Sas-kő
A kilátás
A 898 méter magasan elhelyezkedő Sas-kő hátán először egy kőből rakott építmény tűnik fel: az I. világháborúban elesett turisták emlékét őrzi, és 1930 júniusában, a Kékesalja menedékház átadásának napján avatták fel. Mellvédjét elhagyva kisétálhatunk a sziklafal kiszögellésére, ahonnan a teljes északi panoráma is feltárul: a Mátra lábához tapadt falvak mögött élénk dombvidék hullámzik, felismerhetjük a Karancs tömbjét, a Medves fennsíkját, a Heves-Borsodi-dombság magaslatait, és keleten, a lealacsonyodó Mátra-gerinc mögött a Bükk terjedelmes platója húz kontúrt a horizontra (világos foltja a Bél-kő mészkőbányája). Távcsővel vagy teleobjektívvel megkereshetjük a Bálvány kilátóját vagy éppen a kövek vonulatának fehérlő sziklahomlokait is.
Tiszta időben az Aggteleki-karszt is hullámot vet a kéklő távolban, egészen szerencsés esetben pedig a Felvidék jelentős szeletét is feltérképezhetjük. A Magas-Tátra sziklacsipkéi rögtön szemet szúrnak a nagy távolság ellenére is, de az Alacsony-Tátrát keletről záró Király-hegy gyephavasa is vonzza a tekintetet, ahogy a Gyömbérben tetőző nyugati folytatása is (kivételesen tiszta időjárás idején még a Nagy-Fátra is megmutatkozik). De az alacsonyabb hegyvidékek is méltók a figyelemre: a Polyánától a Gömör-Szepesi-érchegység keleti széléig sorakozik föl előttünk a Felvidék erdőbirodalma.
A Mátra főgerincének egy egészen elkeskenyedő pontján állunk, ezért mindössze néhány méter sétával, a kicsit alacsonyabb túloldali sziklaoromról az Alföld felé is kitekinthetünk. A Kékes tömbjét keletről határoló Vár-patak mély, üdítően tömött erdőkkel bélelt völgye kanyarodik a síkság irányába, fölötte a markazi várromot hordozó mellékgerinc áll őrt. A mélyben a Mátrai Hőerőmű pöfékel vízpárát a hűtőtó tükrén túl.
A Sas-kő sziklája
A Kékes felől közeledve a Sas-kőhöz elkeskenyedik az ösvény, majd a talajt impozáns andezitpadok törik át. A sziklaréteg szemmel láthatóan félrebillent állapotban hever előttünk: a vulkanikus eredetű hegység a földtörténet korábbi szakaszában dél felé dőlt, északi oldala megemelkedett. Ezért a Mátra túlnyomó részén az északi lejtők meredekebbek, itt pedig, a Sas-kőnél egy függőleges sziklafal hátán járunk. Az utolsó jégkorszak idején a fagypont körül ingadozó hőmérséklet formálta a bércet: a korábban felszínre került kőzet repedéseibe befolyó víz jéggé szilárdulva szétfeszítette a kemény andezitet, és lassan, fokozatosan, apró darabonként szétpattintva annak testét „hátrálásra kényszerítette" a tömböt (ezt a folyamatot nevezik krioplanációnak). Ezáltal a fagyaprózódás szabályos falat faragott ki, melynek lábánál törmeléklejtő gyűlt fel.
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- A Kékestető, Szanatórium buszmegálló esik a legközelebb a sziklához.
- Markazon a Markaz, posta buszmegállóból indíthatjuk a túrát.
- A Parád, központ buszmegállóból induljunk, ha Parádról közelítenénk meg a Mátrát.
- Ha valamely busszal feljutnánk Parádóhutára, hogy onnan vágjunk neki a túrának, akkor a Parádóhuta, harangláb buszmegálló a startpontunk.
- Parádfürdőről nekirugaszkodva a Parádfürdő, kórház buszmegállót kell megcéloznunk utazástervezéskor.
Megközelítés
- Kékestetőről a K és S jelzések együtt haladva vezetnek a Sas-kő ormára (1,9 km).
- Markazról a Z jelzésen érjük el a gerinc Markazi-kapu nevű nyergét, ahonnan egyenesen a K jelzésen kell folytatnunk (7,8 km, 699 m szinetmelkedés).
- Parádról a S jelzést kell követni. Amikor a P+ csatlakozik, haladjunk tovább, majd a két jelzés elágazásánál kövessük egyenesen a P+ jeleket! Ezeket a Pisztrángos-tónál kell balra elhagyni a K+ jelzésen, ami a gerincre vezet. Ott balra, a K jelű ösvényre kell térnünk, mely elkalauzol a Sas-kőig (8,4 km, 649 m szintemelkedés). Parádóhutáról ugyanezt a jelzésszekvenciát kell követni, csak az útvonal rövidebb 2 kilométerrel, a szint pedig 76 méterrel.
- Parádfürdőről a keletre induló Z jelzés juttat föl a gerincre, ahol jobbra, a K jelekre fordulva érjük el a Sas-kőt (9,1 km, 664 m szintemelkedés).
Parkolás
- Kékestetőn több fizetős parkoló is működik.
- Markazon a posta körül vagy a falu szélén, pl. a temetőnél hagyhatjuk autónkat.
- Parádon, a posta környékén több parkolót is kialakítottak, de érdemes inkább felhajtani Parádóhutára, hiszen a turistaút is erre tart. Parádóhután az utca szélén, vagy az utcák végén parkolhatunk.
- Parádról egészen sokáig autózhatunk a Szent István-csevice felé vezető autóút Ilona-völgy felé vezető pásztáján, és elég csak a várbükki elágazásnál lerakni a kocsit. Parádon pedig a főút és a Bányalaposi út elágazásánál találunk parkolót.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Könnyű családi séta a Kékesről Mátrafüredre sok forrással, egy különleges kőtenger és egy szép völgy érintésével.
Hosszú túra a Mátra legmagasabb tömbjein át a Kékesről Galyára, majd az Ágasvár felé vezető keskeny gerincen. Óriás bükkösök, panorámás sziklák, ...
A sziklaformációkkal és forrásokkal tűzdelt panorámatúra könnyed, de látványos útvonalat kínál a Kékestetőre érkezőknek. A nem túl nagy ...
Felsorolni is nehéz azokat az élményeket, amelyek ezen a körön várnak ránk. Csodás patakok, az ország egyik legszebb vízesése, lélegzetelállító ...
Látványos, a hegység minden jellegzetességét bemutató körtúra - ráadásul Magyarország legnagyobb természetes vízesését is érintjük egy kalandos ...
Egy földtanilag különleges területen természetes ásványvízlelőhelyeket rejt a mátrai erdő. A forrásoknál és kutaknál magunk is megkóstolhatjuk és ...
Rövid, látványos családi körséta Mátraházáról kőtengerrel, forrással, patakkal.
Látnivalókban és kalandokban gazdag panoráma útvonal Mátraháza és Galyatető között, lankás hegyoldalakon, sűrű fenyveseken és kopasz hegyhátakon ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei