Oroszlán-sziklák, sziklamászó hely
A 400 méter magas Kecske-hegy meredek sziklás-bokros déli oldala - a komor kőfejtővel ellentétben - egy napos-vidám mászóhely. De cseppet sem komolytalan: a jellemzően 5-10 méter magas sziklák ugyan kötél nélküli, boulder mászásra adnak lehetőséget, de elővigyázatosan kell kapaszkodnunk a pompás mészkövön.
Általános jelleg
A hely névadója, az Oroszlán-szikla a népszerű Glück Frigyes erdei sétaút mellett található. A budai hegyvidék egyik kedves, faragott nevezetessége, amelynek a fejét Budapest ostrománál az oroszok lerobbantották, hogy elférjenek a katonai teherautók. Mostanában, hétvégén azért békésebb a környék, pedig az egyik legforgalmasabb kirándulóhely ez a budai erdőkben.
A sétaút felett, a mintegy 100 méter magas hegyoldalon kb. 300 méter szélességben vannak elszórva a sziklák. A legtöbb mászásra alkalmas rész a jobb oldalon koncentrálódik, de a bal szélen, már a sűrű cserjés-erdős részbe ágyazva is akad néhány magas, komoly szikla.
Az Oroszlán-sziklák fő varázsát a szilárd sziklaalakzatok változatos, szemet gyönyörködtető formakincse jelenti. Bohókás kis sziklatornyok, izgalmas falacskák, girbe-gurba felszökések emelkednek a hegyoldalban, a hely pontos kiismeréséhez sokat kell itt mászni. Ám érdemes!
A jobb oldalon közvetlenül a sétaút felett magasodik a Nagy-torony, ami három lépcsőszerű tagolásával 15 méterre emelkedik a fenyők felé. Ez a hely kötélbiztosításos mászásokra is használható, sőt, így biztonságosabb, de az itt vezető mászások jellemzően könnyűek: a 3-4-es fokozatba esnek, és nagyon élvezetesek. A csoport bal oldalán vannak simább és áthajló részek néhány húzós (és magas), 6-7-es nehézségű kihívással.
Tőle balra található a terjedelmes Széles-torony, amelynek magassága (7-8 m) szintén figyelmet kíván. Közvetlenül a Nagy-torony felett egy jól tagolt, 5 méteres felszökés, a Könnyű-torony kínál kellemes csimpaszkodást.
Nagyon szép formakincsű a Platni 6 méter magas sziklatömbje, nagyrészt könnyű mászásokkal (3-5-ös fokozatban). Felette a Fenyőcske-torony karcsú kis erődje magasodik. A hely legigényesebb mászórésze a jobb oldalon lelhető fel: a Nehéz-repedés és a Gaba fala. A repedés kissé áthajló és 6-os nehézségű. Ám ha a fantáziánk jó, e két szép sziklamorzsán órákat is eltölthetünk, különböző problémákat kitalálva-gyakorolva.
A hely legszebb csoportja a jobb oldali részen, kissé a lombok közé bújva a Szfinx három oldalán áthajló és magas (6 m) sziklatornya, valamint a felette levő Amfiteátrum fal oldott fogásaival. Jellemző e mászóhelyre, hogy akadnak itt mászó mozgások az öröm fokozatokban és kőkemény, illetve magas boulder kihívások is.
A mászásra alkalmas sziklák másik csoportja a sziklás hegyoldal bal szélén van, jórészük egy erdős horhosban. Ezek komoly magasságúak, mászásukhoz ajánlott a felső kötélbiztosítás (ami könnyen kivitelezhető a sok fa miatt) . A Gábor halála, a Méhes, a Rejtett-torony, meg a Banán pompás sziklaalakzatok, jellemzően nehéz, azaz 6-7-es, sőt 9-es (Banán) lehetőségekkel. Érdemtelenül elfelejtett kövek ezek, amiről a magasságuk tehet. Közülük a Méhes egy izgalmas, 7 méter magas fal, a hely talán legszebb formakincsével. A Banán névadó alakzata néhány nehéz bouldert kínál a 9-es fokozatig.
Az Oroszlán-sziklák jelenleg érdemtelenül elhanyagolt „boulderes” mászóhely, amelynek az is az oka, hogy még a viszonylag könnyebb mászások is komoly önkontrollt kívánnak kötél nélkül. Pedig a hegyoldalban legalább egy tucat kiváló sziklaalakzat van és számos szép „sziklamorzsa”. Összességében száznál több, különféle, kisebb-magasabb mászóút található itt, a zömük a 3-7-es fokozat közé esik. A kő nagyon szilárd, a formakincs ügyeskedést kíván. A déli fekvésű hegyoldal még az enyhébb téli, napsütéses napokon is mászóoázis lehet, mintha leruccannánk egy órára valami „olaszos”, mediterrán helyre.
A szikla gazdag formakincse miatt érdemes csimpaszkodni, ami jó tréning a mászótechnika fejlesztésére. A magasabb kövekhez jól jöhet egy rövid kötél, amivel megoldható az önbiztosítás. Kötél nélkül sok mászás súrolja a szólómászás élményét, ám a kő szilárd, azon nem múlik. Nyáron akkor ideális a helyszín, amikor árnyék vetül a kövekre, egyébként délután már szaharai itt a klíma. A mászás 1-2 órára is élmény, amihez egy kis erdei futás is kapcsolható.
Története
„Van azonban a budai hegyekben beljebb az erdők sűrűjében nem egy magányos sziklatorony, amelyen bártan gyakorolhatunk, mert semmiben kárt nem teszünk. Ha csak 2-3 méteres is, a legtöbbször éppen a sziklamászó technika legrejtettebb finomságait kell megmászásuknál alkalmaznunk.’’ (Hefty-Vigyázó mászókalauz, 1913.)
Opening hours
Sunday | 00:00–24:00 |
Monday | 00:00–24:00 |
Tuesday | 00:00–24:00 |
Wednesday | 00:00–24:00 |
Thursday | 00:00–24:00 |
Friday | 00:00–24:00 |
Saturday | 00:00–24:00 |
Price:
IngyenesCoordinates
Recommendations nearby
During this trip you can explore two signature peaks of Hármashatár-hegy group. The calcareous grassland at the top of Újlaki-hegy allows for a ...
Sokszínű körtúra a főváros határai között, a budai hegyek két nagy tömbjét elválasztó völgy körül. Kijut mindenből, ami a Budai-hegységre jellemző: ...
Jellemzően puha, végig jól futható talajviszonyok mentén, belátható terepen vezető terepfutó kör. A változatos növényzet mellett a hangulatot a ...
A könnyed túra során lajstromozzuk a főváros budai oldalára nyíló nagyszerű panorámákat: az Árpád-kilátót, a Glück Frigyes út egyes pontjait, a ...
Az őszi terepfutó verseny legrövidebb távja.
Az őszi terepfutó verseny leghosszabb távja.
Az őszi terepfutó verseny közepes távja.
A wide forest trail (and interactive nature trail) levelling at 370m on the slope of Hármashatár-hegy. It offers a pleasant walk inside the city ...
Show all on map
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others