Körtvélyes (Kilátó-hegy), geodéziai torony
A Körtvélyes 480 méteres magaslata a 2. legmagasabb pont a szerény adottságokkal rendelkező hegységben. A Nagy-Csákány fennsíkjának nyugati kiemelkedésén 1984-ben geodéziai mérőtornyot építettek, ma ez állapota miatt (elvileg) lezárt kilátó.
A 24 méteres geodéziai torony sajnos - legtöbb társához hasonlóan - lehangoló állapotban van. Ajtaja nyitva áll ugyan, de oldalán vöröslő felirat hirdeti, hogy „felmászni tilos és életveszélyes”. Statikai ismeretek hiányában is vegyük komolyan a figyelmeztetést: a betonkalitka belsejében áldatlan állapotok rémisztgetik a panorámavadászokat. Az egyes szintek (összesen öt) lemezeit felfalta a rozsda, felszínüket vaspor fedi, talpunk alatt a létrafokok apró darabjai peregnek a mélybe. Időjárástól függően a létrák nyirkosak, jegesek lehetnek. Éppen ezért fölmászni, a tornyot használni tilos!
A Vértest északnyugat-délkeleti csapásirányú szerkezeti árkok tagolják. Az egyik ilyen árok határolja el a Nagy-Csákány apró platóját a hegység nyugatabbra fekvő tömegétől. Éppen itt, a völgyperemen, annak is legnagyobb magasságot elérő pontján áll a torony. Tetejéről szépen felmérhetők a Vértes tájképi adottságai: enyhén hullámzó, szétterülő fennsíknak látjuk a hegységet, melyet mintha megfosztottak volna csúcsaitól. Nincsenek elkülönülő, környezetük fölé tornyosuló bércek, sem a nézőpontunkból érzékelhető, hosszanti futású völgyek. A hullámok mögött csak sejthetjük a - valóságban létező - merőleges futású árkokat, völgyeket. Amerre nézünk, a Vértesben mindent erdő fed. A kezeléstől, korábbi és nemrégiben végzett tarvágásoktól mozaikos, „foltos" erdő nem éppen szívderítő látvány, természetellenes egyhangúságát pedig csak a közeli vadföldek törik meg.
Dél felé az alattunk futó völgy végét és a Velencei-hegységig tartó sík területet láthatjuk. Budapest felé fordulva a főváros röghegyei uralják a horizontot tiszta időben. Ellenkező irányban a Gerecse legmagasabb részei nőnek a vértesi erdőtáj fölé.
Opening hours
Egész évben felkereshetjük, de az épület a rajta szereplő felirat szerint életveszélyes állapotban van, ezért belépni, és a létrákon fölmászni tilos!
Price:
IngyenesPublic transport
- Budapest és Győr felől érkező személyvonatokkal érhetjük el Szár vasúti megállóhelyét.
- Szárliget vasútállomásán sok vonat megáll.
- A Szár, autóbusz-forduló buszmegállóból is nekivághatunk.
- A Szárliget, vasútállomás bejárati út buszmegálló is lehet a startpont.
Getting there
- Szárról a P jeleket kell követnünk. A mérőtorony a P jelzésből kiágazó, mindössze 250 méter hosszú P▲ jelű ösvény végén áll (7,2 km, 309 m szintemelkedés).
- Szárliget irányából a K jelzést kell követnünk Körtvélyespusztáig, ahol a K+ jelzésre váltva érjük el a P jelű turistautat. Ennek baloldali ága vezet el minket a Körtvélyes elágazásáig, ahonnan a P▲ rövid kiágazása tart a toronyhoz (10,1 km, 262 m szintemelkedés).
Parking
- Mindkét településen a vasútállomás mellett találunk ingyenes parkolót.
Coordinates
Recommendations nearby
A Vértes keleti, legmagasabb részének erdős platójáról hosszú körtúrával a térség legmutatósabb völgyeibe ereszkedünk, közben népszerű ...
Fennsík lévén a Vértes nem bővelkedik kilátóhelyekben. Keleti oldalán azonban egymáshoz közel találunk régi és új kilátókat, illetve panorámás ...
A Zuppa Trail egy Szárligetről induló körtúra, ami az instant, azaz bármikor teljesíthető teljesítménytúrák körét gazdagítja. Indulópontja - főleg ...
Show all on map
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others