Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Choose a language
Plan a route here
Railway Station

Szilvásváradi Erdei Vasút (Szalajka Fátyol-vízesés állomás)

Railway Station · Bükkvidék · 467 m· open today
LogoMagyar Természetjáró Szövetség
Responsible for this content
Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • /
    Photo: Gulyás Attila, Magyar Természetjáró Szövetség

Szalajka Fátyol-vízesés a Szilvásváradi Erdei Vasút egyik állomása.

Szalajka Fátyol-vízesés a szilvásváradi kisvasút „felső” végállomása. A kétvágányos állomás – ahol pénztárt és mosdót is találunk – a Gloriett-tisztás mellett fekszik, ami egy piknikezésre tökéletesen alkalmas nagy rét (de aki nem hoz a kosárban vagy a hátizsákban semmit, az egy vasúti kocsiból kialakított büfében juthat némi élelemhez és frissítőhöz).

A tisztás a nevét a Pallavicini család vadászháza mellett álló gloriette-ről kapta – ma már egyik sem látható, ahogy az egykori Szalajka falu házai sem. Arra sem utal semmi nyom, hogy egykor a kisvasútra drótkötélpályán szállították a hegyen található mészkőbányában kitermelt követ, manapság már csak a turistáké a terep.

A közeli Fátyol-vízesés viszont teljes pompájában mutatja magát, a közelben találjuk a Szabadtéri Erdei Múzeumot is, ahol olyan foglalkozások eszközeit, építményeit, munkafázisait rekonstruálták itt eredeti környezetükben, mint az ölfavágás, a mész- és szénégetés, zsindely-, gyanta- és üvegkészítés vagy hamuzsírfőzés, azaz a régi erdei mesterségekkel lehet ismerkedni. A Szikla-forrás sincs messze, ahogy az Istállós-kői-barlang sem – bár utóbbihoz le kell küzdeni némi szintet is.

Közeli látnivalók: 

  • Fátyol-vízesés
  • Szikla-forrás
  • Szabadtéri Erdei Múzeum

A kisvasút oldala a Természetjárón itt érhető el.

Opening hours

open today
Sunday00:00–24:00
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00

A vasútállomás területe szabadon látogatható.

Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2020 júliusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Price:

Az árak és a menetrend a Szilvásváradi Erdei Vasút oldalán érhetők el.

Profile picture of Tamás Abelovszky
Author
Tamás Abelovszky
Update: August 05, 2020

Public transport

  • Tömegközlekedéssel nem megközelíthető.

Getting there

  • Szilvásváradról a Szalajka út egyenesen errefelé vezet (Z, majd Z▲ jelzés, kb. 3,5 kilométer a Szalajka-völgyi elágazástól).
  • A Z▲ jelzés az Istállós-kői-barlanghoz vezet, illetve tovább az Istállós-kőre.

Parking

  • Autóval nem megközelíthető.

Coordinates

DD
48.075244, 20.413284
DMS
48°04'30.9"N 20°24'47.8"E
UTM
34U 456297 5324829
w3w 
///bubbles.amphibious.flowerbed
Arrival by train, car, foot or bike

Recommendations nearby

Hiking Trail · Bükkvidék
A Bükk tetején
recommended route Difficulty easy Open
Distance 8.3 km
Duration 3:20 h
Ascent 616 m
Descent 616 m

A Bükk legmagasabb pontjainak hatékony, sportértékkel bíró megközelítése, ahol érintjük a hegynek is nevet adó, látványos forrásbarlangot.

4
from Attila Német-Bucsi,   Magyar Természetjáró Szövetség
recommended route Difficulty moderate
Distance 8 km
Duration 4:00 h
Ascent 200 m
Descent 200 m

Hazánk egyik legnépszerűbb kirándulóhelyét, a Szalajka-völgyet kerekesszékkel járjuk végig, miközben útba ejtjük a pisztrángtelepeket, a gyönyörű ...

MTSZ - együttműködő szervezetek
recommended route Difficulty easy Open
Distance 15.9 km
Duration 5:00 h
Ascent 682 m
Descent 682 m

A Bükk-hegység jellegzetes szeletét járjuk be a legnépszerűbb szurdokvölgyből a fellegvárként tornyosuló fennsíkra és annak sasbércszerű őrtornyára.

4
from Attila Német-Bucsi,   Magyar Természetjáró Szövetség
Forest train · Bükkvidék
Szilvásváradi erdei vasút
recommended route Difficulty easy Open
Distance 3.2 km
Duration 0:15 h
Ascent 110 m
Descent 4 m

Hazánk legrövidebb, legmeredekebb és legforgalmasabb erdei vasútja a szilvásváradi Szalajka-völgyben szállítja a kirándulókat a falu szélső utcái ...

9
from Gulyás Attila,   Magyar Természetjáró Szövetség
recommended route Difficulty moderate Open
Distance 19.1 km
Duration 6:40 h
Ascent 1,091 m
Descent 1,000 m

Túránk a bükki vadon központi részére vezet: a legvadregényesebb tájakra, messze a településektől. Az északnyugati erősségtől, a Gerennavártól ...

from Attila Német-Bucsi,   Magyar Természetjáró Szövetség

Show all on map

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Szilvásváradi Erdei Vasút (Szalajka Fátyol-vízesés állomás)

Szalajka-völgy
3348 Szilvásvárad
Phone +36 36 355 197

Special features

Families
  • Content
  • Show images Hide images
Features
2D 3D
Maps and trails
  • 8 Routes nearby
Logo emmi Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp