Pécsi Tudományegyetem Botanikus Kertje
A Kert története
A park 1912-től a jezsuita Pius gimnázium kertje volt. Botanikus kertté 1952-ben, az akkori Pedagógiai Főiskola Biológia Tanszékének megalapítását követően alakították. A 6,85 hektáros kertet 1989-ben nyilvánították helyi természetvédelmi területté.
Botanikai értékek és gyűjteményi sajátosságok
A parkban több mint 1200 féle cserje és fa közel 2500 egyede, valamint 3000-nél több évelő növény található. Déli részén elődeink által a 20. század elején telepített koros ostorfák, hársak, gesztenyefák, juharok, örökzöldek mellett sok különleges cserje és liánnövény díszlik.
A 2000-es évek eleje óta a beteg, kipusztult és invazív növények helyére több száz új cserjét és fát telepítettek be. Így alakult ki a Japánkert és az Ázsiai gyűjtemény, valamint a Fenyves rész. Közvetlenül a sportpálya felett található a Mediterrán gyűjtemény, illetve az Amerikai és Ausztrál gyűjtemény is, ahol ciprusok, örökzöld tölgyek, füge, babér, gránátalma, páfrányfenyők, Japánban őshonos juharok mellett sok más különlegesség is megfigyelhető.
A Pálmaházban a 10-12 méter magasra megnövő pálmák, a rostbanán és fikuszfák árnyékában 600 féle trópusi növény található: többek között flamingóvirág, filodendronok, bors-félék és trópusi páfrányok. A ház északi téglafalán egy 10 m2-es élő növényfal látható páfrányokkal és egyéb szobanövény-változatokkal. A teljesen újjáépült középső üvegházban 3 különböző igényű gyűjtemény látható:
- Az Epifiton-házban liánnövények, bromélia-félék, melegházi orchideák és rovaremésztő növények láthatók. A Mediterrán házban kaptak helyet a citrus- és banánfélék, kávéfák, guava, hibiszkuszok, valamint egyéb dísz-, és haszonnövények, rovaremésztő növények és a mérsékelt házi orchideák.
- A Hidegházban a növények nagy részét csak a téli hónapokban találjuk, mert tavasztól őszig kihelyezésre kerülnek. Ezek a hidegházi orchideák, az eukaliptuszok, akáciák, cikászok, valamint egyéb gyümölcstermő fák és dísznövények (leánderek, sétányrózsák, kefevirágok stb).
- A Kaktusz- és pozsgásházban több mint 1200 faj él: a kaktuszok mellett az aloék, agavék, kutyatej-félék, kristályvirág-félék, dögvirágok láthatók. A Pálmaház előtti védett részen, hatalmas örökzöldek védettségében télálló pálma, valódi olajfa, japánnaspolya, szamócafa és egyéb egzotikumok díszlenek.
A kerti tóban és a többi vizes élőhelyen 100-nál is több fajnak ad otthont a Vízi és mocsári növények bemutatója.
Az átépített Télálló kaktuszkert egy közép-amerikai sivatagot idéz fel jukkáival, kaktuszaival és szárazságtűrő cserjéivel, fáival és évelőivel. A kaktuszház alatti területen idősebb örökzöldek mellé betelepített évelő- és gyógynövényekkel színekben és fajokban gazdag látványkert jött létre. Alatta található a bambuszkert.
Természetvédelem
A kert számos vöröslistás egzóta és 60-nál több hazai védett növény otthona, utóbbiak egyedszáma néhány tőtől a több m2-es foltig változik. Néhány kiemelkedő honos faj: gyapjúsások, lisztes berkenye, lisztes kankalin, rózsás kövirózsa, szúrós csodabogyó, struccpáfrány, vidrafű.
Oktatás, kutatás és ismeretterjesztés
A kert az egyetemi oktatás és kutatás fontos színtere, több mint 700 hazai és külföldi intézettel ápol mag- és élőnövénycsere-kapcsolatot. Emellett számos szemléletformáló, illetve kulturális programot szervez, pl. csoportok fogadása a "zöldbölcsi és zöldovi" programban vagy szakképzőcsoportok vezetése. Évente megrendezik a Téltemető-napokat, a Növények Világnapját, a Kutatók Éjszakáját, a Dísznövény Kiállítást, a Trópusi növények Napját vagy éppen az Orchidea napokat.
Az utóbbi tíz év jelentősebb fejlesztései
2011 óta két nagy Új Széchenyi Terv által támogatott projekt keretében újult meg a kert. Ekkor újították fel a bemutató üvegházakat, valamint a vízellátó rendszert, mely lehetővé tette, hogy egy ciszternarendszer vize öntözze a növényeket, illetve a park nagy részén automata öntözőrendszer épüljön ki.
Megújultak az üvegházak és a szaporító házak, valamint utak és a kerítések is. Lehetővé vált egy közel 50 taxonból álló futónövény-gyűjtemény elhelyezése is. A mocsaras és vizes élőhelyek, illetve az összes sziklakert megújult. A kert minden gyűjteménye – beleértve az üvegháziakat is – jelentősen bővült: orchideák, rovaremésztő és egyéb üvegházi növények mellett rózsák és havasszépék, cserjék, fák és évelő növények közel 1000 új fajával és változatával gazdagodott a gyűjtemény.
Opening hours
2022. január 10-től:
- hétfő: szünnap
- kedd-csütörtök: 07:00-15:00
- péntek: 07:00-13:00
- szombat: előzetes egyeztetés alapján lehetséges
NÖVÉNYÉRTÉKESÍTÉS:
A fenti időpontokban hétfőtől csütörtökig: 07-14 óráig, pénteken: 07-12 óráig!
Környezetkímélő célból és a szállíthatóság érdekében azt kérik, hogy szatyorral, csomagoló anyaggal érkezzenek!
Price:
- Diák: 700 Ft
- Felnőtt: 1000 Ft
- Nyugdíjas: 700 Ft
- Csoportvezetés 15 főig: 10 00 Ft
- Csoportvezetés 30 főig: 15 000 Ft
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 januári állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Public transport
- A 30, 30Y, 55, 103, 109E, 130 jelzésű helyi buszokkal az Ifjúság útja megállóig utazzunk.
Getting there
- A busz az egyetemnél tesz le. Ha szemben állunk az éplettel, a bal oldalán indul a Pacsirtan utca, ott találjuk a bejáratot.
Parking
- A Pacsirta utcában tudunk parkolni.
Coordinates
Recommendations nearby
Ez a gyalogtúra úgy állít emléket a pécsi földrajzos hallgatók patrónusának, hogy végigvezeti a túrázót a Nyugati-Mecsek karsztos kincsei között.
Pécsett és környékén a vaskortól a modern időkig lehet kalandozni: ha jól választjuk meg a túra útvonalát, számos múltbéli titok tárul fel előttünk.
Show all on map
Pécsi Tudományegyetem Botanikus Kertje
7624 Pécs
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others