Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Choose a language
Plan a route here
Railway Station

Királyréti Erdei Vasút (Királyrét állomás)

Railway Station · Börzsönyvidék · 259 m · open today
Responsible for this content
Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • A kisvasút végállomása Királyréten
    A kisvasút végállomása Királyréten
    Photo: Kisida András, Magyar Természetjáró Szövetség

Királyrét állomás a Királyréti Erdei Vasút egyik végállomása.

Királyrét ma a kisvasút egyik végállomása, azonban ez nem mindig volt így. Több, hosszabb-rövidebb szárnyvonal ágazott ki Királyréten a fővonalból Bajdázó, Egyházbükk felé, de épült egy siklópálya az Inóci kőbánya és a Cseresznyefa rakodó között is. Több százezer köbméter fát és követ szállított a kisvasút az 1970-es évek végéig, amikor leállt a teherforgalom a szárnyvonalakon.

Ma Királyrét a Börzsöny egyik kapuja, számtalan turistaút indul innen a szélrózsa minden irányába. Étterem, látogatóközpont, büfé, játszótér, kerti vasút szolgálja a látogatók kényelmét, de például az Ipolyerdő Zrt. Királyréti Erdészetét is itt találjuk. A kisvasút végállomásától alig pár lépésre egy hajtánypálya üzemel, mintegy 600 méteren lehet tekerni egy ovális pályán a fák között.

Közeli látnivalók:

A kisvasút oldala a Természetjárón itt érhető el.

Opening hours

open today
Sunday00:00–24:00
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00

A vasútállomás területe egész évben szabadon látogatható, a vonatok április 1. és október 31. között minden nap, november 1. és március 31. között csak szombat, vasárnap és ünnepnap közlekednek.

Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2020 áprilisi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Price:

Az árak és a menetrend a Királyréti Erdei Vasút oldalán érhetők el.

Profile picture of Tamás Abelovszky
Author
Tamás Abelovszky
Update: April 07, 2020

Public transport

  • A helyközi autóbuszokról Szokolya, Királyrét megállóhelyen kell leszállni.

Getting there

  • Szokolya, Királyrét megállóhelytől kb. 1 percnyi sétára található az erdei vasút állomása: a parkoló végében, a patak mellett vezet az út a kisvasúthoz.
  • A P jelzésen az egyik irányban a Taxi-nyiladékon keresztül Nagy-Hideg-hegy és a Csóványos, a másik irányban Szokolya vasútállomáson és Magyarkúton keresztül Verőcére lehet eljutni.
  • A Z jelzés kelet felé Nógrádra vezet (és nem messze Királyréttől becsatlakozik az OKT útvonalába), nyugati irányban pedig Kóspallagra.
  • A K+ jelzés Nagy-Hideg-hegyre vezet a Cseresznyefa-parkolón keresztül.
  • A K□ jelzés a Foltán-kereszt érintésével Királyházára vezet.
  • A Z+ jelzés északi irányban becsatlakozik az OKT útvonalába, így Nógrád és a Csóványos érhető el; az aszfaltúton a Z□ jelzést követve pedig a Szén-pataki (volt Spartacus) kulcsosházhoz vezet az út.

Parking

  • Parkolni a királyréti parkolóban lehet.

Coordinates

DD
47.893953, 18.979107
DMS
47°53'38.2"N 18°58'44.8"E
UTM
34T 348944 5306490
w3w 
///integrity.wiper.capacity
Show on Map
Arrival by train, car, foot or bike

Recommendations nearby

Trail Running · Börzsönyvidék
Királyrétről a Csóványosra
recommended route Difficulty difficult Open
Distance 18.2 km
Duration 3:31 h
Ascent 902 m
Descent 902 m

Kifejezetten nehéz futás, ahol nem a terep, hanem a szint lesz az igazi kihívás, ugyanis a Börzsöny lábától felfutunk a Csóványosra és vissza.

1
from Ádám Németh,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Börzsönyvidék
Királyréti élményséta
recommended route Difficulty easy Open
Distance 5 km
Duration 1:30 h
Ascent 159 m
Descent 159 m

Változatos látnivalók könnyű terepen a család apraja-nagyjának interaktív látogatóközponttal, bájos tavacskákkal, kőbányával, középkori ...

10
from Magyar Természetjáró Szövetség,   Magyar Természetjáró Szövetség
recommended route Difficulty moderate Open
Distance 14.7 km
Duration 4:40 h
Ascent 585 m
Descent 585 m

Királyrétről induló körtúránk során a Magas-Börzsöny felé vesszük az irányt, egyre feljebb hatolva az ősi vulkánóriás külső peremén.

1
from András Kisida,   Magyar Természetjáró Szövetség
recommended route Difficulty moderate
Distance 63 km
Duration 6:00 h
Ascent 956 m
Descent 1,060 m

A Börzsöny vulkanikus eredetű masszívumán nem egyszerű átvágni, gyakorlatilag két, kelet-nyugati irányú útvonalon lehet ezt megtenni anélkül, hogy ...

from Tamás Abelovszky,   Magyar Természetjáró Szövetség
recommended route Difficulty moderate Open
Distance 17.2 km
Duration 5:35 h
Ascent 757 m
Descent 757 m

A Magas-Börzsöny déli lábától kapaszkodunk fel a Nagy-Hideg-hegyre ezen a körtúrán. Háromszög alakú útvonalunk mindegyik csúcsa egy-egy ...

1
from András Kisida,   Magyar Természetjáró Szövetség
Forest train · Börzsönyvidék
Királyréti erdei vasút
recommended route Difficulty easy Open
Distance 9.7 km
Duration 0:30 h
Ascent 162 m
Descent 14 m

A Börzsöny és az ország egyik legnépszerűbb erdei vasútja egész évben szállítja a kirándulókat a dunaparti Kismaros és a hegyi turistautak ...

9
from Gulyás Attila,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Börzsönyvidék
A Magas-Börzsöny csúcsköre
recommended route Difficulty moderate Open
Distance 19.2 km
Duration 7:00 h
Ascent 874 m
Descent 874 m

Egynapos hétvégi körtúra a fővároshoz legközelebb eső 900-as csúcsra és a Magas-Börzsöny vadregényes, kárpáti erdőtájára. Változatos, de komoly ...

15
from Magyar Természetjáró Szövetség,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Börzsönyvidék
March up to Királyrét on the best route!
recommended route Difficulty moderate Open
Distance 16.5 km
Duration 4:30 h
Ascent 350 m
Descent 205 m

Narrow-gauge railway, draisine, bird watching through a one-way mirror from a photography perch, a study trail with puzzles - just a few of the ...

from Eszter Szabó,   Magyar Természetjáró Szövetség

Show all on map

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Királyréti Erdei Vasút (Királyrét állomás)

Királyrét
2624 Szokolya
Phone +36 20 852 4512

Special features

Families
  • Content
  • Show images Hide images
Features
2D 3D
Maps and trails
  • 8 Routes nearby
Logo emmi Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp