáti, autóbusz-váróterem megállóig utazzunk.
- Ha Raposka felől érkezünk, a Raposka, bejárati út megállónál szálljunk le a buszról.
Getting there
- Kisapáti buszmegállótól a Z jelzést kövessük végig, a kulcsosház után 100 méterrel találjuk a barlang bejáratát jelző táblát (1,9 km).
- A kisapáti parkolótól ugyanúgy a Z jelzést kell követni, innen 1,6 km-re található a barlang.
- A Raposka, bányakatlan parkolótól visszafelé (ahonnan jöttünk) induljunk el a S jelzést követve, majd jobbra térjünk a Z jelzésre a tanösvénnyel együtt. 900 méter múlva érjük el a barlangot.
- A raposkai buszmegállótól induljunk el a hegy irányába a Z jelzésen, ez vezet el a barlanghoz (1,7 km).
Parking
- Kisapátiban a falu északi végében, a temető mellett tehetjük le az autónkat.
- Raposka felől a bányakatlannál lévő parkolóig felmehetünk autóval.
Coordinates
Recommendations nearby
Panoramic loop trail on Szent György-hegy, an extraordinary butte with basalt columns, 4 beautiful chapels at the bottom of the hill, Kaán Károly ...
A Tanúhegyek teljesítménytúra leghosszabb távján igen alaposan megismerkedhetünk a Balaton-felvidékkel. Sorra megmásszuk a Badacsonyt, a Tóti ...
„How much peace and delight and how much to see and learn this land provides…” – wrote geologist Róbert Reichert in 1936. And yes, this is an ...
Show all on map
Sárkány-lik (Sárkány-barlang)
Kisapáti
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others