Dobogó-tetői kilátó
A Keleti-Cserhát egyik legkiterjedtebb erdőtömbjének legmagasabb pontján, 517 méteren siralmas állapotú geodéziai mérőtornyot, azaz betonhengert találunk. A bejáratnál felirat hirdeti: felmenni tilos és életveszélyes! Ennek ellenére - többek közt a Kéktúra közelsége miatt - túrázók tömegei veszik igénybe az építményt.
A henger belső emeletei és létrái ijesztően rozsdásak, korrodáltak, a járólapokként szolgáló vaselemek sok helyen kilyukadtak. Ezért jól fontoljuk meg, hogy szembe megyünk-e a tiltással, és felmászunk-e a torony tetejére, hiszen annak állapota valóban életveszélyes!
A toronyra ráférne egy felújítás, hiszen a tetejéről az Északi-középhegység kilátóinak egyik legszebb körpanorámája nyílik. A közelünkben, a Tepke-gerincen túl a Mátra bércei sorakoznak föl: az első gerinc a jócskán a környező táj fölé magasodó Muzsla-tetőé, mögötte azonban kibukkan a Galya- és a Kékes-tető is. Ágasvár gúláját is könnyen azonosíthatjuk.
A kilátó közvetlen szomszédságában a Keleti-Cserhát egyik legnagyobb erdőtömbje terpeszkedik. Ettől nyugatra felismerhetjük a Szanda kettős csúcsát, a háttérben pedig - meglepő közelségben - a Börzsöny hatalmas sziluettje kéklik. Alacsony páratartalom esetén a Naszály mellett a Visegrádi-hegység alacsony hegysora is látható, de a még szerényebb magasságú Budai-hegység rögeit is felfedezhetjük. Délen pedig természetesen az Alföld ködbe vesző síkja nyújtózik.
Ami unikálissá teszi a kilátást, az az északi irány: a Felvidék számos hegysége kirajzolódik. Szerencsés esetben a Magas-Tátra sziklafogait is megpillanthatjuk, de a közelebbi Alacsony-Tátra 2000 métert elérő, havasi gerince szinte mindig látszik. A kevésbé ismert erdős középhegységek sokasága is látványos: a Gömör-Szepesi-érchegység vonulatai mellett könnyen felismerhető a Vepor ferde koporsóra hasonlító alakja, mellette a Murányi-fennsík platója és a Stolica tömbje, nyugaton pedig a Polyána, a Selmeci-hegység és a Madaras vulkáni hegyei.
Ha szerencsések vagyunk, és tiszta időben nézünk körül, a Kárpátok minden jellemző térsége feltárul előttünk: a közvetlen alattunk elterülő, irtásrétekkel tarkított, lakott medencék és az óriási, erdős középhegységek mögött az Alacsony-Tátra képében megmutatkoznak a gyephavasi vonulatok kopasz hátai, és leghátul, egészen apró méretben a magas-tátrai sziklahavasok is. A nagy távolságok miatt ajánlott távcsővel érkezni!
Opening hours
Price:
Ingyenes.Public transport
- A Hollókő, autóbusz-váróteremig kell utaznunk, ha a neves faluból indítjuk a túrát.
- A Nógrádsipek, autóbusz-forduló megállóba Szécsény felől érkeznek járatok.
- Az Alsótold, vegyesbolt buszmegállóba Pásztóról utazhatunk.
- Cserhátszentivánból indulva a több irányból is elérhető Cserhátszentiván, alsó buszmegálló van legközelebb a kilátóhoz.
- Kutasói start esetén a Kutasó, iskola megállóig utazzunk!
Getting there
- Hollókőről az Országos Kéktúra K jelzését kell követnünk a Dobogó-nyeregig. Az elágazást tábla is jelöli. Innen a S jelzésen kell megtennünk pár száz métert, majd az arról jobbra induló, S▲ jelzésű ösvényen találjuk meg a tornyot (5,7 km, 315 m szintemelkedés).
- Nógrádsipekről a K jelzésen kell elindulnunk, majd az abból jobbra kiágazó K● jelzésen jutunk föl leggyorsabban a Dobogó-nyeregbe. Az elágazást tábla is jelöli. Innen a S jelzésen kell megtennünk pár száz métert, majd az arról jobbra induló, S▲ jelzésű ösvényen találjuk meg a tornyot (5,4 km, 293 m szintemelkedés).
- Alsótoldról is indulhatunk. Itt eleinte a K jelzést kell keresnünk, majd amikor az jobbra fordul, mi tartsunk balra a zöld 'Z' jelzésű Zöldúton! Ennek követése nem egyszerű, felfestése lehetne sűrűbb. Ugyanakkor a dűlőutat nehéz eltéveszteni, utolsó, Y-alakú elágazásánál forduljunk balra! Ez az út hamarosan becsatlakozik a S+ jelzésbe, mely a S jelű turistaútba torkollik. Erről balra kell lefordulnunk a S▲ jelű rövidke ösvényre, az már a toronyhoz tart (6,1 km, 335 m szintemelkedés).
- Cserhátszentivánból a S+ jelzések vezetnek föl a S jelű útra. Erről később balra kell lefordulnunk a S▲ jelű rövidke ösvényre, mely a toronyhoz vezet (5,7 km, 295 m szintemelkedés).
- Kutasóról a S jelzés emelkedik a csúcs szomszédságáig, ahol a S▲ jelzésre térve (balra) eljuthatunk a geodéziai toronyig (6,2 km, 260 m szintemelkedés).
- Az Országos Kéktúráról a Dobogó-nyeregtől dél felé forduló S jelzésen, majd arról jobbra, a S▲ jelekre váltva kereshetjük föl a tetőt. A kitérő egy irányban mindössze 600 méter elhanyagolható szintemelkedéssel.
Parking
- Hollókőn több parkolót is találunk, a legnagyobb a központi, mely a József Attila útról leágazó Sport út mentén található. A parkolás személyautóval 600 Ft/nap.
- Nógrádsipeken vagy a központban, vagy a faluszéli buszfordulónál tudunk leparkolni.
- Alsótoldon a faluszéli Temető utca végén található temető mellett lehet parkolni.
- Cserhátszentivánban a Béke utcán kihajthatunk a falu szélére, és a dűlőút mentén leparkolhatjuk az autót.
- Kutasón az Arany János utca végén hagyhatjuk a járgányt.
Coordinates
Recommendations nearby
Közepesen nehéz futás, ahol a fő attrakció maga Hollókő, valamint a Felsőtold irányában található Kéz-kilátó. A kör maradék kilométerein pedig ...
A Cserhát minden báját felvonultató körtúra Hollókő mellékén, melynek során felkeressük a környék legmagasabb pontján álló kilátót, belevetjük ...
Throughout the 19th section the Blue Trail crosses a more spectacular part of Cserhát. It traverses wooded rolling hills scattered with cozy ...
Show all on map
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Photos from others