Duna Múzeum
Aki mélyebben is szeretne megismerkedni a folyószabályozások mikéntjével, a vízügyi feladatokkal, vagy csak általánosságban a víz és a folyók természetével, annak érdemes ellátogatnia a rangos díjakat nyert, modern szemléletű (esztergomi) Duna Múzeumba.
Magyarország történelme összefonódik a Dunával. A folyó meghatározza a partján élők életét, fontos eleme a településképnek Győrtől Mohácsig mindenhol, és különleges építészeti megoldásokra sarkallja a tervezőket. Ráadásul kárpát-medencei természeti környezetünknek is kulcseleme. Az évszázadok során a Duna szabályozása, összehangolása az ember igényeivel pedig újabb és újabb műszaki fortélyokat eredményezett. Az 1973-ban alapított esztergomi (mai nevén) Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum (röviden Duna Múzeum) nemcsak a Dunára, hanem általában a folyókra, emberek és folyók viszonyára irányítja a figyelmet.
A víz fizikai és kémiai tulajdonságai, a vízszabályozások, árvizek és ellenük történő védekezés, a Kárpát-medence vízellátását, egyszersmind képét egy csapásra örökké megváltoztató csatornázások, vízügyi technika, hajózás - e témák mind a kiállítások részei. A modern, kreatív múzeumpedagógiai eszközök használatát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2001-ben az Év Múzeuma, 2005-ben a Családbarát Múzeum címet nyerte el, 2003-ban pedig az Európai Múzeum Fórum különdíja jutott a Duna Múzeumnak. A díjnyertes Látványtár folyamatosan nyitva tart: a vízi emlékek mellett érintőképernyős játékok, tabletes feladatok hozzák közelebb a vízügyi és történeti ismereteket a látogatókhoz.
2020-tól pedig új bemutatótér, az interaktív tanulásra építő Vízeum fogadja a látogatókat, melynek egységei alaposan körbejárják a vízhez kötődő jelenségeket. Foglalkoznak úszással, a Balatonnal, az ásványvizekkel, a fürdőzés történetével, a hajózással és a vízenergia-felhasználással is, és nem marad ki a klímaváltozás és vízkészlet kapcsolata sem. Mindezt javasolt útvonal nélkül, kevés szöveggel, sok vizuális elem beépítésével színesítik. Ilyenek például a falra felfutó animációk, számtalan kép és film. A kiállítás a klisékkel szakítva olyan vízügyi innovációkat is elénk tár, amikre talán nem is számítanánk egy ilyen tematikájú múzeumban: például a vízöblítéses wc-t vagy a folyókat feltartóztató gátakat is mélyebben megismerhetjük. Terítékre kerülnek olyan hagyományos munkák is, mint a környező hegykoszorúból érkező folyók mentén hajdanán űzött aranymosás, vagy éppen a faúsztatás - ezeknek tárgyi hagyatékát is megtekinthetjük.
A múzeum a szenttamási uradalom (Szenttamás ma Esztergom városrésze) egykori káptalani épületében található, melyet vélhetően a 18. század első felében emelhettek. Amikor a szent koronát 1790-ben Bécsből Pest-Budára szállították, azt egy februári éjszakán át ebben az épületben őrizték a koronázási jelvényekkel együtt. Erről tábla emlékezik meg a bejáratnál.
Opening hours
- hétfő: 9:00-17:00
- kedd: zárva
- szerda-vasárnap: 9:00-17:00
Price:
- Teljes árú belépőjegy: 1400 Ft
- Családi belépőjegy: 700 Ft/fő
- Kedvezményes belépőjegy: 700 Ft
- 6 éves kortól 26 éves korig
- 62 éves kor felett
- legalább két 18 év alatti személyt kísérő közeli hozzátartozó részére (max. 2 fő)
- Múzeumi óra, foglalkozás: 400 Ft
- Ingyenes a belépés:
- a 6. életévüket be nem töltött kiskorúaknak
- a 70. életévüket betöltött személyeknek
- a miniszter által kiadott szakmai belépővel rendelkező személyeknek
- a legalább 400 fős taglétszámmal rendelkező, országos hatáskörű közgyűjteményi szakmai szervezetek tagjainak
- fogyatékossággal élőknek és kísérőjüknek (1 fő)
- a közoktatásban dolgozó pedagógusoknak
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 decemberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Public transport
- A legközelebb az Esztergom, Ráckóczi tér buszmegálló esik a múzeumhoz.
- Az Esztergom, autóbusz-állomás felől is elérhetjük az épületet.
- Az Esztergom, vasútállomásra is érkezhetünk tömegközlekedéssel.
- Esztergom vasút- és autóbusz-állomásáról helyi járatokkal is eljuthatunk a múzeumhoz, a Vörösmarty utca megállónál kell leszállnunk.
Getting there
- A Rákóczi téri buszmegállóból a Vörösmarty utcán sétálhatunk el a múzeum bejáratáig (150 m).
- Az autóbusz-megállótól a Simor János utcán kell elindulni a városközpont felé. A Rákoczi tér kereszteződésében jobbra kell fordulni a Vörösmarty utcára, amin a múzeum kapujáig jutunk (770 m).
- A vasútállomásról a városközpont felé indulva követjük a Baross Gábor utcát, majd a körforgalomnál tartani kell az egyenes irányt az Ady Endre utcát róva. Továbbra is az egyenes irány a célravezető: a Simor János utcán a Rákóczi térre jutunk, ahol jobbra fordulva a Vörösmarty utca vezet a múzeumhoz (2 km).
Parking
- A Múzeum előtt a Kölcsey Ferenc utcán vannak parkolóhelyek, de a Vörösmarty utcán is számos parkolási lehetőséget találunk (mind fizetős).
Coordinates
Recommendations nearby
Kedvcsinálónak vajon kell-e, lehet-e többet mondanunk annál, mint hogy ez Magyarország egyértelműen legszebb Duna-szakasza?
Élménydús lapátolós program hétvégére: evezz le Esztergomból Budapestig!
Ezen a túrán átszeljük a Dunát, bebarangoljuk a szlovák oldalon emelkedő vonulatok egy részét, majd hazatérve a Visegrádi-hegység erdőiben rejtőző ...
Az esztergomi természetjárás ikonikus helyszínét, a Vaskapu hegy tömbjét látogatjuk meg. Felkeressük az ország egyetlen, klasszikus panorámaterassza ...
A Kétágú-hegy nyugatra néző fehér bérceit még a sziklamászók és a siklóernyősök is megbecsülik. Erre és az Öreg-szirtre vezet ez a 14 km-es, ...
Búbánat, hideglelés, törökvész, pestis - a terephez tartozó nevek és a mögöttük felsejlő történetek sötét képet festenek a Visegrádi-hegység ...
A Dunakanyar egyik legszebb, ám kevésbé ismert tóegyüttese emberi léptékével, jóérzéssel kiépített vízparti utacskáival, erdei ösvényeivel kínálja ...
A Pilisi vándorlás a Piliscsabai Természetjáró Egyesület jelvényszerző túramozgalma, melynek célja a Pilis és Visegrádi-hegység ismert és kevésbé ...
Show all on map
Duna Múzeum
2500 Esztergom
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others