Sas-kő
A kilátás
A 898 méter magasan elhelyezkedő Sas-kő hátán először egy kőből rakott építmény tűnik fel: az I. világháborúban elesett turisták emlékét őrzi, és 1930 júniusában, a Kékesalja menedékház átadásának napján avatták fel. Mellvédjét elhagyva kisétálhatunk a sziklafal kiszögellésére, ahonnan a teljes északi panoráma is feltárul: a Mátra lábához tapadt falvak mögött élénk dombvidék hullámzik, felismerhetjük a Karancs tömbjét, a Medves fennsíkját, a Heves-Borsodi-dombság magaslatait, és keleten, a lealacsonyodó Mátra-gerinc mögött a Bükk terjedelmes platója húz kontúrt a horizontra (világos foltja a Bél-kő mészkőbányája). Távcsővel vagy teleobjektívvel megkereshetjük a Bálvány kilátóját vagy éppen a kövek vonulatának fehérlő sziklahomlokait is.
Tiszta időben az Aggteleki-karszt is hullámot vet a kéklő távolban, egészen szerencsés esetben pedig a Felvidék jelentős szeletét is feltérképezhetjük. A Magas-Tátra sziklacsipkéi rögtön szemet szúrnak a nagy távolság ellenére is, de az Alacsony-Tátrát keletről záró Király-hegy gyephavasa is vonzza a tekintetet, ahogy a Gyömbérben tetőző nyugati folytatása is (kivételesen tiszta időjárás idején még a Nagy-Fátra is megmutatkozik). De az alacsonyabb hegyvidékek is méltók a figyelemre: a Polyánától a Gömör-Szepesi-érchegység keleti széléig sorakozik föl előttünk a Felvidék erdőbirodalma.
A Mátra főgerincének egy egészen elkeskenyedő pontján állunk, ezért mindössze néhány méter sétával, a kicsit alacsonyabb túloldali sziklaoromról az Alföld felé is kitekinthetünk. A Kékes tömbjét keletről határoló Vár-patak mély, üdítően tömött erdőkkel bélelt völgye kanyarodik a síkság irányába, fölötte a markazi várromot hordozó mellékgerinc áll őrt. A mélyben a Mátrai Hőerőmű pöfékel vízpárát a hűtőtó tükrén túl.
A Sas-kő sziklája
A Kékes felől közeledve a Sas-kőhöz elkeskenyedik az ösvény, majd a talajt impozáns andezitpadok törik át. A sziklaréteg szemmel láthatóan félrebillent állapotban hever előttünk: a vulkanikus eredetű hegység a földtörténet korábbi szakaszában dél felé dőlt, északi oldala megemelkedett. Ezért a Mátra túlnyomó részén az északi lejtők meredekebbek, itt pedig, a Sas-kőnél egy függőleges sziklafal hátán járunk. Az utolsó jégkorszak idején a fagypont körül ingadozó hőmérséklet formálta a bércet: a korábban felszínre került kőzet repedéseibe befolyó víz jéggé szilárdulva szétfeszítette a kemény andezitet, és lassan, fokozatosan, apró darabonként szétpattintva annak testét „hátrálásra kényszerítette" a tömböt (ezt a folyamatot nevezik krioplanációnak). Ezáltal a fagyaprózódás szabályos falat faragott ki, melynek lábánál törmeléklejtő gyűlt fel.
Opening hours
Egész évben szabadon látogatható.Price:
Ingyenes.Public transport
- A Kékestető, Szanatórium buszmegálló esik a legközelebb a sziklához.
- Markazon a Markaz, posta buszmegállóból indíthatjuk a túrát.
- A Parád, központ buszmegállóból induljunk, ha Parádról közelítenénk meg a Mátrát.
- Ha valamely busszal feljutnánk Parádóhutára, hogy onnan vágjunk neki a túrának, akkor a Parádóhuta, harangláb buszmegálló a startpontunk.
- Parádfürdőről nekirugaszkodva a Parádfürdő, kórház buszmegállót kell megcéloznunk utazástervezéskor.
Getting there
- Kékestetőről a K és S jelzések együtt haladva vezetnek a Sas-kő ormára (1,9 km).
- Markazról a Z jelzésen érjük el a gerinc Markazi-kapu nevű nyergét, ahonnan egyenesen a K jelzésen kell folytatnunk (7,8 km, 699 m szinetmelkedés).
- Parádról a S jelzést kell követni. Amikor a P+ csatlakozik, haladjunk tovább, majd a két jelzés elágazásánál kövessük egyenesen a P+ jeleket! Ezeket a Pisztrángos-tónál kell balra elhagyni a K+ jelzésen, ami a gerincre vezet. Ott balra, a K jelű ösvényre kell térnünk, mely elkalauzol a Sas-kőig (8,4 km, 649 m szintemelkedés). Parádóhutáról ugyanezt a jelzésszekvenciát kell követni, csak az útvonal rövidebb 2 kilométerrel, a szint pedig 76 méterrel.
- Parádfürdőről a keletre induló Z jelzés juttat föl a gerincre, ahol jobbra, a K jelekre fordulva érjük el a Sas-kőt (9,1 km, 664 m szintemelkedés).
Parking
- Kékestetőn több fizetős parkoló is működik.
- Markazon a posta körül vagy a falu szélén, pl. a temetőnél hagyhatjuk autónkat.
- Parádon, a posta környékén több parkolót is kialakítottak, de érdemes inkább felhajtani Parádóhutára, hiszen a turistaút is erre tart. Parádóhután az utca szélén, vagy az utcák végén parkolhatunk.
- Parádról egészen sokáig autózhatunk a Szent István-csevice felé vezető autóút Ilona-völgy felé vezető pásztáján, és elég csak a várbükki elágazásnál lerakni a kocsit. Parádon pedig a főút és a Bányalaposi út elágazásánál találunk parkolót.
Coordinates
Recommendations nearby
Felsorolni is nehéz azokat az élményeket, amelyek ezen a körön várnak ránk. Csodás patakok, az ország egyik legszebb vízesése, lélegzetelállító ...
A sziklaformációkkal és forrásokkal tűzdelt panorámatúra könnyed, de látványos útvonalat kínál a Kékestetőre érkezőknek. A nem túl nagy ...
The 21th section of the Blue Trail sets off from the highest peak of Hungary and begins a ridgeline hike of unmatched beauty. Exploring picturesque ...
Igencsak hosszú, de egyben a legszebb útvonalon másszuk meg hazánk legmagasabb pontját, a Kékestetőt. Az Országos Kéktúra egy markáns, emblematikus ...
Show all on map
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Photos from others