Pokol-lik (Ajka)
A Bakony rengetege híres volt a benne rejtőző törvényen kívüliekről, a magyar vadon banditáiról, a betyároktól. Bár a betyárok valójában rablók, haramiák, vagyis közönséges bűnözők voltak, a nép szemében olyan vakmerő és lázadó emberek voltak, akik a társadalmi igazságtalanságok ellen harcoltak, kifosztották a gazdagokat és segítették a szegényeket. A betyárromantika szerint, ha öltek is, azt nem vérszomjból tették. Számos monda, ballada, dal őrzi tetteik emlékét, erdőinkben pedig barlangok, források idézik fel a kalandos bujdosások emlékét.
A szurdokok sekély barlangjai is tökéletes búvóhelyül szolgáltak a betyároknak, amit a népnyelv meg is őrzött a nevükben. A Bakony vidékén több barlang is őrzi Savanyú (Savanyó) Jóska emlékét, Ajka mellett is található egy, ahol feltehetően többször rejtőzött a híres bakonyi betyár az őt üldöző pandúrok elől.
A Csinger-patak völgye feletti hegyoldalban, árnyas bükkösben egy félkör alakú, sötét lyuk tátong a gyökerek között. A Pokol-liknak nevezett karsztos üreg a nép szerint Savanyú Jóska búvóhelye volt. A mészkőben képződött barlang az alacsony és szűk bejárat mögött zsákszerűen kiszélesedik, és bár ferde aljzata nem éppen kényelmes szálláshely, a belseje elég tágas, nagyobb szobára emlékeztet valóban. A 15 méter hosszú, 8 méter mély és 3 méter magas üregben több kisebb oldalfülke is található.
Savanyú Jóska mokány ember volt, 160 cm magas - ezt az adottságát használta ki, hogy szorongatott helyzetéből megmeneküljön. A Bakony erdős, sziklás vidékén sokszor húzta meg magát szűk sziklaodúkban, hogy üldözői nyomát veszítsék.
A 19. század végén tevékenykedő betyár végül egy árulás következtében került a törvény kezére: egyik társa altatót kevert italába, így a zalahalápi fogadóban rájuk törő csendőrök könnyűszerrel lefogták. Az indíték a rablóvezér fejére kitűzött 1000 forint vérdíj mellett az volt, hogy árulója bátyját egy vitában lelőtte Savanyó Jóska.
Bár már a bitót állították, végül életfogytiglani fogságra ítélték, mert kegyetlen tetteinek csak egy részét tudták rábizonyítani - sokat csak a nevében követtek el. Végül húsz év rabság után a váci püspök kegyelmével szabadult, hogy szabólegényként fejezze be életét. Mindössze egy évet élt a börtön után, 1907 áprilisában önkezével véget vetett életének, levelében elviselhetetlen reumáját okolva. Sírja Tótvázsonyban afféle romantikus zarándokhely.
Opening hours
Sunday | 00:00–24:00 |
Monday | 00:00–24:00 |
Tuesday | 00:00–24:00 |
Wednesday | 00:00–24:00 |
Thursday | 00:00–24:00 |
Friday | 00:00–24:00 |
Saturday | 00:00–24:00 |
Price:
Ingyenes.Public transport
- Jókai bánya elágazás megállónál szálljunk le a helyi buszról.
Getting there
- A buszmegállóból a Jókai utcán induljunk el a patakkal párhuzamosan. Egy pihenőhelynél a S jelzés jobbra kanyarodik, ezt kövessük a barlangig (3 km).
- Az erdei iskolától a Sárcsikút tanösvény piros tölgyfalevél jelzését kövessük a barlangig (650 m).
Parking
- Autóval a Hubertus Erdészeti Erdei Iskoláig érdemes menni.
Coordinates
Recommendations nearby
Az alacsony térszín ellenére a mély völgyekkel szabdalt, sűrű, öreg erdőkkel borított dél-bakonyi táj megkapó túraútvonalakat rejt.
A Déli-Bakony Ajka feletti térségébe kóstolunk bele ezen a kiránduláson. A terep kevés szintkülönbséggel és több kiépített pihenőhellyel ...
Show all on map
Pokol-lik (Ajka)
Ajka
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others