Zsidó-rét
A rét kialakulása
A Zsidó-rét a Bükk-fennsík tipikus és talán legszebb karsztjelenséges kaszálórétje. A gyönyörűen zöldellő, hullámos és töbrös felszínű, borókabokros tisztás a Bükki Nemzeti Park egyik ékköve. Formavilága, növényzete és erdőkerete magashegyi hangulatot kölcsönöz a tágasan nyújtózó, kissé tagolt domborzatú rétláncolatnak.
A korábbi századok során a térség iparát az üveghuták és vashámorok működése határozta meg. Ezek hatalmas faigényét a fennsík bükköseiből elégítették ki. A felszabaduló gyepes területeken a legeltetés és az állatok takarmányozását szolgáló kaszálás hódított teret. A helyenként amúgy is sekély, mészkőkibukkanásos talajon az újraerdősülés az ember hatására tehát nem mindenhol mehetett végbe, ezáltal pompás rétek keletkeztek.
A hullámos felszín eredete
A Zsidó-réten látható tál- vagy tölcsérszerű mélyedések, kisebb-nagyobb horpadások összetett eróziós folyamatok eredményei. Évmillikókkal ezelőtt a Bükk-fennsík felszínét a közeli tűzhányók robbanásai tufákkal, törmelékes vulkáni kőzetekkel fedték be. A környező magaslatokról a mélyebb területek - pl. a mai Zsidó-rét - felé tartó rövid vízfolyások addig-addig koptatták és mélyítették medrüket, mígnem elérték a mészkőaljzatot. E kőzetet viszont a víz természetes szénsavtartalmával oldja, ezáltal résjáratokat, barlangokat, üregeket alakít ki testében, míg a felszínén mélyedéses karsztjelenségek alakulhatnak ki. Ez történt a Bükk-fennsík mészkövén is: víznyelők és töbrök lyugatták ki a felszínt, melyek a fedő tufaréteg hosszú idő alatt végbemenő, teljes lepusztulásával „kitakaróztak", a felszínre kerültek. A csapadékvizek által a mélyedésekbe szállított vízzáró kőzetanyag (pl. agyag) sok esetben el is tömítette e „természetes lefolyókat". Ahogy a patakok egyre jobban erodálták a vulkanikus kőzetet, egyre hátrébb alakították ki újabb és újabb mélyedéseiket a mészkövön - így töbörsorok keletkeztek, melyek horpadásai sokszor össze is olvadhattak.
A korábbi kőzettakaró alatt kialakult, azaz „átöröklött" felszín töbörmezős karsztvápáján (mélyedés-együttesén) ma a Zsidó-rét esetében egyetlen víznyelő sem működik, a horpák alját vízzáró hordalék dugaszolja el. Ugyanakkor egy különösen ritka természeti jelenség sokévente fel-felnyitja, víznyelővé változtatja a töbröket: ha a téli havazást a talaj lefagyása megelőzi, akkor - tartós fagyok esetén - hóolvadáskor az olvadékvíz rövid ideig tóként gyűlik össze a fagydugó fölött, majd lassan a mélybe szivárog.
A Zsidó-réten található a fennsík legnagyobb töbre, a Mohos-töbör, melynek peremére a tanösvény K/ jelzése is elvezet. A horpák alján olyannira megül a nehéz hideg levegő, hogy még a legmelegebb nyári hónapok egyes hajnalain is fagyhat bennük. Sajátos mikroklímájuk és talajuk így nem meglepő módon számos növényritkaságnak biztosít otthont - ezért a Zsidó-rét fokozottan védett természeti érték, az ösvényről letérni pedig tilos!
Open from
Price:
Ingyenes.Public transport
- A Szilvásvárad, Szalajkavölgy vasúti megállóhelynek szórványos összeköttetése van Eger városával.
- A Szilvásvárad, szalajkavölgyi elágazás buszmegállóból is megközelíthetjük a rétet.
- A Répáshuta, Kossuth út 75. megállóból is jöhetünk.
- Az Eger és Miskolc közt a nyári félévben csak hétvégén és munkaszüneti napokon (szórványosan), illetve télen csak munkaszüneti napokon közlekedő buszjárattal is érkezhetünk, ez esetben a Bánkúti menedékház elágazás megállónál kell leszállnunk.
Getting there
- Szilvásváradról Z jelzésen kell elindulnunk a Szalajka-völgy elején, majd arról balra a S jelzésű útra váltani a Tótfalusi-völgy bejáratánál. Amikor a S jelzés feléri a fennsíki aszfaltút kanyarját, és átvág azon, gyalogoljunk tovább egyenesen a S+ jeleket követve, majd a parkolótól bízzuk magunkat az Olasz-kapui-tanösvény K/ jeleire! Ezek már a Zsidó-rétre visznek (8,2 km, 533 m szintemelkedés).
- Répáshutáról a Z◼ jeleken kell elérnünk a Z jelzést, majd arról balra térni a Z▲ jelű turistaútra. A Három-kő után a Kéktúra K jelzéseit kell egyenesen követnünk, és hamarosan a Zsidó-rétre érkezünk (6,9 km, 352 m szintemelkedés).
- A Bánkúti menedékház elágazsá buszmegállóból indulva ugyanazt az utat kell követnünk, mint Répéshuta esetében (52, km, 211 m szintemelkedés).
- Bánkútról is meglátogathatjuk a Zsidó-rétet, ehhez az Országos Kéktúra K jelzést kell kövenünk délnyugatias irányban (5,1 km, 55 m szintemelkedés).
Parking
- Az egyetlen közeli parkoló a fizetős szilvásváradi erdészeti út autóforgalom előtt nyitott végpontján, az Olasz-kapu előtt található.
- Szilvásváradon a főutca mellett és a Szalajka-völgy bejáratnánál találunk (többnyire fizetős) parkolókat.
- Dél felől közelítve az Eger-Miskolc autóút bányahegyi elágazásánál parkolhatunk, a buszmegálló közelében.
Coordinates
Special features
- 4 Routes nearby
A Bükk fennsíkjának kellemes hangulatú kaszálórétjeit és panorámás mészkőszirtjeit fűzi fel túránk, mely a hegység két legmagasabban fekvő ...
A Bükk-fennsík minden jellegzetességét felvonultató, könnyed túra. Sűrű, természetes erdők, széles kilátás a hegység belsejére, borókás töbröktől ...
A hegység két ikonikus és legendás turistaházát összekötő útvonal a Bükköt keresztező túra 3. szakasza. Élménydús, de hosszú és fárasztó vándorlás ...
The 23th section of the Blue Trail traverses the highest region of the country with the highest average height of mounts. The picturesque landscape ...
- 4 Routes nearby
Questions and answers
Do you have questions regarding this content? Ask them here.
Reviews
Help others by being the first to add a review.
Photos from others