Bátori-barlang (Nagy-Hárs-hegy)
A barlang vasajtóval lezárt bejáratát a Nagy-Hárs-hegy csúcsára vezető S jelzés mentén, egy látványos sziklafalban találjuk. Alatta egy kis fahídon vezet át a turistaút nyomvonala.
Bár ezt kívülről nézve nem gondolnánk, a barlang régészeti, történelmi és természeti szempontból is különösen érdekes. A nevét onnan kapta, hogy 1437 és 1457 között, azaz húsz éven át tengette itt a mindennapjait remeteként a kalandos életű Bátori László, aki ma arról ismert, hogy elsőként fordította le magyarra a Biblia teljes szövegét. Születésének pontos időpontja nem ismert, de annyit tudunk róla, hogy Itáliában és Franciaországban tanult, aztán Hunyadi János oldalán harcolt a törökök ellen, mielőtt a politikából kiábrándulva pálos szerzetesnek állt.
A barlangban élve nemcsak a Szentírást, hanem egy, a szentek életéről szóló könyvet is lefordított. A még akkori viszonylatban is nomád körülmények között végzett hosszadalmas munka és a rendszeres vezeklés azonban kikezdte az egészségét, ezért a Hárs-hegy és a János-hegy nyergében álló Budaszentlőrinci pálos kolostorba visszatérve rövidesen meg is halt. A bibliafordítása Mátyás király corvináinak sorába is bekerült, de mivel elveszett, eredeti formájában nem maradt fenn, bár az Esztergomban őrzött Jordánszky-kódex valószínűleg annak a másolata.
A korábban egy turistanőről Aranka-barlangnak nevezett képződmény belsejében a mai napig láthatóak Bátori életének olyan nyomai, mint a sziklába vájt lépcsők vagy a kápolna. Ám valójában már az újkőkorszaktól kezdve lakott lehetett, hiszen gyapjas orrszarvú csontjait éppúgy fellelték benne, ahogy középkori fémpénzeket is.
A meglepően tekintélyes méretű, mintegy 360 méter hosszú és csaknem 60 méter függőleges kiterjedésű barlang hévizes eredetű – ennek köszönhető egyik jellegzetes formációja, a gömbfülke. A benne található képződmények is változatosak, cseppköveket éppúgy találunk benne, mint borsóköveket, illetve többféle ásványt, például hematitet és limonitet.
Noha az 1830-ban újra felfedezett, fokozottan védett barlangot 1911-ben megnyitották, a balesetek miatt később lezárták, így ma csak engedéllyel látogatható.
Opening hours
Price:
Ingyenes.Public transport
- A 22-es, 22A és a 222-es BKV buszokkal érkezhetünk a Szépjuhászné, Gyermekvasút megállóba a Széll Kálmán tér, illetve Budakeszi felől.
- Hűvösvölgy állomás számtalan BKV-járat és a Gyermekvasút végállomása, megállója.
Getting there
- A Szépjuhásznétól a S jelzésen kaptathatunk föl a barlanghoz (1000 m, 95 m szintemelkedés). Ha hosszabb, de kevésbé meredek úton mennénk, a Z↺ jelzésen induljunk el, és a Hárs-hegyi-nyeregben forduljunk balra a S jelzésen (1,8 km, 96 m szintemelkedés)!
- Hűvösvölgyből szintén a S jelzés vezet oda (2,5 km, 224 m szintemelkedés).
Parking
- A Szépjuhásznénál a kisvasút állomása mellett találunk ingyenes parkolót.
- Hűvösvölgyben a Hűvösvölgyi út, illetve a Gyermekvasúthoz vezető út mentén alakítottak ki parkolókat.
Coordinates
Recommendations nearby
A budai sárga turistaút (S jelzés) a Budai-hegység hátsó udvarában kanyarog, kevésbé ismert, de annál látványosabb helyeken. Hóval fedve ...
Az útvonal a legkomolyabb budapesti terepfutásnak, a Balboának egy variánsa. Az eredeti oda-vissza megy, ez azonban visszafelé nem ugyanazon az ...
Sokszínű körtúra a főváros határai között, a budai hegyek két nagy tömbjét elválasztó völgy körül. Kijut mindenből, ami a Budai-hegységre jellemző: ...
Az instant teljesítménytúra egészen meglepő útvonalra fűzi fel a Budai-hegység szinte összes népszerű kilátópontját, amelyek a fővároshoz ...
Show all on map
Bátori-barlang (Nagy-Hárs-hegy)
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others