Guckler-szikla
Guckler Károly
A méretes dolomitbreccsa-tömböket már jelentős részben befedték a mohák, és bekebelezték a fák. A sziklák a meredek lejtőn megindulva görögtek mai stabil helyükre. Guckler Károly emléktábláját olvashatjuk a falban, mellette pedig kis pihenőhelyet találunk. Az egykori kilátóteraszból a növényzet térnyerésének következtében nem maradt semmi.
A szikla névadója 1858-ban született Debrecenben, 1923-ban halt meg fővárosunkban, ahol 1882-től dolgozott, mint erdőmester, majd a 1885-től Erdészeti Hivatal vezetője lett. Nagy érdemei vannak a budai hegyek, különösen a Hármashatár-hegy fásításában miután a '60-as években hangosan nyilatkozott az erdők pusztítása, tüzelőnek kivágása ellen, amit a tanács be is szüntetett. A róla elnevezett, és általa kialakított sétaút mellett ez a szikla, és egy nemrégiben átadott kilátó is viseli a nevét. Munkájáért kitüntetésben részesült.
A budai hegyek újraerdősítése
A budai erdők és a környéki települések erdei mindig is kiemelt figyelem alá estek az elmúlt évszázadok során. Az 1860-as évek előtt a város tűzifaellátását többnyire még ezekből az erdőkből fedezték, aminek következtében „a közvélemény oly hangosan, és kárhoztatólag nyilatkozott az erdők ily pusztítása ellen”, hogy a budai tanács teljesen beszüntette a vágásokat. A lecsupaszított hegyoldalak szomorú látványát néhány évtized múlva Guckler Károly, egy fiatal erdész próbálta helyrehozni. A 17. században Galíciába, majd később Magyarországra menekült belga család sarjaként tanulmányait 1875 és 1880 között, a selmecbányai Bányászati és Erdészeti Akadémián végezte, majd 1882-ben a főváros szolgálatába szegődött.
Mivel abban az időben az építkezésekhez bőséges és minőségi faanyagot szolgáltattak elsősorban a Kárpátok és a Felvidék fenyvesei, a budai tölgyerdők szinte „csak” a tűzifát szolgáltatták. A tűzifa termelését költséghatékony módon oldották meg: nem vetettek magokat, nem ültettek csemetéket. Az erdőt levágták, az ott maradt tövekről aztán újrasarjadtak a fák, így aztán hamar sűrű erdőség alakulhatott ki. Azonban a sarjaztatás egyik legnagyobb veszélye, hogy a tölgyfák egészségi állapota minden egyes sarjaztatáskor rohamosan romlik, így hosszabb távon ez a megközelítés a fák és az erdő pusztulásához vezet. Guckler így egyértelműen a sarjerdőkben látta a probléma forrását.
Amikor 1895-ben kinevezték erdőmesterré, majd az Erdészeti Hivatal vezetőjévé, nagy lelkesedéssel vetette magát a munkába, hogy a tuskókról sarjadt tölgyesek helyébe életerős, fiatal erdőket ültessen. A munkálatokból a város és a lakói azonban csak a gyors ütemben kitermelt sarjerdőket látták, ami jókora felzúdulást keltett. Mivel a magról kelt, így lassabban és kevésbé látványosan növő tölgyeket sokan nem tudták erdőként elfogadni, a munkálatokat lassabb ütemben, kisebb területeket kitermelve, majd beültetve folytatták.
Guckler e szemléletének köszönhetően – Dévényi Antalhoz, a piliscsabai kopárok fásításának úttörőjéhez hasonlóan – elévülhetetlen érdemeket szerzett a Hármashatár-hegy kopárjainak újrafásításában. Bécsi mintát alapul véve kevésbé kényes feketefenyveseket telepített oda, amelyeknek fontos talajképző szerepet szánt.Az 1914-ben tartott versenyerdősítés során nem kevesebb mint 5342 katasztrális holdon ültettek erdőket a főváros területén. A munkálatok vezetője szintén Guckler volt, amiért Ghillány Imre földművelésügyi miniszter később kitüntetésben is részesítette. Azért is volt különösen fontos ezeknek az erdőknek a telepítése, mert 1920-ban, az elcsatolt területek miatt, Magyarország erdőterülete 85%-kal csökkent. Guckler Károly három évvel később, 1923. augusztus 31-én, hatvanöt éves korában hunyt el Budapesten. Nevét ma is őrzi Hármashatár-hegy csúcsának kilátója, a Guckler-szikla, valamint a Szépvölgytől a Hármashatár-hegy lejtőin át egészen a Csúcs-hegyig kanyargó Guckler-sétány, amelyet saját elképzelése szerint alakíttatott ki. Utóbbi ma interaktív tanösvény, melyet az út eredeti építésének 100. évfordulója alkalmából telepítettek.
Opening hours
Price:
Ingyenes.Public transport
- A 137-es BKV-busszal a Hedvig utcáig érdemes utaznunk, ez esik a legközelebb a sziklához.
- A BKV 137-es járatával az Erdőalja úti megállóhoz is utazhatunk (a járat a Szentlélek tér felől érkezik).
Getting there
- A Hedvig utcától a Z+ jelzésen, majd arról jobbra kanyarodva a Z jelzésen juthatunk el a sziklához (1,3 km, 150 m szintemelkedés).
- Az Erdőalja út buszfordulótól a K+ jelzésen kell felsétálnunk a Virágos-nyeregbe, ahol balra fordulunk a Z jelzésű turistaútra, ami a szikla mellett vezet el (2,8 km, 133 m szintemelkedés). Ez a könnyebb út a kettő közül, igaz, hosszabb is.
Parking
- Az Erdőalja úton parkolhatunk, de a Virágos-nyeregig is hajthatunk erdei földúton.
Coordinates
Recommendations nearby
Könnyed erdei séta a Csúcs-hegy és a Tök-hegy erdőiben, melynek végén a solymári vár falainak körpanorámája fogad.
A túra olyan látványosságokat érint, mint a Virágos-nyereg, egy szuper bányató holdbéli tájon, a solymári vár és a Zsíros-hegy a feketefenyőkkel.
Buda északi határában a Hármashatár-hegy tágabb tömbjét járjuk be, ahol a barlangok mélyétől a hegytetők szikláinak kilátópontjáig érdekes és ...
Az Óbuda fölé erdős letörésével magasodó Hármashatár-hegy átszelésére invitál ez a rövid, de eleinte fárasztó túraútvonal, mely barlangot, ...
During this trip you can explore two signature peaks of Hármashatár-hegy group. The calcareous grassland at the top of Újlaki-hegy allows for a ...
A wide forest trail (and interactive nature trail) levelling at 370m on the slope of Hármashatár-hegy. It offers a pleasant walk inside the city ...
Körtúra a Hármashatár-hegy észak-keleti oldalában futó Guckler-tanösvényen (Z+ és Z jelzés), majd vissza a hegy tetején, a K jelzésen.
A Hármashatár-hegy tömbjét kerüljük egészen a pesthidegkúti kálváriáig, amely a környék legimpozánsabb körpanorámáját kínálja. A Budai-hegység ...
Show all on map
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Photos from others