Czárán-pihenő (Középhuta)
Hegyek közé zárt szárnyalás
Középhuta szegélyén, a hajdan az üveghuták, majd a bútor- és építőipar számára letermelt erdőségek helyén jókora fenyves telepítés élvezi az északi kitettség és a szűk völgyet elkerülő napfény adta, hűvös klímaviszonyokat. A hangulatos lucos sötétjén átfúródó, ritkásan (és nem szabványosan) jelzett ösvény egy fátlanul maradt foltra, a hegy apró kiszögellésére vezet. Itt található a Czárán-pihenő, amely padot is kínál a meghitt, hegyek által szorongatott panoráma mellé.
Szemközt a Tokaji-hegység központi részének magas karéja szegélyezi a falut rejtő völgyet (a háztetők nem is látszanak), jobb felé vörös- és lucfenyők keverednek a lejtőn, a távolban pedig a völgyfő és néhány régről megmaradt legelőfolt látszik. Nyugatra tekintve a Kis-Királyos szögletes magaslata emelkedik a túloldalt, a háttérben pedig a regéci Várhegy tornyokkal koronázott kupolája zárja a hosszú, mély folyosó látképét.
A pihenőhöz vezető ösvény ritkán járt, a kezdetét nem is egyszerű megtalálni, a jelzések kopottak és hiányosak. Ezért ne induljunk el a Természetjáró appban offline használathoz letöltött térkép nélkül! Érdemes a kilátóhelyre az egyik irányból fölmenni (ez nyugat felől egyszerűbb; északról pedig meredekebb, de rövidebb), és az út másik ágát választani a távozáshoz.
Az erdélyi szál
A fenyők csúcsai, a teret beszorító hegyek sokasága és meredek formavilága, no és a mindent beborító erdők hangulata illik a helyszín elnevezéséhez, amely Czárán Gyulának, a turisztikai „hőskor" tevékeny szakemberének állít emléket. A neves szakíró és barlangkutató a 19-20. század fordulóján elsősorban az erdélyi Bihar hegységben tevékenykedett. Míg őt emiatt „Galbina fejedelmeként" emlegették (a Galbina egy szurdok a Bihar karsztparadicsomának mélyén), ezt a középhutai ösvényt és pihenőt a „helyi Czárán", Bődi Gábor (1953-2017) alakította ki, akinek nyaralója a faluban állt. Hatalmas és csodálatra méltó munkát végzett: ösvényeket formált, jelzéseket festett, pihenőhelyeket épített, forrást foglalt - létrehozta és felszerelte a Háromhuta körüli turistautakat, hogy a szélesebb közönség is megismerhesse ezt a valóban páratlan adottságú környéket.
Opening hours
Egész évben szabadon látogatható.Price:
IngyenesPublic transport
- A Háromhuta (Óhuta), elágazás buszmegálló található legközelebb a Czárán-pihenőhöz.
- Lehet indulási vagy távozási pont a Háromhuta (Középhuta), templom buszmegálló is.
Getting there
A Czárán-pihenőhöz vezető ösvény ritkán járt, a kezdetét nem is egyszerű megtalálni, a jelzések kopottak és hiányosak. Ezért ne induljunk el a Természetjáró appban offline használathoz letöltött térkép nélkül!
- A patakparti parkolóhelyektől egy gyengén jelzett (piros C betű) dózerúton, majd az arról néhány méterrel följebb jobbra, a fenyvesbe fúródó ösvényen kaptathatunk fel (igen meredeken) a kilátóponthoz. Az ösvény a fenyvesben már jól követhető (de gyéren jelzett) (330 m, 53 m szintemelkedés).
- A két falu közti elágazásból jobbra, a gyéren jelzett piros C jelű úton, kerítések között, majd a patak hídján átlépve leljük meg a dózerutat, amelyet egyenesen követve megtaláljuk a kilátópontot (900 m, 98 m szintemlkedés).
- Középhuta központjából, a buszmegállótól követhetjük az autóutat az ösvény kezdetéig, és tehetünk így a falvak közti elágazásban elhelyezett buszmegállótól is.
Parking
- Parkolni az ösvény kezdeténél, a patakparton a legegyszerűbb.
Coordinates
Recommendations nearby
A Tokaji-hegység szívében, vízválasztó gerincek találkozásánál járunk, az egykori regéci uradalom központjában, a legmélyebbre nyújtózó völgyek ...
Show all on map
Czárán-pihenő (Középhuta)
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others